Pohon na odporcov očkovania sa stupňuje

· Čas čítania: 2 min.
Ilustračné foto: Archív

Kritika očkovania a očkovacej praxe je stará ako očkovanie samo. Aj tá časť vedy, ktorá sa snaží potvrdiť bezpečnosť a účinnosť očkovania, je v skutočnosti plná pochybných nepotvrdených predpokladov (dogiem), o ktorých sa nediskutuje alebo prinajmenšom diskusia o nich nie je žiaduca, nevykonaných pokusov, ktoré by bolo potrebné vykonať, aby bolo naozaj možné vedecky potvrdiť (ne)účinnosť či (ne)bezpečnosť očkovania, ako aj nepodložených domnienok a nesprávnych výkladov, neraz dokonca vyslovených falšovaní výsledkov výskumu či vyvodzovaní záverov, ktoré vôbec nevyplývajú z údajov zozbieraných v rámci pokusov.

Keď sa podrobnejšie pozrieme na to, čo hovoria oznamovacie prostriedky hlavného prúdu o kritikoch očkovania, zistíme, že nešetria všakovakými manipulačnými technikami. Počnúc selektívnou slepotou, keď vidia len nejakú štúdiu, ale nevidia inú, prípadne nevidia, kto tú štúdiu sponzoroval a aké konflikty záujmov majú jej autori, cez poukazovanie na nedostatok oficiálneho vzdelania (teda papierov) z príslušných oblastí, z čoho vôbec nevyplýva, že daný človek nemá pravdu, až po vyslovené rozoštvávanie obyvateľov proti sebe zneužitím základného pudu sebazáchovy, čo sme mohli nádherne vidieť počas pomaly už končiacej koronavírusovej hystérie: „Nenosíš rúško (nie si očkovaný)? Si môj potenciálny vrah!“ Tiež sa nám snažia nelogicky nahovoriť, že nejakému štátnemu úradníkovi, ktorý nás v podstate vôbec nepozná, záleží na našom zdraví a zdraví našich detí viac než nám samotným.

Niekedy sú tieto kritiky kritikov očkovania až také hlúpe, že napr. vyhlasujú za konšpiračnú teóriu niečo, čo zistila štúdia vydaná 10. 1. 2020 v proočkovacom vedeckom časopise Vaccine, t. j. že očkovanie proti chrípke zvyšuje riziko závažnejšieho ochorenia na koronavírus o 36 %. Alebo vyhlasujú, že nedôvera k vedeckým expertom je nebezpečná, čo je ozaj vtipné, pretože títo experti si často vyslovene protirečia, takže veriť všetkým (napriek zjavným rozporom) by bolo schizofrenické. To, čo potrebujeme, je však práve tá nedôvera, teda pochybnosti, vecná kritika, overovanie faktov a logické myslenie, aj keby výsledok odporoval popredným odborníkom. Ak sa vedci dožadujú slepej viery v ich tvrdenia a poslušnosti voči ich odporúčaniam, nie sú to vedci, ale sektárski náboženskí vodcovia. Skutočným nebezpečenstvom sú potom oni, a nie tí, ktorí podrobujú ich tvrdenia kritike, overujú si fakty, pochybujú a samostatne hľadajú pravdu. Samozrejme, rovnako tak by bolo chybou slepo veriť tvrdeniam nejakého popredného odporcu očkovania.

Autor: Marián Fillo

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár