Pokles bankového zisku nespôsobili klienti

Foto: Shutterstock

S blížiacim sa daňovým priznaním slovenské banky bez rozdielu vlastníctva priznávajú, že za minulý rok budú mať nižší zisk a teda do nášho štátneho rozpočtu odvedú nižšie dane a preto v tomto roku budú platiť nižšie daňové preddavky. Čo je teda príčinou nižších ziskov?

V prvom rade je to pokles úrokovej marže, ktorá sa počíta z rozdielu úrokov z úverov a vkladov, čo sú bankové výnosy z ktorých banky hradia bankové náklady a dosahujú zisk. Terajšie úroky sú z dôvodu menovej politiky ECB nízke a preto aj marža je nízka a tým aj bankový zisk. Čiastočne si tento výpadok banky kompenzujú vyšším objemom poskytovaných úverov, z ktorých môžu mať vyššiu masu zisku. Ešteže sa zvyšujú ceny nehnuteľnosti a domácnosti si potrebujú viac peňazí na kúpu vysnívanej nehnuteľnosti požičať, v opačnom prípade mali by banky ešte menší bankový zisk.

Druhým najväčším dôvodom poklesu ich bankového zisku je tvorba opravných položiek na očakávané problémy pri splácaní úverov. V podstate ale ide o elektronický účtovný zápis zvyšovania tejto nákladovej položky, ktorá má ako každá nákladová položka vplyv na pokles zisku ale nie na „nejaké stratu“ v tržbách. Ak si banka myslí, že jej klienti nebudú mať problémy so splácaním úverov, nech opravnú položku si do nákladov neúčtujú a nebudú z tohto dôvodu vykazovať pokles zisku. Z uvedeného teda vyplýva, že na pokles bankového zisku nemajú vplyv jej klienti, ale ich nadriadená centrálna banka v pozícii posledného veriteľa ich záchrany a tiež ich bankoví manažment, ktorí rozhodol o tvorbe a objeme opravnej položky.

Menšie a obmedzené výplaty dividend

Banky si pokles zisku zo spomínaných dvoch dôvodov kompenzujú neustále vyššími bankovými poplatkami a províziami, poklesom vkladových úrokov. Okrem centrálnej banky „pomáha“ aj vláda zrušením bankového odvodu, garanciou úverov podnikateľom, takže s ich splácaním nemajú žiadne obavy a preto by si nemuseli tvoriť tak vysoké opravné položky, niečo „zarobili“ na odložených splátkach doteraz poskytnutých úverov domácnostiam ako aj firmám a takto by sme mohli pokračovať.

Škoda, že podpora zo všetkých strán nie je podmienená udržaním pracovných miest tak, ako to vláda chce pri poskytovaní príspevkov podnikateľom v ostatných sektoroch národného hospodárstva. Za posledné roky poklesol počet bankových pobočiek o viac ako tretinu a počet zamestnancov o pätinu. Jediným dôvodom diskusií okolo poklesu bankového zisku budú menšie dividendy zahraničným vlastníkom, ktoré ich napokon aj tak presúvajú do zahraničia, ako aj stanovisko ECB, ktorá odporučila dočasne obmedziť výplaty dividend v terajšom krízovom koronavírusovom období, ktoré napokon zasiahlo aj bankový sektor.

AUTOR: Ing. Róbert Hölcz, CSc. je ekonóm

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply