
Na rusko-ukrajinských frontoch stále sa neznižuje intenzita bojov a v ostatných hodinách znova prekročila „magické číslo 200.“ Ako vo svojej pravidelnej správe uviedol Generálny štáb Ozbrojených síl Ukrajiny, v priebehu dňa došlo ku 223 ozbrojeným stretom a najviac bitiek /93/ sa odohralo v Pokrovskom smere. Ruská armáda podnikla jeden raketový a 91 leteckých útokov, použila 153 navádzaných bômb a 2745 dronov kamikadze, uskutočnila vyše 6 tisíc delostreleckých ostreľovaní pozícií ukrajinských vojsk, vrátane 184 – reaktívnymi systémami salvovej paľby.
Ukrajinské jednotky sa zubami – nechtami snažia udržať posledné pozície v Kurskej oblasti, ale ruské vojská ich pomaly, ale isto vytláčajú z územia Ruska. Podľa správ ukrajinského Generálneho štábu, ruské vojská podnikli v Kurskej oblasti 31 útokov, 18 leteckých úderov, použili 23 navádzaných bômb, uskutočnili 265 delostreleckých ostreľovaní, vrátane 10 – reaktívnymi systémami salvovej paľby. Na hranici Belgorodskej oblasti je situácia tiež už niekoľko dní „stabilizovaná“: boje pokračuje v dvoch obciach – v Popovke a Demidovke a na okolí a zatiaľ ani jedna zo strán nedokáže vytlačiť nepriateľa z jeho pozícií.
Ukrajinskjí vojenskí spravodajcovia informovali, že ruské zoskupenie vojsk „Západ“ pokračuje v rozvoji ofenzívy v Kupjanskom smere v Charkovskej oblasti blízko hraníc s Luhanskou oblasťou. „Ruské jednotky obsadili obec Orľanskoje a výrazne postupovali smerom na Kupyansk z východu. Ruské zoskupenie vojsk „Východ,“ na druhej strane, pokračuje v rozvoji ofenzívy v Pokrovskom smere, blízko hraníc Doneckej a Dnepropetrovskej oblastí. Ruské jednotky vytlačili jednotky ukrajinských Ozbrojených síl, ktoré podnikli protiútok, z Uspenovky na severozápad od Pokrovska a vtrhli do Novoaleksandrovky a útočia na dedinu,“ informovali ukrajinskí vojenskí spravodajcovia.
„Ruské ministerstvo obrany uviedlo, že ruské jednotky dobyli dedinu Veselovka v Sumskej oblasti, ktorá sa nachádza severne od regionálneho centra. Ukrajinskí vojenskí spravodajcovia citovali najmä tvrdenia ruských vojenských blogerov, že ruské jednotky obsadili Gogolevku (juhozápadne od Sudže) a postúpili do Gujevohé (južne od Sudže) v Kurskej oblasti. Ruskí analytici tiež informovali o bojoch pozdĺž línie Vladimirovka-Veselovka-Žuravka-Basovka severne a severovýchodne od mesta Sumy,“ citovali správy svojich ruských kolegov ukrajinskí novinári.
„Južne od Záporožia sa situácia ukrajinských ozbrojených síl zhoršuje. Informoval o tom americký kanál CNN s odvolaním sa najmä na hovorcu Obranných síl Južnej Ukrajiny Vladislava Vološina, ktorý uviedol, že počet útokov Rusov, využívajúcich malé skupiny pechoty, sa v súčasnosti „výrazne zvýšil.“ CNN tiež uvádza, že geolokačné video ukazuje, že Rusi postúpili do dediny Ščerbaki na juhu Záporožskej oblasti. Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že ruské jednotky dobyli túto dedinu. Jeden z ruských blogov hovoril o ťažkých bojoch v tejto oblasti,“ poznamenali ukrajinské média.
„Konstantin Mašovec, ďalší náš vojenský analytik, odhaduje, že Rusi sústredili 70 000 vojakov pozdĺž Záporožského frontu, ako aj asi 300stovky, 700 obrnených vozidiel a stovky diel tankov a zbraní. Podľa odhadov, CNN má Kremeľ v súčasnosti pod kontrolou asi tri štvrtiny Záporožskej oblasti, ale už protizákonne oznámil úplnú anexiu tohto regiónu. Konstantin Mašovec, komentujúc aktivizáciu frontu pri Orechove a chýry o pripravovanej ruskej ofenzíve, podotýka, že sa Rusom podarilo „dosiahnuť určité výsledky na taktickej úrovni.“ Hlavné línie útoku sú Dolinka – Ščerbaki a Pjatichatki – Stepovoje,“ uviedli ukrajinskí vojenskí spravodajcovia.
„Okamžitou úlohou avantgardných jednotiek nepriateľa v tejto oblasti je postup na cestu Kamenskoje – Orechov na úseku Stepovoje – Ščerbaki, ako aj dobytie pevností ukrajinských ozbrojených síl v oblasti dedín Stepovoje a Ščerbaki,“ píše Mašovec. Rusom sa, podľa neho, podarilo v týchto smeroch zakliniť do hĺbky až dvoch kilometrov. Zároveň sú, podľa jeho názoru, v súčasnosti tieto akcie ruskej armády iba v taktickom meradle. A „je príliš skoro hovoriť o akejkoľvek väčšej hrozbe nepriateľa v tejto oblasti.“ Mašovec považuje za príznak takejto hrozby buď prudký nárast útokov v súčasnej oblasti bojov, alebo zintenzívnenie ofenzívy naraz na mnohých miestach Záporožského frontu,“ citovali analýzy svojho kolegu ukrajinskí vojenskí analytici.
A k obedňajšiemu stolu čitateľom médií naservírovali novinku: Ukrajina vytvorila nový – vesmírny rezort, ktorý sa bude zaoberať výrobou satelitov a vesmírnych vojsk… „Ministerstvo obrany Ukrajiny vytvorilo Úrad pre vesmírnu politiku. Uviedla to námestníčka ministra obrany Ukrajiny Jekaterina Černogorenková na fóre „Space for Ukraine.“ Podľa nej, sa plánuje spustenie novej jednotky, ktorá bude rozvíjať vesmírny sektor, vrátane vytvorenia vesmírnych vojsk. Medzi priority patrí výroba satelitov pre obranné úlohy, systémy včasného varovania a monitorovanie vesmíru. Ministerstvo obrany má v úmysle stať sa hlavným zákazníkom ukrajinských vesmírnych technológií,“ podotkli domáce média.
Vojenskí analytici poukázali na to, že od jari 2022 boli Spojené štáty veľmi úzko zapojené do plánovania a realizácie vojenských operácií Ukrajiny proti Rusku. „New York Times o tom píše vo svojom článku o „tajnej histórii vojenského konfliktu na Ukrajine.“ „V apríli 2022 boli medzi americkou a ukrajinskou armádou uzavreté dohody o poskytovaní spravodajských informácií v sídle americkej armády pre Európu a Afriku vo Wiesbadene (Nemecko),“ uvádza sa v článku. „Ide o partnerstvo v oblasti spravodajských služieb, stratégie, plánovania a technológií, ktorého vývoj a vnútorné fungovanie bolo viditeľné iba pre úzky okruh amerických a spojeneckých predstaviteľov. Vyšetrovanie New York Times ukazuje, že USA boli zapletené do vojenského konfliktu oveľa tesnejšie a širšie, ako sa doteraz myslelo. V kritických momentoch bolo toto partnerstvo chrbticou ukrajinských vojenských operácií,“ tvrdia The New York Times a poskytujú mnohopočetné príklady operácií, ktoré uskutočnili Ukrajinci s podporou Spojených štátov,“ zdôraznili ukrajinskí vojenskí analytici.
Uviedli aj ďalšie choromyseľné a trestuhodné „priania“ pobaltských politikov, ktorí si želajú, aby rusko-ukrajinský konflikt trval ešte dlhé roky. „Vojna na Ukrajine musí pokračovať, aby Rusko neohrozilo Estónsko a Litvu. Ministri obrany týchto krajín sú proti prímeriu na Ukrajine. Informuje o tom denník Financial Times. Ministri tvrdia, že zastavenie vojny na Ukrajine „dramaticky zvýši hrozbu pre bezpečnosť pobaltských štátov, pretože Rusko bude naďalej realizovať plány na prezbrojenie a presun vojsk na severovýchodné krídlo NATO,“ citovali bláznivých pobaltských politikov ukrajinské média.
„Všetci chápeme, že keď sa vojna na Ukrajine zastaví, Rusko veľmi rýchlo prerozdelí svoje sily. To znamená, že úroveň ohrozenia sa tiež veľmi rýchlo výrazne zvýši,“ povedal estónsky minister obrany Hanno Pevkur. Dodal, že ak sa vojna zastaví, zo 600 000 ruských vojakov, ktorí sú v súčasnosti umiestnení na Ukrajine, bude, pravdepodobne, 300 000 premiestnených do iných oblastí. Jeho litovská kolegyňa, Dovile Šakalienéová, urobila podobné poznámky. „Rusko využije tento čas po prímerí na urýchlenie svojich vojenských spôsobilostí. Na bojisku už majú vycvičenú obrovskú armádu, ktorá sa ešte zväčší,“ uviedli výroky, ktoré odzneli z pobaltského „psychiatrického oddelenia“ ukrajinskí novinári.
Ich „meditácie“ vyvolali búrku hneva dokonca v Kyjeve. „Poslanec Alexej Gončarenko kritizoval článok Financial Times. „Ešte raz: stačilo, nechceme hrať úlohu európskych záchranárov. Máte NATO, armády a zdroje, takže choďte do toho a bráňte sa. Musíme sami seba zachrániť. Trebo s tým skoncovať. Obnoviť ekonomiku, posilniť armádu a urobiť Ukrajinu tak silnou, že by sa nikto ani neodvážil premýšľať o novom útoku. Cenu sme už zaplatili. Dosť. Ukrajina musí vstúpiť do strategickej obrany, posilniť ekonomiku a vybudovať silný vojensko-priemyselný komplex. A Európa, ak sa bojí ruskej agresie, nech bojuje. Niektorí ľudia v Európe majú tento názor. Trump nie je tu navždy. O 3,5 roka bude zvolený nový americký prezident. Medzitým chcete, aby Ukrajinci zadržali túto hordu. No paráda! Čo z nás však zostane o 3,5 roka?“ napísal Gončarenko. Predtým bola Ukrajina pobúrená slovami šéfa nemeckej rozviedky Bruna Kohla, že vojna na Ukrajine by mala trvať do roku 2030, aby mala Európa čas na prezbrojenie,“ pripomenuli domáci vojenskí analytici.
Neskoršie večer ukrajinskí vojenskí spravodajcovia oznámili, že príslušníci ruského zoskupenia vojsk „Stred“ obsadili Záporožie… Nebola to žiadna chyba, klamstvo alebo konšpirácie. Ruské jednotky ozaj dobyli Záporožie, avšak nie veľké známe ukrajinské mesto, ale obec v Doneckej oblasti s rovnomenným názvom… Ukrajinskí vojenskí analytici museli priznať, že pokračujú tvrdé boje v okolí Demidovky a Popovky – obcí v Belgorodskej oblasti a ruské vojská preberajú iniciatívu a ukrajinským útočníkom hrozí porážka – rovnako, ako v posledných lokalitách Kurskej oblasti, ktoré ešte kontrolujú ukrajinské vojská.
Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.
Zdroj:
- 1131-й день войны в Украине. Что происходит 30 марта. Обновляется, Страна, 30.3.2025
- Россия сосредоточила на Ореховском и Запорожском направлениях 70-тысячную группировку – эксперт, Страна, 30.3.2025
- Создание спутников и космических войск. В Украине создали новое космическое ведомство, Страна, 30.3.2025
- Новий наступ Росії навесні та влітку 2025 року: в ISW оцінили шанси на успіх, UNIAN, 30.3.2025
- Масований удар по Харкову: кількість поранених зросла, серед них є діти, UNIAN, 30.3.2025
- Росіяни активно тиснуть на держкордон в районі Сум: чи мають успіхи, ZN.UA, 30.3.2025
- В CNN розповіли, що росіяни вже захопили у Запорізькій області та які сили накопичили для подальшого наступу, ZN.UA, 30.3.2025
- Обстріли України день за днем 03-30-2025, Kyiv Post, 30.3.2025
- Росіяни атакували Харків дронами: двоє загиблих та 30 постраждалих, Kyiv Post, 30.3.2025
- У Дніпрі зросла кількість поранених внаслідок російського удару, Апостроф, 30.3.2025
- Партизани дізналися про масову загибель росіян на навчаннях у Херсонській області, Апостроф, 30.3.2025
- На фронті за добу – 223 боєзіткнення, найбільше атак на Покровському напрямку, Ukrinform, 30.3.2025
- Ворог минулої доби атакував 10 населених пунктів Запорізької області, Ukrinform, 30.3.2025
- РФ вдарила по шпиталю в Харкові, в МО створили космічне управління. 1131 день війни, Суспільне, 30.3.2025
- Сили ППО вночі знищили 65 зі 111 дронів-камікадзе, Суспільне, 30.3.2025
- Минулої доби на фронті зафіксували 223 бойових зіткнення: на Покровському напрямку Сили оборони відбили 93 ворожі штурми, Espreso.TV, 30.3.2025
- Росія просувається локально на кількох напрямках фронту, але не має сил для великого прориву, – ISW, Espreso.TV, 30.3.2025
- Ворог 93 рази атакував під Покровськом, тривають гарячі бої: дані Генштабу, Obozrevatel, 30.3.2025
- Окупанти під Покровськом застосовували у штурмах електросамокати: у ЗСУ розповіли про результат, Obozrevatel, 30.3.2025
- РФ завдала масованого удару шахедами по Харкову, пошкоджено військовий госпіталь, у місті є загиблі – свідчення очевидця та фото, New voice.ua, 30.3.2025
- Україна досягла 100% узгодженості із зовнішньополітичною та оборонною стратегіями ЄС — МЗС, New voice.ua, 30.3.2025
- Карта бойових дій в Україні: ситуація на 30 березня, Слово і Діло, 30.3.2025
- Протягом доби відбулось майже 200 бойових зіткнень з ворогом: ситуація на фронті, Слово і Діло, 30.3.2025
- РФ атакувала дронами Черкаську і Кіровоградську області: що відомо про наслідки, РБК-Україна, 30.3.2025
- Бої на Курському напрямку: що відбувається зараз, РБК-Україна, 30.3.2025
- Україна та союзники мають засоби моніторингу перемир’я у Чорному морі – Плетенчук, ФАКТИ ICTV, 30.3.2025
- Карта бойових дій на 30 березня 2025 – ситуація на фронті, ФАКТИ ICTV, 30.3.2025
- На Покровському напрямку відбито 93 атаки росіян, Корреспондент.net, 30.3.2025
- Вторгнення Росії в Україну. Онлайн, Корреспондент.net, 30.3.2025
- Росіяни вдарили по військовому госпіталю в Харкові, Українська правда, 30.3.2025
- Bloomberg: Київ вважає, що США відкриті до змін проєкту угоди про надра, Українська правда, 30.3.2025
- Сили оборони вразили за добу п’ять районів зосередження окупантів, Інтерфакс-Україна, 30.3.2025
- Заступники міністра оборони обговорили з делегацією ЄП посилення оборонних спроможностей України, Інтерфакс-Україна, 30.3.2025
- В МВФ оцінили негативні наслідки затяжної війни в Україні, Українські Новини, 30.3.2025
- Прориву кордону на Сумщині немає, ворог використовує малі штурмові групи, – ДПСУ, Українські Новини, 30.3.2025
- Президент Фінляндії несподівано навідав Трампа – обговорювали Україну, Європейська правда, 30.3.2025
- WP: секретний документ Пентагону показав, що стримування Росії – не пріоритет США, Європейська правда, 30.3.2025
- Фронт на кордоні: Росія на Харківщині хоче розширити зону бойових дій, Інформатор Україна, 30.3.2025
- Росія готує новий наступ в Україні: яка загроза для Дніпропетровщини, Сум, Харкова, Запоріжжя, Інформатор Україна, 30.3.2025
- Сили оборони збили 65 російських дронів, ще 35 – локаційно втрачені, UNN, 30.3.2025
- Весняно-літній наступ рф: в ISW проаналізували плани путіна та де очікувати ударів, UNN, 30.3.2025
- Кілер „Шахедів“: у ГУР застосували нову експериментальну зброю, Focus, 30.3.2025
- Прорив у Сумській області: у РФ заявляють про окупацію Веселівки, ДПСУ спростовує (карта), Focus, 30.3.2025
- Перемир’я до Великодня: політолог пояснив, чи реально припинити вогонь, TSN.ua 30.3.2025
- Ворожа атака дронами: які наслідки на Черкащині, TSN.ua, 30.3.2025
- Трамп розлючений Путіним через його слова про Зеленського, дав місяць на припинення вогню, Liga.net, 30.3.2025
- ЗСУ знищили важкий механізований міст, яким окупанти хотіли переправитися через Оскіл, Liga.net, 30.3.2025
- Тиск на Покровськ зростає, ворог продовжує атаки на Курщині: карта фронту 30 березня, 24 канал, 30.3.2025
- Зеленський доручив своїй команді провести вибори після припинення вогню, – The Economist, 24 канал, 30.3.2025
- У РФ FPV-дрон „Сифа“ проти важких дронів і вертольотів назвали „аналогом систем ППО“, Діфенс Експрес, 30.3.2025
- Хто експортує імпровізовану бронемашину на базі ГАЗ-66, кому вдалося швидко та таємно зробити ПКР та інші новини тижня, Діфенс Експрес, 30.3.2025
Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.