Petícia na zastavenie prenasledovania Juliana Assangea

© Snímka obrazovky: Twitter kanál @AssangeCampaign
© Snímka obrazovky: Twitter kanál @AssangeCampaign

Oficiálna austrálska stránka na podporu Juliana Assangea spustila petíciu. Jedným z iniciátorov je Gabriel Shipton, brat Juliana Assangea.

Text publikácie je na jednej strane zameraný na amerického prezidenta Joea Bidena, ale je adresovaný priamo austrálskemu veľvyslancovi USA. Názov petície znie: “Assange Campaign Petícia Caroline Kennedyovej: Rodina Kennedyovcov má solídnu a dlhotrvajúcu tradíciu podpory slobody tlače.” Veľvyslanec je najstarším a jediným žijúcim dieťaťom bývalého prezidenta USA Johna F. Kennedyho a jeho manželky Jacqueline Bouvier Kennedy. Text ďalej hovorí:

“My, obyvatelia Austrálie, vyzývame vládu Spojených štátov, aby zastavila prenasledovanie pána Juliana Assangea.”

V texte petície nasleduje celkovo desať argumentačných vyhlásení, ktoré vyzývajú americkú stranu, aby “zastavila trestné stíhanie Assangea z nasledujúcich dôvodov”:

  • Jeho trestné stíhanie porušuje právo na slobodu prejavu, slobodu tlače a právo všetkých občanov na informácie o vládnej trestnej činnosti podľa zákona o špionáži Spojených štátov amerických.
  • Obvinenia proti nemu sú politicky motivované, pretože ich cieľom je potrestať Assangea za odhalenie vojnových zločinov americkej armády.
  • Jeho právo na právne tajomstvo bolo porušené, keď CIA objednala tajné nahrávky jeho stretnutí s právnikmi a jeho rozhovorov na ekvádorskej ambasáde.
  • Je vystavený tvrdým a nevhodným podmienkam, keďže je uväznený vo väznici s maximálnym stupňom stráženia, hoci nejde o nebezpečnú osobu.
  • 175-ročný trest vo väzení s maximálnym stupňom stráženia, akým čelí Assange v Spojených štátoch, je krutý a neľudský a rovná sa trestu smrti.


Všetky body, ako aj celú petíciu nájdete na uvedenom 
odkaze. Medzinárodných podporovateľov žiadame, aby si „stiahli papierovú verziu a zbierali podpisy“. Podpisy by sa potom mali poslať do austrálskej kancelárie s odkazom „Assange Campaign Incorporated“.

V závere petícia cituje úryvky z prejavu amerického prezidenta Kennedyho pred Asociáciou amerických vydavateľov novín 27. apríla 1961. V tomto prejave požiadal prítomných tvorcov novín a novinárov, „aby nepodporovali vládu, ale žiadam vás o pomoc v náročnej úlohe informovať a varovať americký ľud.”

Výzva bola uskutočnená už 1. októbra a petičiari naďalej aj dnes žiadajú o podporu.

Foto: Fairfax Media via Getty Images/Fairfax Media
Foto: Fairfax Media via Getty Images/Fairfax Media

Julian Paul Assange je známy predovšetkým ako zakladateľ, tlačový hovorca a šéfredaktor internetového portálu WikiLeaks.

WikiLeaks sa dostali do medzinárodnej pozornosti v roku 2010, keď zverejnili sériu únikov informácií, medzi ktoré patrili videozáznamy o protiprávnom americkom útoku na Bagdad s vraždami nevinných ľudí a záznamy o vojne v Afganistane (júl 2010), záznamy o vojne v Iraku (október 2010) a Cablegate (november 2010).

Po únikoch v roku 2010 začala vláda Spojených štátov trestné stíhanie vo veci WikiLeaks a 30. novembra 2010 bol na Assangea vydaný zatykač. Medzinárodná medzivládna organizácia Interpol ho 30. novembra 2010 umiestnila na tzv. červený zoznam hľadaných osôb Interpolu. Jeho zástancovia však tvrdili, že obvinenia sú vykonštruované a stoja za nimi politické sily, ktoré ho chcú zdiskreditovať. Po takmer siedmich rokoch strávených na ekvádorskom veľvyslanectve v Londýne, kde mu poskytli azylovú ochranu, bol v roku 2019 zatknutý a uväznený. V júni 2022 britská vláda odsúhlasila jeho vydanie do USA.

Niektorí americkí politici otvorene vyzývajú k dolapeniu, súdeniu alebo dokonca poprave Juliana Assangea. Poradca kanadského premiéra Tom Flanagan vyhlásil, že „si zaslúži smrť“ a že by na neho mal byť spáchaný letecký atentát (neskôr vyhlásil, že svoj „pochabý“ komentár ľutuje). Neúspešná viceprezidentská kandidátka Sarah Palinová volá po tom, že „by mal byť stíhaný ako teroristi (vodcovia Talibanu alebo Al-Káidy)“ a domnieva sa, že je „protiamerický“. Jej stranícky kolega a prezidentský kandidát z minulých volieb, Mike Huckabee, sa tiež vyslovil za smrť Assangea ako aj človeka „zodpovedného za únik diplomatických depeší“ – tento skutok označil za vlastizradu a povedal, že „čokoľvek menej ako poprava by bolo príliš vľúdnym trestom“.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:
1. Petition an die US-Botschafterin: Australische Assange-Solidaritätsgruppe bittet um Unterschriften, RT.de, 26.nov.2022
2. Wikipédia: Julian Assange

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply