Petíciu – Vyhlásenie Petra Porošenka za „personu non grata“- podpísali za necelý deň stovky ľudí

· Čas čítania: 2 min.

Už viac ako 700 ľudí sa za necelých 24 hodín stihlo podpísať pod elektronickú petíciu (nájdete ju tu), ktorá vznikla v reakcii na medializované informácie, podľa ktorých pozval novozvolený prezident SR Andrej Kiska na oficiálnu návštevu Petra Porošenka. Ako uviedol prezidentov hovorca, Porošenko by mohol prísť na augustové oslavy povstania. 

V texte petície sa uvádza: „V súvislosti s údajným pozvaním Petra Porošenka na návštevu Slovenska je dôležité prejaviť nesúhlas s tým, aby Slovensko bolo hostiteľskou krajinou človeka, ktorý zneužil svoje postavenie a vydal pokyn na útoky na civilné ciele a bombardovanie a odstreľovanie ťažkými zbraňami svojho vlastného obyvateľstva, vrátane detí, žien a starcov a namiesto cesty diálógu a vyjednávania volil cestu pomsty na vlastných spoluobčanoch. Porošenko, Obama, ani iný politici ktorí sa svojou politikou – pod akoukoľvek zámienkou – pričinili o prelievanie krvi nevinných ľudí, nemajú miesto v srdciach Slovákov. Signatári tejto petície vyjadrujú nielen znepokojenie nad prípadnou  návštevou Petra Porošenka na Slovensku, ale kategoricky nesúhlasia  s oficiálnou, či neoficiálnou,  návštevou Petra Porošenka na Slovensku. Prijatie ktoréhokoľvek politika, ktorý má na rukách krv nevinných ľudí – najmä vlastných spoluobčanov – môže byť chápané jedine ako oficiálny súhlas s politikou krviprelievania, Signatári tejto petície s takouto politikou nesúhlasia a ani nedali prezidentovi SR, ani iným vrcholným predstaviteľom SR, vo voľbách mandát a súhlas na podporovanie politikov a vlád, ktoré bombardujú vlastné obyvateľstvo – pre to neexistuje žiadne ospravedlnenie!“ 

Porošenko, ktorý v piatok vyhlásil, že „za život každého vojaka zaplatia povstalci desiatkami a stovkami svojich životov“ bol za prezidenta Ukrajiny zvolený v mimoriadnych prezidentských voľbách 25. mája 2014. 

Na východe Ukrajiny vedie tzv. protiteroristickú operáciu (ATO), v ktorej podľa ukrajinského ministerstva zdravotníctva prišlo o život už 478 civilistov a 1392 utrpelo zranenia a podľa včera zverejnenej bilancie hovorcu Rady národnej bezpečnosti a obrany Ukrajiny Andrija Lysenka zahynulo už aj 258 vojakov a 922 utrpelo zranenia.

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár