Pfizer vakcína má slabú účinnosť u obéznych, ale aj pre nové varianty koronavírusu, ktoré prevládajú

· Čas čítania: 3 min.

Obézni majú o 50% vyššie riziko úmrtia na COVID-19 a o 113% vyššiu pravdepodobnosť hospitalizácie, hovorí štúdia. Vakcína mala byť ich záchrana, no nový výskum vrhá pochybnosti. Čo je však skutočnou pomocou?

Nová štúdia z Talianska na 248 zdravotných pracovníkoch ukázala, že po plnom zaočkovaní vakcínou Pfizer obezní vyprodukovali protilátky len z polovice oproti zdravým ľuďom. Nadváha spôsobuje rôzne zdravotné komplikácie a metabolické zmeny ako inzulínovú rezistenciu a pretrvávajúci zápal, čo sťažuje schopnosť bojovať proti infekciám, uvádzajú britské noviny The Guardian, ktoré výsledky novej štúdie zverejnili. Už v minulosti výskumníci potvrdili, že aj vakcína proti chrípke o polovicu znižovala účinnosť u obéznych v porovnaní so zdravými. Preto výsledky protilátok pri očkovaní proti COVID-19 nie sú prekvapujúce. Vedci preto uvažujú, že obézni budú potrebovať ďalšiu dávku vakcíny.

Tretiu dávku vakcíny však pripravujú výrobcovia vakcín, vrátane firmy Pfizer, preto, že súčasná vakcína má podstatne zníženú účinnosť voči novým variantom koronavírusu. Britský variant je u nás dominantný, zistili ho u väčšiny nakazených. Zdá sa, že práve v krajinách, kde prebiehali klinické štúdie vakcín ako Brazília, Juhoafrická republika, Británia vznikli nové mutanty. Vírus však mutuje už vyše roka. Nové varianty sú niekoľkonásobne odolnejšie voči vakcínam aj voči protilátkovým séram, ktorými sa COVID-19 lieči. Najnovšie zisťujeme, že sa viac šíri variant s predĺženou inkubačnou a infekčnou dobou, čo zas súvisí s tým, že sme testovaním do 5 dní a karantenizovaním na 10 dní vyselektovali práve tie odolnejšie kmene.

Aké je teda riešenie pre rizikových občanov, ktorými sú predovšetkým obézni, cukrovkári a starší ľudia s komorbiditami? Proti všetkým variantom a dokonca aj viacerým komorbiditám účinkuje vitamín D3, ktorý zľahčuje priebeh ochorenia COVID-19 a je prevenciou hospitalizácií. Treba ho dávkovať podľa hmotnosti, teda obézni ho potrebujú viac ako chudí. Nedostatok vitamínu D3 v krvi, lebo sa viaže do tuku, spôsobuje aj problém pre ľudí s nadváhou v ich úsilí o schudnutie a prispieva k rozvoju cukrovky. Kým vakcína tento problém nevie odstrániť, vitamín D3 pomáha na viacerých frontoch. Okrem toho znižuje aj krvný tlak a tak chráni srdce, je prevenciou viacerých druhov rakovín a autoimúnnych ochorení. Jednoducho pre schudnutie a prevenciu cukrovky potrebujú vitamín D3.

Vitamín D3 treba užívať denne, nie nárazovo raz týždenne a podobne. Ak ste doteraz vitamín D3 neužívali, v čase viróz a bez slnečného žiarenia treba nasadiť 3 000 IU dávku denne. Pri prvých príznakoch COVID-19 alebo potvrdení pozitivity podať dávku 60 000IU počas dvoch dní a potom pokračovať s 4-6 000 IU denne. Absorbcii prospieva užívanie magnézia a selénu, ktoré majú aj ďalšie ochranné účinky. Je zbytočné užívať vitamín D3, ak ho zároveň nekonzumujete s tukom, príp. kapsuly neobsahujú tuk, v ktorom sa rozpúšťa. Zo slnka vitamín D3 môžete získavať až od polovice apríla v strede dňa na odhalené časti tela (nestačia ruky a tvár), pričom starší ľudia a s tmavou pokožkou majú problém D3 zo slnka syntetizovať. Užívanie výživových doplnkov je odporúčané.

AUTOR: Ing. Jana Ray Tutková, M. A. je ekonómka s postgraduálom z európskej politiky, ktorá vedie Centrum pre bioetickú reformu

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár