PLATFORMA ZEM&VEK PRINIESLA OPÄŤ INTELIGENTNÚ ÚROVEŇ DISKUSIE A ADRESNEJ KRITIKY

· Čas čítania: 6 min.
Foto: Matúš Plecho/ZEM&VEK

Diskusné fórum Sofian sa v stredu 26. 2. 2020 v naplnenom divadle Malá scéna uskutočnilo vďaka dobrovoľným príspevkom Fondu SOFIAN. Založil ho už v roku 2016 mesačník ZEM&VEK. Témou diskusie bolo mimoriadne ohrozenie slobody slova a prejavu a tak boli často skloňované problémy súvisiace so zavádzaním cenzúry a obmedzovania základných ľudských práv, zneužívanie protiextrémistického oddelenia NAKA k prenasledovaniu nepohodlných, či fatálne zlyhania úlohy verejno právnych médií.

Diskusiu moderovala redaktorka Zem&Vek Veronika Faktorová. Ako rečníkov pozvala na pódium spisovateľa palestínskeho pôvodu Nidala Saleha, historikov Martina Lacka a člena združenia politických väzňov doc. Ivana Mrvu a vydavateľa a šéfredaktora Zem&Vek Tibora Eliota Rostasa.

Medzi čestnými hosťami nechýbali osobnosti z oblasti žurnalistiky, práva, ekonómie, kultúry či ekonómie, ktoré v týchto pohnutých časoch prejavili občiansku statočnosť zúčastniť sa zápasu za slobodu prejavu. Medzi inými to boli JUDr. Ján Čarnogurský, bývalý disident, politický väzeň a bývalý premiér Slovenskej republiky; JUDr. Mag. Ján Čarnogurský ml., riaditeľ úspešnej advokátskej kancelárie; ThDr. Petra Demková, asistentka poslankyne NR SR; Mgr. art. Tibor Ghillány, nedávny zástupca riaditeľa bratislavského konzervatória; JUDr. Štefan Harabin, bývalý predseda Najvyššieho súdu SR; prof. Ing. Juraj Hraško, DrSc., bývalý minister životného prostredia; profesor ekonómie Ing. Jaroslav Husár; MUDr. Ján Lakota, CSc., onkológ a vedecký pracovník Ústavu experimentálnej onkológie SAV a Onkologického ústavu sv. Alžbety v Bratislave; Ing. Ladislav Lysák, DrSc., predseda Nezávislého združenia ekonómov Slovenska, vysokoškolský pedagóg a bývalý veľvyslanec SR v Indii; Peter Marček, poslanec NR SR; Ing. Ivan Melicher, podplukovník vo výslužbe; MUDr. Gustáv Solár, PhD., akupunkturista, psychiater a rehabilitačný lekár, odborný garant a zakladateľ Prvej kliniky akupunktúry a naturálnej medicíny; Ing. Ján Šlinský, ekologický roľník, vynálezca systému Agrokruh a víťaz ocenenia PROMETHEUS 2014; Peter Švrček, hlavný veliteľ síl slovenskej domobrany Slovenskí branci a ďalší.

T. E. Rostas hneď na úvod kritizoval verejno právnu RTVS, ktorá dáva priestor aj lžiam podpredsedu Židovských náboženských obcí Igora Rintela. Práve RTVS je médium, ktoré by malo dávať priestor aj takýmto diskusiám o slobode slova a umožniť dialóg oboch názorových táborov. Tábor, ktorý predstavuje aj Zem&Vek, je však snaha umlčiavať, napríklad aj vyraďovaním časopisu z predaja v obchodných reťazcoch, pričom paradoxne jeho predajnosť stúpa. Vyslovil nádej, že po 29. februári nezažijeme návrat prenasledovania politických oponentov, tak ako v časoch bývalej totality.

M. Lacko vyjadril názor, že slobodu slova sme mali na Slovensku ešte v 90. rokoch, potom sa to však začalo horšiť, ako príklad spomenul prenasledovanie vydavateľa, ktorý si dovolil vydať Protokoly sionských mudrcov. I. Mrva spomenul ako zlomový rok 1998, keď Západ nalial milióny do odstavenia pronárodnej vlády. Dnes kráčame opäť k neslobode: „O tri roky tu možno nemusíme takto sedieť, ale aj niekde inde, napríklad v Leopoldove.“

N. Saleh hovoril o prenasledovaní, ktoré zažil kvôli knihe „Prečo sa vraždí v Izraeli?“, keď bol označený za antisemitu a popierača holokaustu. Prípad rozmazávala aj televízia Markíza, ktorá tým však paradoxne prispela k popularite knihy. Keď prišiel s pokračovaním pod názvom „Prečo sa vraždí v Palestíne?“, bol už ako autor na čiernej listine, no nakoniec sa vydavateľ našiel. Podľa Saleha to svedčí o tom, že pravda sa nikdy nedá umlčať.

Rostas spomínal aj svoj súdny proces a ako manipulatívne o ňom mainstreamové médiá informovali, keď ho označili už za odsúdeného extrémistu, hoci vzhľadom na odvolanie rozsudok nenadobudol právoplatnosť. Títo novinári akoby ani nerozmýšľali nad súvislosťami, len papagájujú otázky, ktoré sa dohodli na redakčnej porade, za asistencie majiteľov médií a predstaviteľov mimovládnych organizácií.

Lacko označil za dôležitý míľnik v potláčaní slobody slova prijatie „protiextrémistických zákonov“ a vznik NAKA v roku 2017, pričom jej prvé vyšetrovanie sa týkalo vydania historického kalendára o prvej Slovenskej republike a Jozefovi Tisovi. „Istý pán Weisenbacher sa už v roku 2014 vyjadroval, že by ma mali trestne stíhať za moje články. Niekto z pozadia veľmi tlačil na likvidovanie posledných ostrovčekov slobody,“ spomenul. T. E. Rostas upresnil, že nejde o celú NAKA, ale len o jej „protiextrémistickú“ zložku. Práve títo policajti prepadli skoro ráno so samopalmi jeho rodinu, aby mu doručili oznámenie o začatí trestného stíhania. „Treba podotknúť, že ľudia ako Sibyla alebo prokurátor Honz sú len nastrčení ľudia, prostredníctvom ktorých jedná svetový sionizmus,“ dodal.

Nidal Saleh hovoril o „pronárodnej“ SNS, ktorej predstaviteľ bozkáva izraelskú zástavu a hovorí, že my Slováci by sme mali voči Izraelu cítiť historickú vinu. A potom ide presadzovať zákon proti antisemitizmu, pritom ani nevie, čo to je semitizmus. Môžeme hovoriť o semitských jazykoch, ale semitizmus nemá nič spoločné so židovstvom. „Takže pána Rostasa idú trestať za niečo, čo neexistuje,“ dodal Saleh. Mrva bol takisto označovaný za „popierača holokaustu“, pretože vyslovil odborný názor, že nemožno hovoriť o holokauste na Slovensku. Možno hovoriť o holokauste slovenských Židov, ale nie o holokauste na Slovensku, pretože Židia síce boli odtiaľto deportovaní, ale na slovenskom území ich nikto nevraždil. „A kvôli tomuto ma riešila tlač a dokonca sa mnou zaoberali televízne noviny v hlavnom vysielacom čase,“ uviedol Mrva.

Diskutujúci sa venovali aj problému indoktrinácie mládeže na školách „jediným správnym názorom“, pričom ľudia s kritickým postojom voči liberálnej ideológií nie sú na besedy s mládežou pozývaní, pretože sú to „extrémisti“. Nádejou by však mohlo byť rozvíjanie nezávislých médií a mediálnych domov, ale aj vytváranie priestoru na diskusie, akou bola aj táto.

Po dvojhodinovej debate bolo vyčlenená hodina na diskusiu s publikom a čestnými hosťami. Na rozdiel od podobných podujatí z tzv. progresívneho liberálneho tábora neboli otázky a reakcie selektované, ale prednesené spontánne a priamo. Úroveň tejto diskusie opäť posunula latku vyššie; do priestoru tam, kde by mala existovať: teda do priestoru slobodných prejavov a inteligentných, nefalšovane kritických vecných slov bez balastu. Keďže práve takýto priestor dlhodobo absentuje nielen na pôde ideologicky infikovaných verejno právnych médií, ale aj univerzít či politiky, toto fórum opäť prinieslo dôkaz a nádej, že Slovensko a jeho národ nie sú stratené. Naopak. Silnie dopyt po prejavení pochybností nad „nezlomnými pravdami“. Odpor voči totalite a monopolu nad kontrolou verejnej mienky je silnejší ako kedykoľvek predtým. Ďakujeme všetkým, ktorí sa zúčastnili a veríme, že práve dobrovoľné príspevky na činnosť fóra slobodného myslenia majú opodstatnené právo na existenciu v spoločnosti atakovanej nenávisťou voči našej štátnosti a základným ľudským právam.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

[plsc_button url=“http://bit.ly/podporit-zemavek“ target=“_blank“ color=“red“ style=“flat“ radius=“semiround“ size=“lg“]CHCEM PODPORIŤ[/plsc_button]

Celý záznam diskusie:

FOTOGALÉRIA:

 

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár