Pokles úrokov je začiatok zmiernenia menovej politiky

Znížením základnej úrokovej sadzby o 25 bázických bodov, sa zo strany ECB vraj začalo obdobie postupného uvoľňovania jej reštriktívnej menovej politiky. Podľa vyjadrenia Christine Lagardovej prezidentky ECB, bude ďalšie menové rozhodnutie závisieť od splnenia týchto troch predpokladov a síce „bude návrat inflácie pokračovať na našu cieľovú úroveň, budeme pozorovať zmierňovanie celkových cenových tlakov v ekonomike a napokon či budeme našu menovú politiku naďalej považovať za účinnú pri krotení inflácie“. Podľa nej tieto tri faktory rozhodnú o budúcom smerovaní menovej politiky a preto ostáva ECB naďalej v strehu, keďže ako ochranca spoločnej meny euro zodpovedá za nízku infláciu v prospech všetkých Európanov. O príčinách inflácie už bolo popísané dosť a v tejto súvislosti treba povedať, že na nej „zarobili“ podniky ktoré si ju mohli premietnuť do cenotvorby, samozrejme komerčné banky, ktorých zisky sa použili na kompenzáciu narastajúcich nákladov domácností a napokon sa stala aj dôvodom pri zvyšovaní miezd zamestnancov a dôchodkov, ktorých nominálny rast pri terajšom poklese inflácie zvyšuje ich reálnu kúpnu silu. Samozrejme, že na inflácii mnohí aj zbankrotovali a podniky skrachovali.

Opatrnosť v znižovaní je zo strany ECB na mieste

Prvý pokles úrokovej sadzby po niekoľko mesačnom útlme, sa zatiaľ nepremieta do poklesu úrokových sadzieb na úvery a vklady z viacerých dôvodov z ktorých najpodstatnejší je, že účastníci finančného trhu úrokový pokles už premietli do ich ponúkaných vkladových a úverových produktov a preto sa teraz neočakáva pohyb. Najnovšia prognóza ECB počíta z dôvodu hospodárskeho rastu s vyšším rastom inflácie, čo pre ňu znamená „ opatrnosť“ v zmierňovaní menovej politiky čo si môžeme vysvetľovať tak, že do konca roka už k ďalšiemu poklesu nemusí prísť a keď tak určite nie viac ako dvakrát spolu do jedného percenta. Doteraz sa tomu nevenovala príliš veľká pozornosť. ale teraz keď sú výnosy z emitovaných štátnych dlhopisov pre nás drahé, hľadajú komerčné banky súvislosti aj medzi výškou prirážky a úrokovou sadzbou na úvery a vklady. Zatiaľ to vyzerá tak, že domácnosti pri terajších úrokových sadzbách viac šetria alebo investujú akoby si mali peniaze požičiavať, čo pociťuje negatívne aj zamrznutý hypotekárny trh. Potom nám zo strany ECB chýba len odpoveď prečo pred pandémou boli jej úrokové sadzby na nulovej úrovni pri inflácii tesne pod jej cieľovú infláciu a dnes pri inflácii 2,6 percent naďalej nad 4 percentá?

AUTOR: Ing. Róbert Hölcz, CSc. je ekonóm

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár