Podnikatelia vyčítajú prezidentke výber účastníkov delegácie zahraničnej cesty

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová absolvovala pracovnú cestu v Kanade a v Spojených štátoch amerických. V tejto súvislosti sa jej kancelária dočkala kritiky zo strany Rady slovenských exportérov, ktorá združuje podnikateľské subjekty zaoberajúce sa medzinárodným obchodom. Uvedené združenie upozornilo na nie celkom transparentný výber členov delegácie práve z biz­nisového prostredia. Poukázali na to, že v delegácii bola napríklad aj nejaká právnická kancelária.

Predseda Rady slovenských exportérov Lukáš Parízek overoval podrobnosti tejto zahraničnej cesty pani prezidentky a neoficiálne dostal informáciu, že sa prihlásilo nečakané množstvo firiem a že uspeli väčšinou spriatelené spoločnosti, a teda, že celý výber sa robil len naoko. Ide o firmy, ktoré sa buď opakovane objavujú v podobných delegáciách, alebo väčšina z nich môže byť z jedného konkrétneho podnikateľského združenia, prípadne ak sú tie firmy poprepájané nejakým iným spôsobom – či už biznisovým, majetkovým a podobne.

Ak je dôvod kapacitný, tak je načase obstarať väčšie lietadlo, hoci pri počte 70 miest na sedenie si viem predstaviť aj väčšie zastúpenie slovenských firiem, myslí si.

Problém podľa neho je, že kancelária pani prezidentky nezverejnila, na základe akých kritérií účastníkov pracovnej cesty vyberala, a to nepovažuje za veľmi transparentné. Jediné definované kritériá boli sektorové a pevne verí, že väčšina prihlásených firiem bola naozaj z prostredia IT, inovácií, biotechnológií a podobne.

Problém je, že kancelária pani prezidentky nezverejnila, na základe akých kritérií účastníkov pracovnej cesty v konečnom dôsledku vyberala, a to nepovažujem za veľmi transparentné.

Lukáš Parízek, predseda Rady slovenských exportérov

“Pravdepodobne je problém o to vypuklejší, že sa prihlásilo 137 firiem a vybrali len 29. Čiže 80 percent firiem, ktoré majú záujem podnikať v Kanade a USA, pričom predpokladám, že väčšina bola z preferovaných sektorov, nedostalo príležitosť zúčastniť sa a my sa pýtame prečo. Keďže sa kompetentní odmietajú vyjadriť ku kritériám výberu, len to potvrdzuje predpoklad, že celý proces bol netransparentný a vopred dohodnutý,” povedal.

Pri zložení delegácií majú dôležité slovo pri výbere účastníkov aj rezort zahraničia či Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO). Tie sa aktuálne zbavujú zodpovednosti a všetko hádžu na aparát Zuzany Čaputovej.

“Celkom úprimne ma zaskočilo, ako povrchne reagovali nie­ktoré inštitúcie, a to spôsobom „nás sa to netýka, my nemáme čo vysvetľovať“, upozornil Parízek.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj:

(1) Vytočení exportéri! Transparentnosť len na oko, vyčítajú prezidentke výber účastníkov delegácie, Plus7dní, 8.2.2024

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply