Podľa Tuska je Kaczyńského snom vystúpenie Poľska z EÚ

· Čas čítania: 5 min.
foto: Donald Tusk

Bývalý poľský premiér a bývalý šéf Rady EÚ Donald Tusk včera po hlasovaní v primárnych voľbách jeho Občianskej platformy (PO) povedal, že snom šéfa vládnej strany Právo a Spravodlivosť a bývalého premiéra Jaroslawa Kaczyńského je dostať Poľsko preč z Európskej Únie.

Tusk okrem vyhlásenia, že hlasoval za Borysa Budku, ktorý sa stal novým šéfom opozičnej strany, komentoval pre liberálny denník Gazeta wyborcza aj politiku Kaczyńského, v oblasti zahraničnej politiky a súdnictva. V Gdańsku doplnil, že v súčasnosti musí niekdajšia vládna strana PO hľadať nové spôsoby, ako osloviť voličov. „Treba hľadať iné spôsoby prístupu k ľuďom, pretože výzvy sú iné, než boli pred pätnástimi rokmi. Vďaka mladšej zostave Občianska platforma môže vyhrať nad PiS,“ povedal Tusk, podľa ktorého snom Kaczyńského je vystúpenie našich severných susedov z EÚ, čomu bývalý prezident EÚ che zabrániť. Aj snaha súčasných mainstreamových médií často veľmi blízko prepojených s firmami, ktoré podporujú aj politické strany, viď situácia na Slovensku, je eliminovať práve tie politické sily, ktoré by v budúcnosti mohli mať vplyv na snahy o vystúpenie z EÚ. Pritom slovenskí politici v minulosti boli pre záujmy EÚ ochotní dokonca povaliť vlastnú pravicovú vládu. Stalo sa tak počas krátkej vlády Ivety Radičovej, keď tá bola ochotná silný záujem EÚ, teda hlasovanie za tzv. euroval, spojiť s hlasovaním o dôvere jej vlastnej vláde.
Veľké vrásky robí v súčasnosti Európskej únii nielen Poľsko, ktorému Brusel vyčíta kroky v súdnictve, ale všetko môže byť predovšetkým najmä aj pre neochotu Varšavy pristúpiť ku klimatickému cieľu uhlíkovej neutrality do roku 2050. Najmä poľské Sliezsko má svoje hospodárstvo výrazne postavené na pálení hnedého uhlia. A keďže liberálna scéna okolo expremiéra Donalda Tuska, ktorý sa na dlhý čas vzdialil od poľskej reality a presťahoval sa do Bruselu, teraz značne v poľskej politike stráca, je potrebná aj výrazná intervencia zo strany Európskej komisie. Novou nádejou liberálov je Borys Budka. V Poľsku sa však kľúčové, teda parlamentné, voľby konali v roku 2019 a opäť vyhrala strana Právo a Spravodlivosť (PiS). Rok 2020 prinesie iba voľby hlavy štátu, kde sa Tusk rozhodol, že súčasného prezidenta Adrzeja Dudu nevyzve.

Podobná je situácia s maďarských hnutím Fidesz, ktorý patrí do „rodiny“ európskych ľudovcov. Nepáči sa im predovšetkým fakt, že premiér Viktor Orbán dlhodobo odmieta prijať migrantov a dokonca na južných hraniciach robí to, čo mu vyplýva z povinností plynúcich z členstva v Schengene – chráni vonkajšiu hranicu zóny. No ten je za to permanentne kritizovaný, dokonca mu európski ľudovci chcú pozastaviť či dokonca zrušiť členstvo. Gazeta Wyborcza však najnovšie píše, že Fidesz možno od ľudovcov nevyhodia. „Čakáme na signál z Budapešti, či Fidesz rešpektuje hodnoty Európskej ľudovej strany, alebo nie. Sme pripravení na všetky možnosti,“ povedal generálny sekretár ľudovcov Paul Ziemian ešte v marci 2019. Najnovšie sa únii nepáčili bilbordy s George Sorosom, ktorého korene siahajú práve do Maďarska. Denník Adama Michnika píše, že aj kampaň pred voľbami do Európskeho parlamentu dávala pred „budúcnosť strany Viktora Orbána, ktorá od roku 2010 v čoraz viac autoritárskym spôsobom vedie Maďarsko“ veľké otázniky. Pomyselná kontrolka začala ľudovcom blikať najmä pri pohľade na Sorosa na maďarských bilbordoch. Najnovší titulok v článku Gazety Wyborcza však hovorí o tom, že ľudovci asi Fidesz nevyhodia. Je tiež otázne, kedy sa krajiny EÚ, ako Poľsko a Maďarsko tak vymknú spod kontroly únie, že sa bude musieť udiať nejaký impulz. Veď práve Soros sa vyjadril, že financoval aj Zuzanu Čaputovú na post prezidentky SR.
Z minulosti sú tiež signály, že udalosti ako majdan na Ukrajine boli zmanipulované s cieľom, aby nasledujúce voľby vyhrali tie správne proeurópske strany. Poliaci, resp. Maďari v súčasnosti vysoko podporujú práve  PiS, resp. Fidesz. Ak je snom Kaczyńského vystúpenie z EÚ, tak pre Brusel je to určite dôležitý signál, aby pritlačil na rozhýbanie sa liberálov Donalda Tuska. Práve Tusk mal ako neoficiálny európsky prezident k EÚ veľmi blízko. Jednou z jeho domácich úloh po návrate do Varšavy je isto čo najviac eliminovať silu Jaroslava Kaczyńského. Zostáva veriť, že tu, rovnako ako v Maďarsku, nebude žiadny pokus o neférové politické situácie, ktoré zvýhodnia práve tunajšie opozície. Jedným z takých činov sú aj politické represálie voči vládam, ktoré nekonajú vyslovene na príkaz Bruselu, ale sú od neho značne autonómne. A, naozaj, slová Petra Pellegriniho, po návrate z rôznych zasadnutí či summitov EÚ, že sme dostali akési domáce úlohy, sa počúvajú veľmi zle.Zdroje:
https://trojmiasto.wyborcza.pl/trojmiasto/7,35612,25632833,tusk-zaglosowal-na-budke-i-stwierdzil-marzeniem-kaczynskiego.html
https://wyborcza.pl/7,75399,25635024,orbana-chyba-nie-wyrzuca-z-europejskiej-partii-ludowej.html

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

[plsc_button url=“http://bit.ly/podporit-zemavek“ target=“_blank“ color=“red“ style=“flat“ radius=“semiround“ size=“lg“]CHCEM PODPORIŤ[/plsc_button]

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár