Pentagon experimentuje s umelou inteligenciou, ktorá dokáže predpovedať budúcnosť

Ak vás zaujíma, ako sa zdokonaľujú systémy umelej inteligencie (AI), potom vedzte, že americká armáda testuje experimentálnu sieť AI, ktorej úlohou je identifikovať pravdepodobné budúce udalosti niekoľko dní predtým, ako k nim dôjde.

Séria testov sa nazýva Global Information Dominance Experiments (GIDE) a kombinuje údaje z veľkého množstva zdrojov vrátane satelitných snímok, spravodajských informácií, senzorov v teréne a radarov.

Dôležitú rolu v tom zohráva cloud computing, ktorý zaisťuje, že obrovské množstvo údajov zozbieraných z celého sveta môže byť efektívne spracované a potom k nim má prístup ktorýkoľvek vojenský úradník či agentúra.

„GIDE, experimenty stelesňujú zásadnú zmenu v spôsobe, akým používame informácie. Údaje slúžia pre rozhodovanie vojenských vodcov z taktickej a strategickej úrovne, ale dávajú príležitosť aj našim civilným vodcom,“ povedal minulý týždeň na tlačovom brífingu generál amerického letectva Glen D. VanHerck.

Cieľom je predvídať pohyby iných národov vopred, čo znamená, že pred začatím bojov alebo pred tým, ako sa začnú nepriateľské akcie, je možné zaviesť opatrenia na odstrašenie prípadne preventívne úkony. V skutočnosti nie sú logické skoky také veľké, ako by ste si mohli myslieť. Ak sa napríklad pripravuje ponorka na opustenie prístavu, je zrejmé, že je na ceste k moru. AI pomáha so zisťovaním a zhromažďovaním všetkých týchto informácií oveľa rýchlejšie, ako to dokážu ľudia.

Ďalším príkladom je počet áut na parkovisku, na vojenskej základni alebo na výskumnej stanici. Ak AI zaznamená zvýšenú aktivitu, môže to nahlásiť ostatným častiam systému, kde je to potom analyzované ako súčasť rozsiahleho súboru údajov.

„Údaje existujú,“ povedal VanHerck. „Niektoré tieto údaje sprístupňujeme a zdieľame v cloude, kde na to dohliada umelá inteligencia . A spracová ich skutočne rýchlo a poskytuje ich osobám s rozhodovacou právomocou.“

„To nám dáva čas a schopnosti reagovať. V minulosti sme využívali analýzu satelitného obrazu GEOINT, teraz to robíme do niekoľkých minút alebo takmer v reálnom čase,“ priblížil prácu systému.

USA pochopiteľne neposkytujú príliš veľa informácií o tom, ako tieto nové systémy AI fungujú alebo ako spracovávajú informácie. Ale nedávno bola dokončená tretia sada testov GIDE a plánuje sa štvrtá.

„Schopnosť vidieť mnoho dní vopred vytvára priestor na rozhodovanie,“ uzavrel VanHerck. „Rozhodovací priestor pre mňa ako operačného veliteľa pre rozmiestnenie síl a zváženie následných krokov, ale aj pre tajomníka alebo dokonca prezidenta.“

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj: The Pentagon Is Experimenting With AI That Can Predict Events ‚Days in Advance‘, sciencealert.com, 5.8.2021

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár