Podľa Matoviča by mal štát dotovať investigatívnu žurnalistiku

· Čas čítania: 2 min.

„Myslím si, že úplne najlepším arbitrom, dohľadom nad čistotou aj verejných obstarávaní aj činnosti na ministerstvách by mohli byť investigatívni novinári. Zvažujeme návrh, ktorý chcem predložiť koaličným partnerom, aby sa vytvoril fond pre investigatívnu žurnalistiku nazvaný po Jánovi Kuciakovi,“ vyhlásil včera Igor Matovič. „Budú tam zástupcovia jednotlivých redakcií a tí sami budú rozhodovať o použití týchto peňazí… Dávame novinárom balík peňazí. Sami sme si na seba uplietli bič a hovoríme, poďte, pozerajte nám na prsty, kontrolujte,“ dodal. K myšlienke sa prihlásil aj Boris Kollár.

Tento nápad vyvoláva hneď niekoľko pochybností:

1. Matovič tvrdí, že by to vlastne bolo niečo podobné, ako keď sa zo štátneho rozpočtu financuje verejnoprávna RTVS. Teda odvoláva sa na príklad, ktorý vôbec nefunguje. O tom, ako RTVS zavádza a nevyvážene informuje, sme už viackrát písali aj na našom webe a v časopise.

2. Kto a podľa akých kritérií by určoval, ktoré redakcie tieto obrovské prostriedky (predbežne sa spomenula suma okolo 10 miliónov eur ročne) dostanú a budú o nich rozhodovať? Dostali by možnosť aj nezávislé médiá ako Zem&Vek? Alebo by sa takýto fond zneužil na ďalšie zvýhodnenie mainstreamu?

3. Napokon komentátor Radovan Kazda na stránke odpady-portal.sk upozorňuje, že práve štátne fondy, cez ktoré pretečú milióny, zvyknú byť živnou pôdou pre korupciu a tunelovanie.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

[plsc_button url=“http://bit.ly/podporit-zemavek“ target=“_blank“ color=“red“ style=“flat“ radius=“semiround“ size=“lg“]CHCEM PODPORIŤ[/plsc_button]

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

One Response

Pridaj komentár