Plány Bundeswehru: Pistorius chce znovu aktivovať vojenskú registráciu

Foto: globallookpress.com © IMAGO/www.imago-images.de

Po tom, čo do médií vopred prenikli prvé informácie o nových odvodových plánoch federálneho ministra obrany Borisa Pistoriusa (SPD), v stredu predstavil svoje plány na „vybranú vojenskú službu“.

V budúcnosti budú všetci 18-roční ľudia kontaktovaní digitálne kvôli dotazníku o vojenskej registrácii. Vyplnenie formulára by malo byť povinné pre mužov a dobrovoľné pre ženy. Dotazník má zistiť záujem potenciálnych záujemcov, ich zdravotný stav a napríklad aj záľuby. Politik SPD povedal, že oveľa viac mladých ľudí si bude musieť položiť otázku, či by pre nich bola vojenská služba.

„Najschopnejších, najvhodnejších a najzaujímavejších“ 40 000 až 50 000 mladých dospelých v každom ročníku by potom malo byť pozvaných na zhromaždenie – tiež povinné. Každý má však stále zaručené právo odmietnuť vojenskú službu.

Minister dúfa, že na začiatku bude prijatých celkovo 5000 regrútov, pričom trend bude stúpať. Ponúkajú sa vám dve možnosti: základná vojenská služba v trvaní šesť mesiacov pre puškárov s nižšou kvalifikáciou. Alebo vojenská služba v trvaní 12 až 17 mesiacov, v rámci ktorej sa účastníci hlbšie začlenia do štruktúr Bundeswehru a naučia sa napríklad poskytovať určité IT služby alebo riadiť ťažkú ​​vojenskú techniku, ako sú tanky.

Pistorius ďalej tvrdil, že vojenská služba by mala byť „zmysluplná“. Svoju úlohu pri nábore by mali zohrať aj finančné a iné lákadlá: potenciálnych kandidátov treba presvedčiť podpisovým bonusom, prípadným bonusom za „numerus clausus“ a vedomosťami a certifikátmi získanými počas vojenskej služby, ako je napríklad vodičský preukaz.

Vzhľadom na to, že povinnosti sa stále vzťahujú len na mužov, Pistorius upozornil, že na to, aby ženy podliehali vojenskej službe, bude potrebná zmena základného zákona. Keďže do ďalších federálnych volieb zostáva len približne rok, trvalo by mu príliš dlho, kým by schválil zákon založený na ústavnom dodatku, ktorý by nadobudol účinnosť včas.

Minister obrany svoju iniciatívu zdôvodnil situáciou, ktorá sa zmenila v dôsledku vojny na Ukrajine. Napriek personálnej ofenzíve sa Bundeswehr vlani scvrkol na 181 500 vojakov. Aj preto dal Pistorius preskúmať modely povinnej služby. Už počas vládneho prieskumu dal jasne najavo, že sa nespolieha na úplnú dobrovoľnosť: „Som pevne presvedčený, že bez povinných komponentov to nepôjde.“ Opakovane zdôrazňoval, že Nemecko sa musí stať „na vojnu pripravené“, aby mohlo hodnoverne „odstrašovať“ spolu so svojimi spojencami v NATO.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj:
(1) Bundeswehr-Pläne: Pistorius will Wehrerfassung reaktivieren, de.rt.com, 12.06.2024

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár