Po Sýrčanoch a „Sýrčanoch“ môžu prísť Jemenčania a „Jemenčania“

· Čas čítania: 6 min.
Jemenské deti pred zničenou budovou. Foto: Shutterstock

Občania členských krajín Európskej únie dostávajú masmediálnu mienkotvornú relaxačnú masáž o tom, že migračné cunami spred troch rokov by sa nemalo zopakovať. Sú im ukazované oficiálne údaje medzinárodných inštitúcií o klesajúcich počtoch nezvaných privandrovalcov z Blízkeho a Stredného východu. Vyvoláva to dojem, že nemecká kancelárka Angela Merkelová, ktorá v lete 2015 otvorila nemecké hranice z humanitárnych dôvodov, aby sa odľahčilo Rakúsku, už nebude musieť zopakovať takýto svoj krok. Pripomeňme, že alpská republika bola vtedy obsypaná davmi votrelcov, ktorí o sebe tvrdili, že sú Sýrčania a utekajú pred vojnovými útrapami.

Utíšenie len do volieb

Nemecko považovalo Sýrčanov za utečencov s nárokom na udelenie azylu. Aj takých, čo nemali doklady. V dôsledku toho sa do západnej Európy nahrnulo niekoľko miliónov prevažne mladých mužov, ktorí sa vydávali za Sýrčanov a domáhali sa vstupu, pretože ich vraj pozvala „Mutti Merkel“ („mamka Merkelová“). Tá dodnes odmieta prejaviť čo i len štipku ľútosti za nedozerné následky svojho vtedajšieho rozhodnutia. Štátna propaganda orwellovsky prevracia škodlivosť na blahodarnosť a vzdelávacia sústava poučuje mladú generáciu o chvályhodnosti takéhoto spôsobu vraj multikultúrneho obohacovania.

Sýrska armáda už takmer úplne vytlačila teroristické a povstalecké oddiely a vláda vyzvala utečencov k návratu do vlasti. Sýrčanov s pravými pasmi a „Sýrčanov“ s falošnými alebo žiadnymi dokladmi už zrejme pribúdať nebude. Bude to tak takticky vhodné pred blížiacimi sa májovými voľbami do európskeho parlamentu. Globálna organizačná mašinéria presídľovania miliónov Afričanov a Ázijčanov do Európy by mohla vháňať vystrašených Európanov pred voľbami do náručia vlasteneckých kandidátov a pronárodných politických strán a to si architekti demografickej prestavby Európy neželajú.

Mapa polohy Jemenu (vyznačený červenou) z Wikipédie
https://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Yemen_on_the_globe_(Yemen_centered).svg

Psychologická príprava už beží

To však neznamená, že ich nebude podprahovo pripravovať na zopakovanie migračnej záplavy z roku 2015. Sudom pušného prúdu, akým bola vojnou rozvrátená Sýria, by sa mohol stať vojnou drásaný Jemen. Už pred vypuknutím občianskej vojny a inváziou tzv. Medzinárodnej koalície pod vedením Saudskej Arábie v marci 2015 patril medzi najchudobnejšie krajiny Blízkeho východu. Saudskoarabské kráľovstvo prudko zvyšuje výdavky na zbrojenie a vlani vytlačilo Rusko z tretieho na štvrté miesto svetového rebríčka, ktorý zostavuje Štokholmský medzinárodný inštitút známy pod skratkou SIPRI (Stockholm International Peace Research Institute). Saudská Arábia vlani minula 69,4 miliárd dolárov a len druhá v podarí Čína a prvé Spojené štáty vynaložili ešte viac. Najväčší strašiak obnovenej studenej vojny – Rusko – svoje výdavky zrezalo o 20% na 66,3 miliardy dolárov, poznamenávajú analytici zo SIPRI.

Zhýčkaným saudským pilotom navigačne asistujú pri bezohľadnom bombardovaní povstaleckých zoskupení v Jemene Spojené štáty, ktoré podľa SIPRI vlani naliali do zbrojenia 610 miliárd dolárov. Deväťkrát viac než Rusko. Jemenským povstalcom poskytuje vojenskú pomoc Irán, hlavný regionálny rival púštnej monarchie o vedúce postavenie v oblasti Arabského Zálivu. Tlačová agentúra TASR to vysvetľuje takto: „Celkové vojenské výdavky Saudskej Arábie vzrástli v minulom roku o 9,2 percenta a dosiahli 69,4 miliardy dolárov. Táto sunnitská krajina tak skončila na prvom mieste v oblasti Blízkeho východu. Hlavnými dôvodmi uvedeného vývoja sú účasť Rijádu na vojne v Jemene a jeho súperenie o regionálny vplyv so šiitským Iránom.“

Krajiny s najvyššími vydajmi na zbrojenie. Infografika: SIPRI 2018
https://twitter.com/SIPRIorg/status/991527840297443328?ref_src=twsrc%5Etfw

Bombardovanie a blokáda viacerých jemenských prístavov drasticky zhoršuje zásobovanie 27-miliónového obyvateľstva potravinami a liekmi. Aj v dôsledku toho tam kosí ľudské životy hladomor. Rozličné humanitárne organizácie na to upozorňujú už od vlaňajška. Minulý týždeň sa k nim pridala humanitárna koordinátorka OSN pre Jemen Lise Grandeová a jej varovanie prebrali hlavné svetové mienkotvorné tlačové agentúry a televízne stanice s globálnym dosahom. BBC označila hladomor v Jemene ako „Yemen could be ‚worst famine in 100 years'“ („najhorší za sto rokov„). „Jemen bude čeliť najhoršiemu hladomoru za uplynulých 100 rokov, ak sa neskončia letecké útoky vojenskej koalície pod velením Saudskej Arábie. Ak bude konflikt pokračovať, hladomor by mohol zachvátiť túto krajinu už v nasledujúcich troch mesiacoch a na pokraji smrti sa ocitne 12-13 miliónov ľudí,“ informovala TASR s fotografickým záberom vyhladovaného dieťaťa. Vizuálnu predstavu o hladujúcich deťoch začína prinášať aj svetová tlač, vrátane webových portálov, ako napríklad britský Guardian.

Zobrazovanie na kosť vychudnutých maloletých detí je štandardným marketingovým nástrojom organizátorov zbierok pre postihnutých. V nastávajúcich mesiacoch sa ich činnosť a využívanie tejto taktiky zintenzívni, aby zmäkol odpor Európanov pred spustením masového presídľovania trpiacich z Jemenu na Starý svetadiel. Všimnime si, že jemenské pobrežie sa v prielive Báb el-Mandeb takmer dotýka afrického. Dá sa preklenúť pomerne ľahko a rýchlo. Ak OSN, EÚ, obrie globálne humanitárne nadácie a mimovládne organizácie zapoja svoje zdroje do prepravy hladujúcich Jemenčanov do Európy, budú sa logicky preplavovať do Jemenu milióny Afričanov a Európu zavalia nedozerné počty Jemenčanov i „Jemenčanov“.

Mapa prielivu Báb el-Mandeb z Wikipédie
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/19/Red_Sea_topographic_map-en.jpg

Detský fond OSN (UNICEF) vyzval už koncom marca na ukončenie „brutálnej vojny proti deťom“ v Jemene. Česká pobočka UNICEF vydala 10. októbra burcujúcu správu pod titulkom „Děti v Jemenu čelí bezprostřednímu nebezpečí hladomoru„. V článku poukázala na nasledujúce skutočnosti: „Je prokázáno, že způsob, jakým děti prožijí prvních 1 000 dní svého života, zásadně ovlivní jejich pozdější vývoj. Pokud trpí nedostatkem výživy, pitné vody, zdravotní péče nebo nemají bezpečné zázemí, zanechá to na nich vážné následky. V Jemenu žije v současné době asi 28,5 milionu obyvatel. Skoro polovině z nich je méně než 15 let, asi jen třem procentům lidí je víc než 65 – celkově jde tedy o velmi mladou populaci. A od eskalace konfliktu v březnu 2015 se v Jemenu narodily tři miliony dětí, které musí denně čelit katastrofální situaci. „Vyrůstá tu celá generace dětí, co nepoznala nic než násilí. Děti v Jemenu trpí kvůli hrůzostrašnému konfliktu, za který nemůžou,“ říká Meritxell Relano z jemenského UNICEF. „Podvýživa a nemoci se šíří rychlostí blesku, veřejné služby kolabují. Děti, které přežijí, si fyzické i psychické následky ponesou celý život.““ Vybrané štatistické údaje prehľadne zhrnula do tejto infografiky:

Infografika UNICEF o trpiacich deťoch v Jemene.
https://www.unicef.cz/aktualne/137593-deti-v-jemenu-celi-bezprostrednimu-nebezpeci-hladomoru

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár