Pelosiová ukončila návštevu Taiwanu, Čína na ostrov uvaľuje sankcie

Lietadlo s predsedníčkou americkej Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiovou odletelo z letiska v Tchaj-pei, uviedlo okolo stredajšieho poludnia nášho času taiwanské ministerstvo zahraničia. Pelosiová opúšťa Taiwan po menej ako 24 hodinách a pokračuje vo svojej ceste po Ázii. Teraz mieri do Kórejskej republiky. Predtým predsedníčka vystúpila v taiwanskom parlamente, kde jeho podpredsedovi Cchaj Čch’-čchangovi povedala, že chce s Taiwanom rozšíriť spoluprácu na úrovni parlamentu. Čína, ktorá považuje ostrov za svoju súčasť, medzitým na Taiwan uvalila s okamžitou platnosťou ekonomické sankcie a predvolala si amerického veľvyslanca v Pekingu.
“Taiwan je jednou z najslobodnejších spoločností na svete,” vyhlásila Pelosiová v parlamente. Pri stretnutí s taiwanskou prezidentkou potom zdôraznila, že Spojené štáty Taiwan neopustia.
“Agresia voči demokratickému Taiwanu by mala obrovské dôsledky pre bezpečnosť celej indicko-pacifickej oblasti,” vyhlásila taiwanská prezidentka Cchaj Jing-wen. „Taiwan neustúpi. Budeme brániť svoju zvrchovanosť,“ varovala.
V reakcii na návštevu Pelosiovej si Čína predvolala amerického veľvyslanca v Pekingu Nicholasa Burnsa, aby mu vyjadrila svoj protest a varovala USA, že zaplatia cenu za svoje vlastné chyby. „Ide o nehorázny krok a jeho následky sú extrémne vážne,“ povedal čínsky viceminister zahraničia, ktorý Washington vyzval na prijatie praktických opatrení, ktoré zvrátia nepriaznivé dopady návštevy Pelosiovej na Taiwane.

V pevninskej Číne v súvislosti s návštevou Pelosiovej na Taiwane médiá intenzívne propagujú oznámenie, že na svete existuje len jedna Čína. Štátna televízna stanica CCTV napríklad zverejnila banner s odkazom: „Čína – na svete je len jedna,“ na hlavných sociálnych sieťach, vrátane v krajine obľúbenej platformy Weibo. Za 24 hodín sa plagát rozšíril viac ako šesťmilionkrát.
Okrem politických činiteľov sa Pelosiová mala stretnúť aj so zástupcami občianskej spoločnosti, konkrétne tromi prominentnými prodemokratickými aktivistami, a zástupcami z biznisu, predovšetkým s Markom Liouom, predsedom najväčšieho taiwanského výrobcu polovodičových čipov TSMC. Partnerstvo s taiwanskou firmou TSMC pomôže USA obnoviť narušený reťazec dodávok čipov, ktoré využívajú okrem iného aj v armádnom priemysle.
Čo sa týka aktivistov, Pelosiová sa mala stretnúť s hongkonským kníhkupcom Lamom Wing-kee, ktorý v roku 2019 utiekol na Taiwan, bývalým demonštrantom z Námestia nebeského pokoja a jedným taiwanským aktivistom, ktorého Čína nedávno prepustila. 
Osemdesiatdvaročná Pelosiová už skôr rozhnevala Peking kvôli svojej kritike potláčania prodemokratických protestov na pekinskom Námestí nebeského pokoja v roku 1989 a zaobchádzaní s čínskou moslimskou etnickou skupinou Ujgurov.

Čína medzitým na Taiwan uvalila ekonomické sankcie. Prerušila dodávky piesku na Taiwan, a z ostrova naopak prestane dovážať citrusové plody a niektoré mrazené morské ryby.
Dvom taiwanským nadáciám tiež Čína už neumožní finančne spolupracovať so spoločnosťami a jednotlivcami v pevninskej Číne, konkrétne ide o Taiwanskú nadáciu pre demokraciu a Taiwanský fond pre medzinárodnú spoluprácu a rozvoj.
Je veľmi pravdepodobné, že sankcie sa ešte budú rozširovať, pričom Čína je zároveň pre taiwanské hospodárstvo kľúčovým trhom, mieri tam 30 % tamojšieho exportu.

Čína v reakcii na návštevu oznámila, že začne vojenské cvičenie s ostrou streľbou v blízkosti ostrova. Taiwanské ministerstvo obrany v stredu vyhlásilo, že krok Pekingu je snahou o zničenie regionálneho mieru a stability. Podľa rezortu čínske manévre porušujú pravidlá OSN, zasahujú do taiwanského teritória a možno ich považovať za blokádu jeho vzdušného a námorného priestoru.
Taiwan tiež vyslal do vzduchu stíhačky, aby varoval 27 čínskych lietadiel, ktoré sa pohybovali v taiwanskej zóne vzdušnej obrany. Taiwanské ministerstvo obrany uviedlo, že 22 čínskych lietadiel prekročilo stredovú líniu v Taiwanskej úžine, ktorá oddeľuje Taiwan od Číny. Čínske lietadlá nezaleteli príliš ďaleko. Stroje žiadnej zo strán bežne strednú líniu neprekračujú.
Taiwanská spravodajská agentúra CNA informovala, že vláda začala s Japonskom a Filipínami kvôli čínskemu cvičeniu rokovať o alternatívnych leteckých trasách. Podľa tamojšieho ministra dopravy Wang Kwo-Cchaje nie je potrebné rovnako postupovať v rámci lodnej dopravy, plavidlá sa podľa neho môžu čínskym cvičným zónam vyhnúť.

“Taiwan bude brániť svoju bezpečnosť, odpovie na každý krok porušujúci jeho územnú zvrchovanosť a zvýši svoju ostražitosť,” uviedlo ministerstvo na dnešnej tlačovej konferencii. Upozornilo tiež, že Čína pokračuje v psychologickej vojne voči Taiwanu a jeho občania by nemali veriť nepodloženým správam.
V oblasti sa pohybujú aj štyri americké vojnové lode vrátane jednej lietadlovej, podľa dostupných informácií sa plavidlá USA teraz pohybujú vo Filipínskom mori. Od návštevy predchodcu Pelosiovej Newta Gingricha na Taiwane v roku 1997 sa mnohé zmenilo, Čína je teraz oveľa silnejšia ako ekonomicky, tak vojensky.
Pelosiová na Taiwan priletela v utorok popoludní. Čína na pristátie reagovala okrem iného práve oznámením niekoľkodňových vojenských cvičení s ostrou streľbou v šiestich rôznych oblastiach v okolí ostrova.

Čínsky veľvyslanec v Spojenom kráľovstve Čeng Ce-kuang varoval, že potenciálna cesta britského parlamentného výboru pre zahraničné veci na Taiwan by mala vážne dopady na vzťahy s Čínou. Podľa denníka The Guardian poslanci cestu plánujú na november alebo december tohto roku a povedie ju konzervatívec Tom Tugendhat, ktorý sa v júli neúspešne uchádzal o premiérsky post.
Čeng Ce-kuang britských politikov vyzval, aby netancovali, ako Spojené štáty pískajú, a pripomenul spoločné britsko-čínske vyhlásenie z roku 1972, podľa ktorého Spojené kráľovstvo Taiwan neuznáva ako samostatný štát, ale ako čínsku provinciu. V roku 1972 diplomatické vzťahy medzi Čínou a Spojeným kráľovstvom povýšili na veľvyslaneckú úroveň.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply