Po vyhnaní Moralesa Bolívia obnovuje vzťahy s USA a Izraelom

· Čas čítania: 3 min.
Evo Morales. Foto: Archív

Evo Morales prerušil vzťahy s Izraelom v decembri 2008 po izraelskej ofenzíve v pásme Gazy, pri ktorej zahynuli stovky Palestínčanov. Koncom novembra tento juhoamerický štát vyhlásil, že diplomatické vzťahy s Izraelom budú obnovené. Ministerka zahraničných vecí Karen Longaric Rodríguez vystúpila s vyhlásením na stretnutí so zahraničnými reportérmi bez toho, aby uviedla dátum opätovnej diplomatickej obnovy alebo iné podrobnosti.

Oznámenie prichádza v čase, keď Bolívia čelí prezidentskej kríze, ktorá bola spôsobená dlhodobým pôsobením rôznych externých a interných aktérov proti Evovi Moralesovi a jeho následnou rezignáciou 10. novembra 2019. Morales utiekol do Mexika po víťazstve vo voľbách, po ktorých nasledovalo niekoľko dní intenzívnych pouličných protestov. Dočasná vláda minulý týždeň prvýkrát vymenovala tiež dočasného veľvyslanca v Spojených štátoch po viac ako desiatich rokoch, pričom sa vyhýba tradičným regionálnym spojencom ako Venezuela a Kuba.

Morales klasifikoval Izrael ako „teroristický národ“ a zrušil dohodu, podľa ktorej Izraelčania mohli navštíviť Bolíviu bez víz. „Bolo to (vtedy) politické opatrenie, ktoré nebralo do úvahy sprievodné efekty, ako sú hospodárske a obchodné záležitosti,“ uviedla súčasná ministerka Karen Longaric Rodríguez a dodala, že obnovenie väzieb bude dobré pre bolívijský cestovný ruch. Bolívia uznáva palestínsku štátnosť od 80. rokov.

Podľa tvrdenia Centre of Research on Globalization bolo vyhnanie Moralesa výsledkom 14-ročnej práce amerických síl, ktoré získali v rámci bolívijskej armády značný vplyv cez peniaze. Bolívijskú Úniu mládeže mala dlhodobo financovať americká National Endowment for Democracy a podľa novinárky Evy Golinger poskytlo USAID opozičným skupinám dokopy 84 miliónov dolárov.

Pramene:

[1] Bolivia Renews Diplomatic Relations With Israel After Over Decade of Severed Ties; autor: Noa Landau; Haaretz, 28.11.2019

[2] Evo Morales stood for Palestine, shunned Israel; autor: Ramzy Baroud; Gulf News, 26.11.2019

[3] Evidence Talks: US Government Propelled Coup in Bolivia; autor: W. T. Whitney Jr.; Centre for Research on Globalization, 25.11.2019

[4] Bolivia declares Israel a ‚terrorist state‘; autor: William Cummings; USA Today, 1.8.2014

[5] Inicia El Golpe Civico-Prefectural en Bolivia Con El Apoyo de Eeuu; Comunidad de Investigadores Antiimperialistas

[6] Bolivia: Interim president bars Morales from new elections; Deutsche Welle/Reuters/AP, 15.11.2019

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

[plsc_button url=“http://bit.ly/podporit-zemavek“ target=“_blank“ color=“red“ style=“flat“ radius=“semiround“ size=“lg“]CHCEM PODPORIŤ[/plsc_button]

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár