Podľa štúdie zastavilo zemské jadro svoju superrotáciu

Podľa najnovších vedeckých zistení sa vnútorné jadro našej planéty v roku 2009 prestalo otáčať rýchlejšie, ako zvyšok planéty. Portál ScienceAlert vysvetľuje, že pevné vnútorné železné jadro Zeme sa zvyčajne točí v roztavenom vonkajšom obale takmer bez trenia, vďaka čomu si mnoho vedcov myslí, že vnútorné jadro sa otáča rýchlejšie, ako zvyšok planéty.

Údaje teraz ale naznačujú, že niekedy v poslednom desaťročí to zjavne prestalo robiť a všetko nasvedčuje tomu, že sa takmer úplne zastavilo. Rýchlosť rotácie vnútorného jadra sa postupom času mení. Zatiaľ čo v minulosti sa vnútorné pevné jadro planéty otáčalo rýchlejšie ako povrch Zeme, aktuálne sa točí takmer rovnakou rýchlosťou ako povrch. Výsledky naznačujú, že rotácia naďalej spomaľuje, čiže je predpoklad, že by sa mohlo v budúcnosti vnútorné jadro točiť (o trochu) pomalšie ako povrch Zeme.

Podľa vedcov ide o normálnu súčasť správania sa planéty, ktorá nepredstavuje žiadne riziko pre život na Zemi. Výsledky štúdie publikovanej v žurnále Nature Geoscience môžu pomôcť objasniť mnohé záhady ukrývajúce sa hlboko vo vnútri Zeme, vrátane toho, akú rolu zohráva vnútorné jadro pri udržiavaní pre život potrebného magnetického poľa, ale aj pri ovplyvňovaní rýchlosti rotácie celej planéty (dĺžky dňa).

Výskumníci Yi Yang and Xiaodong Song teraz na základe údajov o zemetraseniach, respektíve na základe študovania seizmických vĺn zo zemetrasení z rokov 1995 až 2021 zistili, že superrotácia vnútorného jadra sa okolo roku 2009 zastavila, čo znamená, že vnútorné jadro planéty sa prestalo otáčať rýchlejšie ako povrch Zeme. Tieto zmeny pritom pozorovali na rôznych miestach po celej zemeguli, čo podľa autorov potvrdzuje, že ide o celoplanetárny fenomén súvisiaci s rotáciou jadra a nie len lokálnou zmenou na povrchu vnútorného jadra.

Seizmológ Gális zdôrazňuje, že ide o relatívnu zmenu rotácie jadra a v žiadnom prípade nejde o zastavenie, či dokonca zmenu smeru rotácie.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj:
(1) Nová štúdia naznačuje, že zemské jadro zastavilo svoju superrotáciu, fontech.startitup.sk, 24.1.2023

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

One Response

 • Vedci si MYSLIA že sa jadro točí rýchlejšie.
  Potom si MYSLIA že sa prestáva točiť rýchlejšie a nakoniec by sa malo z nevysvetliteľných dôvodov začať točiť POMALŠIE ako obal Zeme…
  Tí vedci majú za sebou ZDŠku, alebo aj maturitu?
  Keďže rotuje takmer bez trenia… tak sa začne točiť POMALŠIE ako plazma a obal okolo… chcel by som vidieť tie dáta.
  Toto je taký bullshit jak volské oko. Žiadne aspoň chabé hypotézy že PREČO by tomu malo tak byť.
  Ten článok je znôška BLUDOV.
  Najprv sa bavia o rotácii voči povrchu Zeme, potom o nejakej “relatívnej zmene rotácie”…ide o celosvetový fenomén! WOW!
  Ja som myslel že zmena rotácie jadra Zeme má vpyv len na Ukrajinu a Rusko!
  Že sa nehanbíte uverejňovať takéto bullshity! Absolútne bez akejkoľvek pridanej hodnoty! Žurnalistický výgrcok.

Leave a Reply