Pentagón počas vojenských simulovaných hier plánuje globálny konflikt s Čínou a Ruskom

Foto: CNN

V Pentagóne sa často „hrajú na vojnu“. Vymýšľajú nové stratégie, taktické operácie,  rozoberajú detaily budúcich lokálnych vojen, pričom drvivá väčšina týchto simulovaných vojenských konfliktov, podľa plánov amerických generálov by sa mala odohrávať v okolí ruských hraníc a k bojom by malo dochádzať ako na území Ruska, tak aj susedných štátov. Žiadne vojenské operácie na vlastnom území americkí generáli neplánujú. Sú presvedčení, že tak ako aj dve predošlé svetové vojny sa odohrali na území Európy, tak aj ďalší väčší vojenský konflikt postihne znova Európu a nie USA…

Americké média uviedli, že Pentagón mieni v lete zorganizovať „tajné vojenské simulované hry“. Domáci novinári poukazujú na to, že síce „počítačovým“ nepriateľom Spojených štátov udelia vymyslené mená a názvy, ale predsa je nad slnko jasné, že pôjde o nacvičovanie vojenských operácií proti Číne a Rusku a dokonca sa bude modelovať globálny konflikt Spojených štátov a európskej a ázijskej mocnosti.

Zástupca Pentagónu v rozhovore pre CNN informoval, že simulovaným vojenským hrám bude veliť šéf Spoločného výboru náčelníkov štábov generál Mark Miley a ten bude ministra obrany USA Lloyda Austina podrobne informovať o priebehu a výsledkoch cvičení. Generál Mark Miley prezradil aj rôzne scenáre, ktoré sa budú modelovať počas týchto simulovaných vojenských hier: pôjde o rôzne kybernetické útoky, vojenský konflikt s Ruskom v Pobaltsku, konfrontáciu s tým istým súperom v Arktíde, incidenty s Čínou v Juhočínskom mori a „čínsky vpád do Taiwanu“.

Portál Anti War poukazuje na to, že administratíva Bidena sa v súčasnosti zaoberá prerobením vojensko-politickej doktríny a v rámci toho Pentagón koriguje plány vojenskej prítomnosti USA v Ázii, ktoré sú dôležitou súčasťou americkej vojenskej stratégie vo vzťahu k Číne. Výsledky vojenských hier môžu zapríčiniť zmenu počtu amerických vojsk, dislokovaných na celom svete, ako aj zmenu rozsahu rozpočtu Pentagónu.

Zdroje z Pentagónu pre CNN uviedli, že výsledky vojenských hier, naplánovaných na leto, budú pre Spojené štáty sotva priaznivé a preto ich využijú, ako argument na zvýšenie nákladov na armádu. Bývalý zamestnanec ministerstva obrany USA pre CNN prezradil, že v priebehu predošlých vojenských hier, kde sa rovnako modeloval konflikt s Ruskom a Čínou, vojska „modrých“, čiže USA a ich spojencov, stále prehrávali všetky bitky.

Podľa portálu Anti War, Indicko-Tichomorské veliteľstvo USA (INDOPACOM) sa spolieha  na to, že dodatočne získa 27 miliárd dolárov na vlastné financovanie v období r. 2022 – 2027. Indicko-Tichomorské veliteľstvo USA plánuje v Ázii vytvorenie sieti raketových komplexov dlhého doletu a systémov protiraketovej obrany za účelom ochrany americkej vojenskej základne na Guame.

Veliteľ Indicko-Tichomorského veliteľstva USA (INDOPACOM) admirál Phillip Davidson, ktorý onedlho odíde zo svojej funkcie, sa všemožne snažil nafúknuť hrozby zo strany Číny, aby získal dodatočné financovanie. Podľa amerických médií, jeho nástupca admirál John Aquilino bude pokračovať v šľapajach svojho predchodcu. Počas rokovaní vo Výbore amerického Senátu pre ozbrojené sily, ktoré sa uskutočnili pri príležitosti jeho nového vymenovania vyhlásil, že „čínsky vpád na Taiwan je oveľa realistickejší, ako si mnohí myslia“… Podľa portálu Anti War, americké vojenské velenie mieni rozšíriť svoju prítomnosť v Arktíde, Pobaltsku a na Čiernom mori.

Bohužiaľ v EÚ opakujú rovnakú chybu, ako vtedajšia Európa pred 80-90 rokmi, nechce si všímať, že agresívny štát znova tlačí celý svet do globálneho vojenského konfliktu. A bohužiaľ ako pred aj pred 80 rokmi, chce zaoceánsky vojenský štváč rozpútať konflikt v Európe a Ázii a samozrejme má ničiť všetko čo najďalej od amerických hraníc.

Znova sa Európa môže chytiť do pasce vojenského podpaľača, ako sa to stalo už neraz staloi. Vezme Európa niekedy rozum do hrsti a poučí sa so starých chyb? Mala by sa, pretože tie ďalšie môžu byť oveľa tragickejšie a fatálnejšie. Nemala by páchať samovraždu iba preto, aby potešila zaoceánskeho „šéfa“.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

(1) Classified War Games to Simulate Global Conflict With China and Russia, AntiWar, 29.3.2021

(2) Classified US military war game set to take place as concerns about threats posed by China and Russia increase, CNN, 27.3.2021

(3) Biden Announces Pentagon Task Force to Review China Policy, AntiWar, 10.2.2021

(4) US Indo-Pacific Command Seeks $27 Billion to Face China, AntiWar, 2.3.2021

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár