Podpredsedníčka banderovskej vlády vyhlásila, že Rusi na Ukrajine nie sú a ruská národnostná menšina v krajine neexistuje

Foto: Strana.ua

Ukrajinskí politici, analytici a média sa, pochopiteľne, najviac venujú tým epizódam a tým frontovým lokalitám, kde sa domácej armáde aspoň trochu darí. V ostatných týždňoch sa pravidelne spomínajú bojové operácie v Melitopoľskom a Chersonskom smere a v okolí mesta Bachmut, kde vojaci Ozbrojených síl Ukrajiny podnikajú slabé  protiútoky. V ostatných dňoch však najväčšiu pozornosť venujú dianiu na ľavom brehu Dnepra, kam sa prebojovali ukrajinskí výsadkári a snažia sa tam upevniť svoje pozície. Ruská armáda zatiaľ nepodniká vážne aktivity, aby vyhnala ukrajinských vojakov z tejto malej lokality na ľavom brehu Dnepra. Situácia je tam veľmi nestabilná. 

Domáce média prízvukujú, že ukrajinská armáda upevňuje svoje pozície a, okrem vojakov, na ľavý breh Dnepra v Chersonskej oblasti dostala už aj obrnené vozidlá. Celkovo, podľa médií,  môže na ľavom brehu pôsobiť niekoľko stoviek ukrajinských vojakov. Prízvukuje sa, že sa stali aktívnejšími a zahájili ofenzívu väčšieho rozsahu ako predtým. Zdôrazňuje to vo svojej správe aj americký Inštitút pre štúdium vojny. Zaoceánski analytici poznamenávajú, že na ľavom brehu ukrajinskí vojaci už vykonávajú pozemné operácie vo väčšom rozsahu ako predtým so zoskupením ľahkej pechoty o veľkosti práporu,“ uviedli domáci analytici.

Na druhej strane, ruskí vojenskí spravodajcovia ešte 6. novembra šírili fotografiu, na ktorej údajne ukrajinské pásové obojživelné dopravné vozidlo prepravuje obrnený transportér na východné pobrežie neďaleko dediny Krynki. Niektorí ukrajinskí a ruskí blogeri 7. novembra uviedli, že jedno alebo dve ukrajinské obrnené vozidlo prekročili Dneper v okolí Krynok a zverejnili samostatné zábery, ktoré údajne ukazujú zničený západný obrnený transportér na neidentifikovanom mieste na východnom pobreží. Iní tvrdili, že ukrajinské vojská presunuli do oblasti niekoľko neidentifikovaných obrnených vozidiel,“ podotkli ukrajinskí analytici.

Ruskí blogeri tvrdili, že na ľavom brehu v oblasti Krynok operuje viac ako 300 ukrajinských vojakov (približne jeden prápor) a naďalej udržiavajú pozície v centre Krynok a blízkych lokalitách. Americký Inštitút pre štúdium vojny ISW uviedol, že istý vojenský bloger tvrdil, že niekoľko stoviek ukrajinských vojakov pôsobí na ľavom brehu v Chersonskej oblasti. Ruskí vojenskí blogeri prízvukujú, že boje pokračovali v okolí Krynok, ako aj v blízkosti Pojmy, Pesčanovky a Podstepného, ale netvrdili, že ukrajinské útočné pokusy 6. a 7. novembra boli väčšie, ako v predchádzajúcich dňoch,“ poznamenali ukrajinskí analytici.

Pravdepodobne, 17. a 18. októbra ukrajinská armáda podnikla počiatočný útok cez rieku Dneper na ľavý breh Chersonskej oblasti. Uvádza sa, že zoskupenie ukrajinských síl o počte asi práporu na východnom brehu naznačuje, že intenzívne úsilie Ruska blokovať pozdĺž rieky Dneper nezabránilo ukrajinským silám presunúť ďalších vojakov a techniku na pozície na ľavom brehu,“ zhrnuli americkí odborníci. Koncom októbra vyšlo najavo, že ukrajinskí vojaci sa vylodili na ľavom brehu Chersonu a zmocnili sa tam časti cesty, spájajúcej dediny Pojma, Kozácke tábory a Krynki. V súčasnosti ukrajinská armáda naďalej drží pozície v jednej časti Krynok na ľavom brehu. 7. novembra analytici ISW informovali, že naša armáda dokázala ešte viac postúpiť na ľavý breh. Podarilo sa im rozšíriť svoje pozície v oblasti Podstepného,“ konštatovali ukrajinskí vojenskí analytici a podčiarkli, že situácia aj naďalej zostáva nejasná.

Veľkú ozvenu mala aj ďalšia udalosť, ktorú široko komentujú ukrajinskí vojenskí analytici a média. „Rusi vytvorili prápor „Bohdan Chmeľnický z ukrajinských vojnových zajatcov a čoskoro ho pošlú na front. Informuje o tom americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW) s odvolaním sa na ruské médiá. Analytici inštitútu uvádzajú, že väzni zložili prísahu vernosti Rusku a čoskoro budú nasadení na Ukrajine. Prápor pôsobí ako súčasť jednotky „Doneckej ľudovej republiky“ „Kaskád“ a môže byť presunutý na hranicu medzi Doneckou a Záporožskou oblasťou,“ podčiarkli analytici.

Ruské zdroje tvrdia, že velenie Ruskej federácie bude zaobchádzať s vojnovými zajatcami rovnako ako s ruskými vojakmi a že dostanú rovnaký plat a výhody,“ poznamenal ISW. Inštitút tvrdí, že takéto zámery sú porušením Ženevského dohovoru. Ruské médiá veľa píšu o prápore „Bohdan Chmeľnický“ a zverejňujú videá s jeho vojakmi, ktorí tvrdia, že prešli do Ruska, aby bojovali proti „zločineckému režimu v Kyjeve.“ Ukrajina sa k vytvoreniu tohto práporu zatiaľ nevyjadrila,uviedli ukrajinskí analytici.

Informovali, že úrady Kurskej oblasti Ruska oznámili útok dronov na závod na výrobu masla v meste Sudža, ktoré sa nachádza blízko hranice so Szmskou oblasťou Ukrajiny. „Oznámil to guvernér regiónu Roman Starovojt vo svojom telegramovom kanáli. Podľa neho, drony zhodili na podnik kazetové bomby. Došlo k poškodeniam, ale neboli žiadne obete. „V Sudže  zaútočil dron na továreň na výrobu masla. Zhodili sa tri kazetové munície. Našťastie neboli  žiadne obete. Dve munície explodovali a poškodili výrobné sudy a podzemné skladovanie výrobkov. Jeden nevybuchol, boli povolaní ženisti, aby to neutralizovali,“ citovali Starovojta ukrajinskí vojenskí analytici.

Domáci politológovia citovali správy agentúry Reuters a priniesli bláznivé táraniny prezidenta Volodymyta Zelenského, ktorý sa vo svojich „múdrostiach,“ zrelých na psychiatriu, dostal tak ďaleko, že vyhlásil, že na svete by neboli žiadne vojny, ak by mu vládli… psy. „Zelenský vyjadril tento názor prostredníctvom video odkazu na tlačovej konferencii NEXT, ktorú zorganizovala  agentúra Reuters v New Yorku.  Počas rozhovoru s novinármi povedal, že ak by sa psy zaoberali riadením sveta, vyrovnali by sa lepšie ako ľudia. „Niekedy sa pozerám na vojnu na Blízkom východe, na vojenské akcie na Ukrajine a myslím si, že by bolo lepšie, keby tejto planéte vládli psy. Niekedy naozaj nerozumiem ľuďom,“ povedal Zelenský. Po takomto vyhlásení prezidenta Ukrajiny sa novinári zasmiali,“ uviedli ukrajinskí politológovia. Teda, sledujúc logike Zelenského, by bolo asi lepšie, keby Ukrajine nevládol Vlado Zelenský, ale pes? Hm… Možno by to ozaj bolo lepšie, pretože, ako priznal sám Zelenský, ľuďom nerozumie…

Predpoludním ukrajinské média oznámili diplomatický škandál a informovali, že konzulka Ukrajiny nelegálne vyvážala migrantov z ázijských krajín so zvýšeným teroristickým rizikom do Európy pod „nálepkou  ukrajinských študentov.“ „Informuje o tom Tlačové stredisko Služby bezpečnosti Ukrajiny. Podľa spravodajskej služby, žena pracovala ako druhá tajomníčka pre konzulárne a administratívne záležitosti Veľvyslanectva Ukrajiny v jednej zo stredoázijských krajín. Za 3 tisíc dolárov pomohla migrantom opustiť krajinu zvýšeného teroristického rizika pre Európsku úniu a vydávať im dokumenty študentov ukrajinských univerzít. SBU uvádza, že týmto spôsobom „exportovala“ asi 900 „prisťahovalcov z krajín teroristického rizika“ a za „zarobené“ peniaze si kúpila luxusné nehnuteľnosti v centre Kyjeva a Odesy,“ podčiarkli ukrajinskí novinári.

Popoludní priniesli správy o historickom objave ukrajinských úradov o tom, že Rusi na Ukrajine nie sú a žiadna ruská národnostná menšina v krajine neexistuje… „Podpredsedníčka vlády pre európsku a euroatlantickú integráciu Oľga Stefanišina vyhlásila, že počas rokovaní s EÚ o ochrane práv menšín by sa nemala nastoliť otázka ochrany ruskej menšiny, pretože jednoducho neexistuje. Povedala to v Kyjeve na spoločnej tlačovej konferencii s veľvyslankyňou EÚ na Ukrajine Katarínou Maternovou. „Na Ukrajine nie je žiadna ruská menšina. Neexistuje! Neexistuje jediná legálne registrovaná komunita, ktorá by sa identifikovala ako ruská menšina. Existujú Ukrajinci, z ktorých niektorí hovoria po rusky. Stefanišina tiež poznamenala, že napriek zmienke o ruskej menšine Benátskou komisiou vo svojich rozhodnutiach a odporúčaniach pre Kyjev to v dialógu s EÚ neznie. Stefanišina zdôraznila, že Brusel zdieľa tento názor,“ citovali výroky podpredsedníčky vlády domáce média. Takže „existujú Ukrajinci, z ktorých niektorí hovoria po rusky…“ Všetky štatistické údaje však svedčia o tom, že väčšina obyvateľov Ukrajiny sa rozpráva po rusky. V ktorom svete teda žije pani podpredsedníčka vlády?..

Podvečer ukrajinské média oznámili, že Kremeľ vyhlásil, že je pripravený na mierové rozhovory. „Ako však poznamenali v okolí Vladimíra Putina, Kyjev už niekoľko mesiacov odmieta kontakty s Moskvou. Uviedol to asistent prezidenta Ruskej federácie Jurij Ušakov, ktorého citovali ruské telegramové kanály. „Rusko je pripravené na rokovania s Ukrajinou, ale v posledných mesiacoch sa neobjavili žiadne náznaky nových kontaktov s Ruskom z ukrajinskej strany,“ povedal Ušakov. Západné médiá predtým informovali, že Západ diskutuje s Ukrajinou o možnosti začať rokovania s Ruskom,“ pripomenuli domáci novinári.

A ďalšia „zrada“, a znova za oceánom! Ukrajinské média informovali, že Vivek Ramaswamy vyhlásil, že Ukrajina nie je demokratickou krajinou, pretože jej úrady prenasledujú kresťanov. „Americký prezidentský kandidát z Republikánskej strany Vivek Ramaswamy počas debaty medzi Republikánmi v Miami vyhlásil, že Ukrajina nie je demokratickým štátom, pretože tam sú prenasledovaní kresťania. Prejav politika bol zverejnený v sieti X na stránke Breaking911. „To je vlastne to, čo sa deje. Robia to vo vzťahu k Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi. Zakázali ju. Ukrajinský parlament to urobil minulý týždeň s podporou našich dolárov,“ povedal Ramaswamy a vyzval svojich partnerov, aby odsúdili ukrajinské úrady „za zákaz kresťanstva,“ uviedli politológovia.

Večer ešte domáci analytici analyzovali novú situáciu: EÚ zvažuje alternatívnu možnosť financovania Ukrajiny, ak ju Maďarsko bude naďalej blokovať. Hm… Ak ju Maďarsko bude naďalej blokovať… A čo Slovensko? V rámci nových zmien – začne alebo nezačne ju tiež blokovať? Je to takmer Hamletova otázka…

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

 1. 624-й день войны в Украине. Что происходит 9 ноября. Обновляется, Страна, 9.11.2023
 2. В Курской области сообщили об атаке беспилотников с кассетными бомбами на маслобойный комбинат в Судже, Страна, 9.11.2023
 3. “Не понимаю людей”. Зеленский считает, что в мире не было бы войн, если бы им правили собаки, Страна, 9.11.2023
 4. Ігнат анонсував створення в Україні центрів підготовки до польотів на F-16, UNIAN, 9.11.2023
 5. Росія заманює ветеранів ПВК “Вагнер” назад на війну в Україні, – NYT, UNIAN, 9.11.2023
 6. Авдіївка перебуває в ешелонованій обороні. Місто штурмують з трьох боків — Нацгвардія, ZN.UA, 9.11.2023
 7. Допомога Україні відповідає інтересам США і припинити її було б невдалим рішенням – Держдеп, ZN.UA, 9.11.2023
 8. Воєнний стан і військовий ПДФО. Що ухвалила Верховна Рада, Vesti.UA, 9.11.2023
 9. Из бюджета Днепра забрали 4 млрд грн: Филатов “поблагодарил” депутатов, Vesti.UA, 9.11.2023
 10. Румунія готує інфраструктуру для навчання українських пілотів на F-16, Kyiv Post, 9.11.2023
 11. Українські військові розпочали нові навчання на ЗРК Hawk в Іспанії, Kyiv Post, 9.11.2023
 12. Контрнаступ ЗСУ на Запоріжжі триває: оновлені карти боїв, Апостроф, 9.11.2023
 13. Використано майже всі кошти, виділені для України: США озвучили залишки, Апостроф, 9.11.2023
 14. Україна щороку оновлюватиме програму підготовки до вступу в ЄС – Стефанішина, Ukrinform, 9.11.2023
 15. Війська РФ за добу атакували 10 областей України – зведення ОВА, Ukrinform, 9.11.2023
 16. Загибель помічника Залужного: офіцеру, який подарував гранати Частякову, повідомили про підозру, Espreso.TV, 9.11.2023
 17. “Ми не потрапимо в цю пастку”: Кулеба відповів на заклики до переговорів з Росією, Espreso.TV, 9.11.2023
 18. Росія хоче використати фактор “генерала морозу”: експерт вказав на підступний задум агресора, Obozrevatel, 9.11.2023
 19. ЗСУ впритул підійшли до Бахмута, Авдіївці загрожує оточення: що далі? Інтерв’ю із Селезньовим, Obozrevatel, 9.11.2023
 20. Це третя світова війна. Яку тактику обрав Путін і що його може зупинити, — американська журналістка, New voice.ua, 9.11.2023
 21. ЗСУ знищили новітній російський ЗРК С-300В4 на Таврійському напрямку — Тарнавський, New voice.ua, 9.11.2023
 22. В окупованому Скадовську є приліт по базі росіян, Слово і Діло, 9.11.2023
 23. На ЗАЕС поменшало російських військових: названо причину, Слово і Діло, 9.11.2023
 24. Дніпро доправив військовим на Авдіївському напрямку партію дронів і безпілотників, РБК-Україна, 9.11.2023
 25. Росія оголює свої кордони, перекидаючи ППО на український фронт, – британська розвідка, РБК-Україна, 9.11.2023
 26. Чому РФ дуже сильно знадобились двигуни до вертольотів з Єгипту, Пакистану та Бразилії, Діфенс Експрес, 9.11.2023
 27. У РФ похизувались використанням самонавідних касетних боєприпасів “Мотив-3М” під Авдіївкою: що це і про що говорить, Діфенс Експрес, 9.11.2023
 28. Вторгнення Росії в Україну. Онлайн, Корреспондент.net, 9.11.2023
 29. Удари не будуть “примітивними”: Росія накопичує ракети, Корреспондент.net, 9.11.2023
 30. Президент Чехії: Україна не отримує військову перевагу, час грає на користь РФ, Українська правда, 9.11.2023
 31. Україна не зупинила рух до портів Великої Одеси після удару росіянами по цивільному судну, Українська правда, 9.11.2023
 32. Європарламент заявляє про необхідність посилити контроль за виконанням і обходом санкцій для РФ, як і за їх розширенням, – резолюція, Інтерфакс-Україна, 9.11.2023
 33. На авдіївському напрямку ворог використовує більше піхотних груп і багато БПЛА – Нацгвардія, Інтерфакс-Україна, 9.11.2023
 34. Європарламент вимагає посилити контроль над санкціями проти РФ, Європейська правда, 9.11.2023
 35. Німецькі ультраправі розкритикували рекомендацію Єврокомісії почати переговори з Україною, Європейська правда, 9.11.2023
 36. ЗСУ можуть не отримати Т-80У від Кіпру через рішення Ізраїлю щодо продажу своїх танків Merkava – ЗМІ, Інформатор Україна, 9.11.2023
 37. Чехія продовжила навчання українських військових: оголошено термін, Інформатор Україна, 9.11.2023
 38. Силовики с автоматами оцепили Банченский монастырь, Союз православних журналістів, 9.11.2023
 39. Кандидат в президенты США: Украина за наши деньги запрещает христиан УПЦ, Союз православних журналістів, 9.11.2023
 40. Ворог штурмує Авдіївку піхотою та дронами з трьох напрямків – Нацгвардія, UNN, 9.11.2023
 41. На Донеччині за добу 18 ворожих атак, Авдіївка зазнала ракетних ударів, UNN, 9.11.2023
 42. Росіяни скидають КАБи на Авдіївку за слідами диму від пічок-“буржуйок”, – голова МВА (відео), Focus, 9.11.2023
 43. “Це наша відповідальність”: у Литві заявили, що Україна може почати переговори з РФ, Focus, 9.11.2023
 44. Окупанти збільшили активність авіації в районі Авдіївки та Мар’їнки, TSN.ua, 9.11.2023
 45. Окупанти від ранку обстрілюють Херсонщину: двоє людей загинули, TSN.ua, 9.11.2023
 46. Росія хоче перейти до нової фази війни, – Данілов про останні вкиди, 24 канал, 9.11.2023
 47. Про це знає оточення Зеленського і Залужного, – в ОП спростували “розкол” між владою та армією, 24 канал, 9.11.2023

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply