Peniaze vždy boli nástrojom zotročenia – odstráňte ich a svet sa zmení

· Čas čítania: 5 min.
Foto: Archív Zem&Vek

Juhoafričan Michael Tellinger je dnes už ikonou v alternatívnych kruhoch. Málokto vypracoval takú jasnú a detailne prepracovanú víziu spoločnosti, ktorá by mala nahradiť dnešný neoliberálny kapitalizmus – systém Ubuntu. V konečnom dôsledku by sa v nej ľudstvo malo zaobísť bez peňazí, pretože všetko by bolo založené na spoločnom vytváraní zdrojov a následnom prerozdelení úžitkov v rámci miestnych komunít. K tejto spoločnosti by malo viesť prechodné obdobie – na jeho presadzovanie Tellinger založil politickú stranu s názvom Ubuntu party.

Cieľom je najprv začať meniť menšie mestá na Ubuntu komunity. Nadchnúť pre túto myšlienku miestnu samosprávu alebo do nej voľbami dosadiť svojich ľudí. Ubuntu mesto potom v spolupráci so súkromnými investormi bude vytvárať miestne projekty: môže ísť o zeleninovú farmu, lokálnu elektráreň či dopravný podnik. Každý občan mesta môže byť spolupodielnikom, stačí, aby v niektorom projekte odpracoval tri hodiny týždenne. Potom bude mať bezplatný nárok na všetky služby a produkty vytvorené v komunitných podnikoch. Teda aj zeleninu alebo elektrinu zadarmo. Podniky nebudú musieť vyplácať mzdy, pretože ich bude poháňať práca tisícov dobrovoľníkov. To je výhoda aj pre investorov, ktorí navyše nebudú mať v meste konkurentov – systém je založený na spolupráci miesto konkurencie, zakladanie podobných podnikov, ktoré by súperili o zákazníka, v ňom stráca zmysel. Zákazníci budú zároveň spolumajitelia, ktorým bude prirodzene záležať na rozvoji svojich podnikov, lebo z nich budú získavať úžitky zadarmo. Tisíce mozgov by sa mohli stať aj zdrojom nevídaných inovácií.

Podľa plánu by sa k systému postupne mali pridávať ďalšie mestá, ktoré by dokázali vlastnými silami zabezpečiť svojim obyvateľom väčšinu ich potrieb. Peniaze by fungovali len tam, kde by to ešte bolo nevyhnutné, a postupne by zanikli. Dalo by sa teda povedať, že investori, ktorí by v záujme svojich ziskov pomáhali budovať prechodné obdobie, by nakoniec prispeli k tomu, že by žiadnych investorov a kapitalistov už nebolo treba. Sami by si pod sebou podpílili konár. Každý člen komunity by potom podľa svojich možností prispieval k spoločnému blahu a na oplátku by si zo spoločného bral, čo potrebuje. Pripomína to myšlienku komunizmu, ale Michael Tellinger takéto prirovnania odmieta. Zdôrazňuje, že v tomto prípade nejde o žiadny triedny boj, znárodňovanie ani podporovanie nenávisti voči majetným. Naopak, existujúci systém má byť porazený – alebo skôr transformovaný – svojimi vlastnými nástrojmi.

Tvrdíte, že v dnešnom svete reálne nevládnu naši volení zástupcovia, ale nadnárodné finančné kruhy, niekoľko superbohatých bankárskych rodov. Dá sa rozlíšiť, ktorý politik im slúži a ktorý nie?

Žiaden vodca, ktorého si skutočne zvolili jeho ľudia, im nebude klamať. Inými slovami, osoba, ktorá by do danej spoločnosti mala zaviesť nejakú zmenu, by mala povedať ľuďom pravdu. Každý prezident, predseda vlády alebo nejaký vodca vie, ako systém funguje a ako je manipulovaný. Takže by mal veľmi dobre vedieť aj to, že krajinu vlastne kontrolujú bankári. Ak nepovie ľuďom pravdu o bankách, vlastne klame a nie je nezávislý.

Hovorí sa, že Johna F. Kennedyho zavraždili práve preto, lebo chcel zaviesť krytý dolár, snažil sa niečo urobiť s finančným systémom. Niekto si možno aj uvedomuje pravdu a nie je priaznivec systému, ale bojí sa ju nahlas vysloviť.

Ľudia, ktorí sa boja, spôsobujú presne toľko problémov ako tí, ktorí sú súčasťou systému. Poviem vám niečo v súvislosti s Kennedym a Spojenými štátmi. Kedysi bolo na každej dolárovej bankovke napísané, že je to bankovka Spojených štátov amerických. Dnes tam stojí, že je to bankovka Federálneho rezervného systému. Čiže peniaze pôvodne patrili americkému ľudu a nie správe federálnych rezerv. A pre toto zabili Kennedyho. Dva týždne po tom, ako ho zabili, začal FED znovu tlačiť peniaze. Kennedyho chybou bolo, že nepovedal ľuďom, čo vlastne robí – keby im to povedal, boli by na jeho strane. Zrejme by ho potom nezabili, pretože by to bolo príliš zjavné.

Podobných prípadov bolo viac. V roku 1966 bola Juhoafrická republika najprosperujúcejšou krajinou na svete. Bola to najlepšia krajina, kde sa vôbec dalo žiť. Juhoafrický predseda vlády Hendrik Verwoerd chcel zavrieť rezervnú banku a otvoriť takzvanú ľudovú banku. Rothschildovci toto celkom zjavne nemohli dovoliť, takže keď ich predseda vlády najprosperujúcejšej krajiny na svete chcel istým spôsobom dostať mimo hry, museli ho zabiť, a potom z toho spravili trestný čin súvisiaci s apartheidom, no s apartheidom to nemalo nič spoločné. To isté sa týka aj mnohých ďalších vodcov, napríklad Kaddáfího. Kaddáfí bol hrdina a ľudia v Líbyi ho milovali. Dôležité je povedať, že chcel zaviesť takzvaný africký dinár a chcel ho rozšíriť na celú severnú Afriku. Vôbec by to nebolo pre Rothschildovcov dobré, preto ho potrebovali zlikvidovať.

Pred rozhovorom ste mi spomínali, že ste kandidovali za prezidenta Juhoafrickej republiky. Keďže nie ste prezident, evidentne vás nezvolili. Prečo ste sa rozhodli kandidovať, ako to celé prebiehalo a prečo ste podľa vás neboli zvolený?

Chceli sme poraziť ANC, to je vedúca politická strana v Juhoafrickej republike. Dá sa povedať, že sú pri moci od čias Nelsona Mandelu. A Nelson Mandela nás v zásade predal Rothschildovcom. Bohužiaľ, nebol to hrdina, presne vedel, čo sa deje s peňažným systémom, a naozaj mohol Juhoafrickú republiku zachrániť pred Rothschildovcami.

Takže naša strana Ubuntu party išla do volieb. A naozaj vám môžem povedať, že sme mali obrovskú podporu, nech sme išli v rámci kampane kdekoľvek. Dúfali sme, že získame v parlamente aspoň jedno kreslo. No potom sa stalo niečo, vďaka čomu som si uvedomil, akým spôsobom je celý systém zmanipulovaný. Keď sme už sedeli pri počítaní hlasov, boli tam zastúpené všetky politické strany a pred nami sedela veľmi krásne oblečená Afričanka z inej strany. Odrazu sa otočila smerom k nám a hovorí: „Viete o tom, že ste získali najviac hlasov voličov, ktorí žijú mimo Juhoafrickej republiky?“ Opýtal som sa: „Čo tým myslíš? Získali sme najviac hlasov z malých strán?“ Ona hovorí: „Nie, vy ste dostali najviac hlasov zo všetkých politických strán. Všetci pozorovatelia boli veľmi prekvapení.“ V zahraničí hlasovalo 28-tisíc ľudí. Hovorím si: ak sme získali od zahraničných voličov najväčší počet hlasov, priamo v Juhoafrickej republike by sme mohli získať od stotisíc hlasov až do milióna. Čakali sme, kedy sa zverejnia výsledky. Jeden deň, dva dni, tri dni – nič. Až na štvrtý deň konečne uverejnili výsledky sčítania hlasov mimo Juhoafrickej republiky. A čo myslíte, koľko sme oficiálne získali? Dvadsaťosem hlasov. Z tých 28-tisíc nám toľko prisúdili. A vtedy som pochopil, čo sa stalo pár dní predtým. Pretože v druhý deň volieb mi jedna politička v súkromnom rozhovore povedala, že celkovo získame približne 5500 hlasov. Opýtal som sa: „Ako dopredu viete, s koľkými hlasmi skončíme?“ Ona mi nato odpovedala: „No, my to jednoducho vieme.“ Vtedy som si uvedomil, že celkový výsledok akýchkoľvek volieb je vlastne na 100 % zmanipulovaný.

Autor: Marián Benka

Mesačník ZEM&VEK si môžete predplatiť na: http://bit.ly/kupit-online-zemavek-december-2019

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

One Response

  • Myslim, ze ten clovek ma dost pomylene a idealisticke nazory. Peniaze su nastrojom ako kazdy iny nastroj. Nie je problem v nich, ale v tom, ako sa pouzivaju. Ako MOC definuje ich postavenie. Ostatne vyroky neviem ci su zelaniami, alebo nejakymi axiomami, ktore by mali platit… Preco by clovek, ktoreho si ludia zvolia, im nemal klamat? Je to zelanie? Moc je determinujucou silou v riadeni spolocnosti. Ak spolocnost nie je riadena a nespolupracuje, zanikne. Zasadny problem je vztah riadiacej moci k jednotlivcom v spolocnosti. Sposob a princip konstituovania moci v krajine je zasadny pre spravodlive a efektivne fungovanie. Idealy su pekna vec, ale musia byt realizovatelne. Idealy toho pana podla mna realizovatelne nie su.

Pridaj komentár