Američania demonštrovali v Prahe proti polícii, český docent im položil pár otázok

· Čas čítania: 3 min.
Ilustračné foto: Shutterstock

Historik docent Ivo Cerman sa na svojom blogu na serveri iDNES.cz zamyslel nad demonštráciou Američanov proti Polícii ČR, ktorá sa uskutočnila v Prahe. Tí tak protestovali proti vražde George Floyda.

„Pri svietiacej novostavbe Mariánskeho stĺpa sa konala hromadná demonštrácia. Čo to je za ľudí? Hovoril som si. Snáď už proti tomu stĺpu niekto nedemonštruje? Demonštranti bohužiaľ zaberali námestie po celej šírke a musel som cez nich prejsť. Jeden mal nápis I can not breathe. Že by demonštrácia za klímu? Ale potom ma zarazila veľa agresívnych transparentov proti polícii. Fuck the Police. ACAB. Defund the Police (Prestaňte financovať políciu.) No one has to be a vrkoč (Nikto nemusí byť policajt.). No cops no clowns. K tomu ďalšie heslá vyzývajúce k tomu, aby polícia vôbec nebola,“ opísal Cerman.

„Priznávam, že som demonštrantov najskôr považoval za nejakých zmätených českých aktivistov, ktorí opakujú heslá amerického marketingu. Všetky transparenty boli totiž v angličtine. Naviac, ako keby si pomýlili krajinu: Black Lives Matter. Black Lives Matter. Black Lives Matter,“ uviedol Cerman s tým, že sa demonštrujúcich spýtal, prečo to majú v angličtine. Načo zistil, že to sú samí Američania. A tak sa ich spýtal, prečo demonštrujú proti polícii v Česku pre niečo, čoho sa dopustila polícia v USA.

„Bohužiaľ sa nenašiel ani jeden, ktorý by povedal, že ten rozdiel chápe. Všetci opakovali, že sa to deje všade, it’s happening everywhere. Pána s nápisom ACAB som sa pýtal, či to myslí aj na českej policajtov. Uistil ma, že je Američan, že vie, čo hovorí, že ACAB znamená All cops are bastards – Všetci policajti sú bastardi. Vo všetkých krajinách musí byť polícia zrušená. Pýtal som sa ho, či tým myslí i českej policajtov, keď žiadnych Afroameričanov nezabíjajú, ale uistil ma, že áno. Pýtal som sa, či heslo Defund the police (Prestaňte platiť políciu) sa vzťahuje aj na Českú republiku. Uistili ma, že áno, „oznamuje Cerman.

„Vnímam túto agresívnu protipolicejnú rétoriku ako súčasť postdemokratického ťaženie proti štátu, za prechod k nejakému novému poriadku, kde sa bude rozhodovať v uliciach a ľudia sa budú posudzovať podľa rasy. Políciu potrebujeme, ľavicových extrémistov nie,“ dodal.

Komentár potom na svojom facebookovom profile pridala aj novinárka Irena Válová. „Tak už to vieme. Občania USA chcú zrušiť políciu v ČR,“ uviedla s odkazom na Cermanov blog.

Tri stovky prevažne mladých ľudí protestovali v sobotu v Prahe proti policajnému násiliu a rasizmu v USA aj v ďalších krajinách. Popoludní sa zišli na Staromestskom námestí. Zhruba po dvoch hodinách sa potom časť demonštrantov vydala na pochod k americkej ambasáde. Spravodajca ČTK na mieste zistil, že väčšina účastníkov sú cudzinci. Medzi demonštrantmi bola veľa počuť angličtina a poľština. Organizátori zdôraznili, že nebudú akceptovať žiadne násilie a výtržnosti.

Podobné demonštrácie sa konali v niekoľkých ďalších krajinách. Vlnu protestov vyvolala smrť černocha George Floyda z 25. mája. Belošský policajt Derek Chauvin mu v Minneapolise pri zatýkaní viac ako osem minút kľačal na krku. Nepovolil, ani keď muž opakovane nariekal, že nemôže dýchať. Floyd zomrel. Chauvin teraz čelí obvineniu z vraždy a jeho traja kolegovia, ktorí boli u tohto zásahu, boli obvinení z napomáhania vražde. Všetkých štyroch polícia prepustila.

Demonštranti v Prahe mali rúška s nápisom „I can not breathe“ (Nemôžem dýchať), transparenty „Bez spravodlivosti nie je mier“ a rôzne protirasistické heslá. Skandujú „Black Lives Matter“ (Na černošských životoch záleží). Na Staromestskom námestí si vypočuli krátke prejavy. Medzi rečníkmi boli Američania dlhodobo žijúci v Prahe, ktorí zdôraznili, že v českom hlavnom meste sa s prejavmi rasizmu nestretávajú. Účastníci akcie pokľakli takisto na dlažbu a čítali mená obetí údajnej policajnej brutality.

Podobné akcie boli v sobotu na Staromestské námestie naplánované dve. Pôvodná demonštrácia s pochodom k americkej ambasáde síce bola nakoniec zrušená, ale spontánne vznikla iná, ktorá sa následne spojila s akciou na podporu hnutia Black Lives Matter. Neskôr sa časť účastníkov rozhodla ísť po naplánovanej trase cez Karlov most k ambasáde USA. Podľa polície si organizátori v skrátenom konaní zaistili povolenie, konanie protestu bolo teda v poriadku.

Podobné zhromaždenia sa už konali napríklad v austrálskych mestách, zúčastnili sa ich desiatky tisíc ľudí. Protestujúci sa zišli aj v Londýne, Varšave alebo Lisabone. V Paríži sa ľudia zvolávali napriek tomu, že zhromaždenie viac ako desiatich ľudí tam zakazuje vyhláška o núdzovom stave.

zdroj : parlamentnilisty.cz

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár