Plné zásobníky zemného plynu – žiadny dôvod na obavy?

Zdroj: www.globallookpress.com © IMAGO/Jochen Eckel
Foto: globallookpress © IMAGO/Jochen Eckel

Štáty Európskej únie dúfajú v teplú zimu. Medzi ne patrí aj Nemecko, pretože aj plné zásobníky zemného plynu tam vystačia len na dva zimné mesiace. Kto si však myslí, že pokiaľ bude v zásobníkoch ešte plyn, všetko bude v poriadku, mýli sa. O týchto problémoch sa totiž nehovorí.

Vládny predstavitelia Nemecka hovoria, že v skutočnosti sa už nič nemôže stať – zásobníky plynu sú plné. Stopercentne, to znie presvedčivo. Ale nie je to všetko až také isté.

Prvý dôvod príležitostne uvádza aj samotná vláda. To, že sa tento zemný plyn skladuje v zásobníkoch v Nemecku, alebo v ktoromkoľvek inom štáte ešte neznamená, že je určený výhradne pre spotrebiteľov daného štátu. Lebo na jednej strane to majitelia môžu predať iným a na druhej strane môže nastať situácia, že EÚ bude tlačiť, aby všetci mali rovnaké množstvo plynu, čo by potom znamenalo, že časť tohto zemného plynu pôjde napríklad Poľsku. Zo sto percent sa môže rýchlo stať len 60 alebo 70 percent.

Zásobníky zemného plynu v Nemecku sú navrhnuté tak, aby zvýšili množstvo, ktoré je možné dodať v čase obzvlášť vysokej spotreby. Nie sú stavané na to, alebo aspoň už nie sú nastavené tak, aby pokrývali väčšinu alebo celú spotrebu.

Môže to byť problém, pretože množstvo, ktoré sa dodáva inde, je veľmi malé. Doteraz skladované množstvá stačili na prečkanie zimy popri bežných dodávkach potrubím. Zásobníky zemného plynu však nemôžu jednoducho nahradiť tieto pravidelné dodávky, pretože sa z nich nedá odobrať hocijaké množstvo.

Zemný plyn sa skladuje pod tlakom vo veľkých podzemných skladoch. V závislosti od typu skladovania môže tento tlak dosiahnuť 200-násobok atmosférického tlaku. Pretože sa plyn ohrieva pod tlakom, musí sa pred uskladnením ochladiť. To isté platí aj naopak – pri vyskladnení sa musí pred dekompresiou zahriať, inak by sa mohol tvoriť ľad a upchať potrubie. Ľad je spôsobený tým, že plyn absorbuje vodu počas skladovania vo väčšine typov skladovania.

Proces ťažby zemného plynu zo zásobníka je oveľa zložitejší ako zapínanie a vypínanie kohútika. Ohrievanie, čistenie, sušenie. To, čo stojí nad takýmto zásobníkom, je priemyselné zariadenie, ktoré musí dodávať veľmi dobre definovaný produkt, pretože všetky zariadenia, ktoré nakoniec využívajú tento plyn, sú nastavené na určité množstvo energie na meter kubický.

Plyn prúdi potrubím len pri tlakovom rozdiele. Pre koncového užívateľa, ktorý prevádzkuje plynový sporák, je to iba 20 až 60 milibarov nad atmosférickým tlakom. Na prepravnej ceste medzi zásobníkom a konečným spotrebiteľom naďalej klesá. Veľké potrubia, ktoré vedú zo zásobníka plynu do rôznych komunít, majú tlak 16 až 30 barov. Plyn môže pretiecť vo veľkých potrubiach asi 250 kilometrov, potom sa musí znova natlakovať, čo má za následok zakaždým stratu asi jedného percenta. Tlak sa musí znova a znova kontrolovať a nastavovať na trase medzi hlavnými vedeniami a koncovými užívateľmi.

Aj keď plynárenská sieť nie je taká citlivá na výkyvy ako elektrická sieť, nie je necitlivá. Ak sa spotrebuje viac, ako sa dodá, nastáva problém. Množstvo uvoľnené zo zásobníkov plynu však nepodlieha len zákonnej požiadavke, t.j. aby k 1. februáru zostalo ešte 40 percent, ale množstvo, ktoré je možné uvoľniť zo zásobníkov plynu, nie je možné ľubovoľne zvyšovať. Ak sa spotrebuje viac, ako sa nakŕmi, jediným riešením je vypnúť spotrebiteľov. Toto je situácia, ktorá môže nastať dlho pred nedostatkom.

Ale je tu ďalší problém. Technické systémy, ktoré patria do zásobníka plynu, dodávajú zdroj energie, teda zemný plyn, ale samy potrebujú energiu na svoj chod. To isté platí pre kompresory, ktoré udržiavajú tlak. Je možné, že niektoré z týchto zásobníkov sú pripravené na prevádzku aj v prípade výpadku prúdu, pretože je možné, že zásobníky postavené počas studenej vojny boli na túto možnosť pripravené a zásobník si v prípade potreby vyrába vlastnú elektrickú energiu. Ale koľko ich je? Koľko kompresorových staníc má núdzový generátor? Aj v prípade „riadených odstávok“, postupných výpadkov…

Tretina Nemcov vykuruje zemným plynom. Ak by museli byť niektorí odberatelia vypnutí, pretože množstvo dostupného plynu by inak nestačilo na udržanie prietoku, znamená to, že mnohé z postihnutých oblastí by nemali kúrenie. Pri teplotách nad nulou je to zdraviu škodlivé, pri teplotách pod nulou dochádza rýchlo k technickým následným škodám, ako je prasknutie vodovodného potrubia a iné.

Ak si teraz uvedomíte, že časť uskladneného plynu bude pravdepodobne odoslaná do iných krajín, a potom si myslíte, že začiatkom februára by malo zostať ešte 40 percent, problémy s dodávkami plynu nezačínajú len koncom zimy, ale môžu začať aj skôr. Správa, že nádrže sú naplnené na 100 percent vôbec neznamená, že zásobovanie je zabezpečené pre všetkých, najmä nie do konca zimy. Spresnenie, že 40 percent má byť v zásobe ešte začiatkom februára, neznamená, že tých 60 percent reálne vydrží až do začiatku februára. Február je len štatisticky najchladnejším zimným mesiacom, a preto si nevykúrené byty vo februári zvyčajne vyžiadajú väčšiu spotrebu ako v decembri.

Vo väčšine “postihnutých” krajín sa o tom nehovorí. V Anglicku Národná zdravotná služba, štátny zdravotný systém už v roku 2021 varovali, že podľa ich odhadov môže dôjsť k viac ako 10 000 následným úmrtiam v nevykurovaných alebo zle vykurovaných domoch. No zatiaľ sa náklady na vykurovanie znásobili a odhaduje sa, že 8,5 milióna ľudí si nemôže dovoliť dostatočné vykurovanie svojich domovov, čím sa v nadchádzajúcej zime zvyšuje riziko úmrtí v dôsledku prechladnutia.

V EÚ sa ľudia stále správajú, ako keby studené byty boli len nepríjemnosťou. V skutočnosti budú stáť ľudí životy. Takže nájdite dôvod, prečo budúcu zimu zomrie viac ľudí, ako je štatistický priemer. Žeby opäť Corona?

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj: Dagmar Henn: Volle Erdgasspeicher – kein Grund zur Besorgnis, de.rt.com,10 Nov. 2022

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply