Petr Hampl: Kto je dnešným Leninom? Miesto elitných vodcov len tupé davy

· Čas čítania: 5 min.
zdroj : Shutterstock

Sociológ Petr Hampl pozoruje odlišnosti v charakteristických znakoch revolúcií a násilných prevratov v celkom nedávnej minulosti a dnes:

Už som upozornil, že počas súčasného amerického pokusu o farebnú „revolúciu“ vyplával na povrch povahový rys, ktorý je pre mladých príslušníkov vyšších tried úplne typický. Sú schopní a ochotní sa kvôli korporátnej kariére nechať neobmedzene ponižovať. Nie je nič, čo by si nenechali páčiť. Tak ako sa v iných dobách ľudia cvičili v odvahe alebo remeselných schopnostiach, dnes sa cvičia v neobmedzenej lojalite a poslušnosti.

Dnes upozorním na ďalší rys, ktorý s tým súvisí. Máme tu pokus o revolúciu, na záberoch vidíme horiace mestá, a ponúka sa logická otázka. Kto je dnešným Leninom? Kde je nový Stalin? Kde je Trocký? Mali by sme predsa vidieť vodcu, ktorý prináša nové ideály a vyslovuje plamenné prejavy strhávajúce masy. V čase elektronických kanálov by nový Lenin mal strhávať desiatky miliónov ľudí. A ak nie nový Lenin, tak aspoň nový Che Guevara.

Dokonca aj ukrajinská farebná revolúcia mala svoje tváre. Ale v USA? Možno vám napadne Bernie Sanders, lenže ten už je profesionálnym revolucionárom 50 rokov a v dnešnom dianí nehrá kľúčovú úlohu. A v PR agentúrach už najskôr pripravujú americkú verziu Gréty – teda dokonalého revolučného vodcu bez minulosti, bez chuti a zápachu.

Vidíme pokus o zmenu politického režimu, ktorý je absolútne bez osobností. Davovosť dotiahnutá k dokonalosti. A netýka sa to len tých, ktorí rozbíjajú výklady a odnášajú si televízory. U nich je anonymita pochopiteľná. Lenže tá rovnaká davovosť sa prejavuje aj v redakciách, korporáciách, univerzitách a politických stranách. Dozvedáme sa, kto bol vyhodený z New York Times, pretože zverejnil nesprávny komentár. Ale nepoznáme žiadne výrazné meno, ktoré je za tým vyhadzovom. Vraj to bol „tlak zamestnancov“. Teda dav. To isté sa dozvedáme o korporácii Facebook, kde sa proti Zuckenbergovi postavili „kolegovia“.

To nie je len výpoveď o jednej revolúciu, ale aj o stave dnešných elít. O prostredí veľkých byrokratických aparátov, kde sú všetci ambiciózni, všetci sa navzájom strážia a nie je najmenší priestor pre osobitosť. Ak by sa niekto osobnosťou stal, svorka sa okamžite spojí proti nemu. Vytvára sa tak dav a davová mentalita. A to nielen v tej chvíli, keď sú ľudia fyzicky spolu.

Tým sa dostávame k ďalšej historicky novej situácii. Aj v minulosti mohol byť človek súčasťou nejakého rozvášneného davu. Lenže potom prišiel domov, bol sám a mohol si začať klásť otázky typu „Do čoho som sa to vlastne zapojil?“, „K čomu to povedie?“ alebo „Čo na to moje svedomie?“ Dnes nič také neexistuje. Davový človek má so sebou stále svoj mobil, stále je on-line, stále je mentálne súčasťou davu.

Otázkou davovej psychológie sa v európskych dejinách zaoberalo mnoho mysliteľov, a na mnohých podstatných veciach sa zhodnú:

  • Dav koná iracionálne. Zapojenie do davu fakticky vypína mozog každého jednotlivca.
  • Dav nepozná svedomie ani zodpovednosť. Dav koná. Človek strhnutý davom nemyslí na to, čo bude za pár hodín, nieto za pár rokov.
  • Dav je emotívny. Všimnite si, aké výrazné city a emócie sú neustále prejavované. Hlasitý plač nad stavom planéty. Hlasitý plač nad gangstrom, ktorý zomrel pri zatýkaní. České aktivistky už „nedokážu znášať“ sochu Winstona Churchilla. Výbuchy hnevu. A ďalšie výbuchy plaču. Bývali doby, kedy sa ľudia snažili svoje emócie kontrolovať. Dnes je davovou cnosťou emócie dráždiť a okázalo predvádzať, že sú úplne mimo kontroly.
  • Dav je manipulovateľný, ale len do určitej miery. Je ľahké vykríknuť „zabite ho“, a rozhýbať ľudskú masu. Ale doteraz nikto takú masu nedokázal podobným výkrikom zastaviť.
  • Dav je zbabelý. Stačí pár výstrelov, a masa prepadne panike. Tí, ktorí ešte pred chvíľou tlačili dvere a domáhali sa lynčovania, v panike utekajú.

Lenže povel k výstrelom nikto nedá, pretože proti davu nestoja zodpovední dôstojníci, ale zase len dav. Politický režim, ktorého minister obrany – vo chvíli, keď americké mestá horia – rieši svoje fotografie na sociálnych sieťach, taký režim sa besniacim davom postaví len ťažko. Ak chce Trump zvíťaziť, bude musieť vykonať radikálne zmeny.

V histórii tomu bolo tak, že davy vytvárali skôr príslušníci najnižších tried. Dav stál proti elite, ktorej príslušníci boli schopní konať racionálne. Dnes je tomu presne naopak. Čím vyššie idete v spoločenskom rebríčku, s čím bohatšími a mocnejšími ľuďmi sa stretávate, tým viac davovosti nachádzate.

Obávam sa dokonca, že keby sa niekto z nás dostal napríklad na stretnutie Bilderbergu, bol by sklamaný. Miesto vizionárov, vzdelaných ľudí a racionálne konajúcich géniov zla by tam našiel len stupiditu, davovú mentalitu, vymyté mozgy a neustále hľadanie, čo ešte ukradnúť. Jednoducho také prostredie, aby sa tam cítil dobre napr. Karol Schwarzenberg.

Zdroj : Revoluce v USA: Kde jsou její tváře? Vlastnosti davu. Historie obrácená naruby. Kdo je dnešním Leninem? Atmosféra Bilderbergu. Výpověď o stavu elit. Blahobytem zkažená mládež. Kolegové na barikádách, protiproud.cz, 17.6.2020

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár