Pokrytec Lipšic – ideálny prokurátor pre dnešnú koalíciu

· Čas čítania: 2 min.
Foto: Youtube

V súvislosti s končiacim sa mandátom generálneho prokurátora Jaroslava Čižnára sa začína otvárať diskusia o jeho nástupcovi. Je jasné, že takýto krajne strategický post sa bude obsadzovať podľa výsostne straníckych kritérií.

Koalícia rozohrala úplne novú a vysokú hru. Jej zásadným a strategickým cieľom je dosadiť na post generálneho prokurátora výsostne politickú figúru, osobu extrémne kontroverznú, skrz-naskrz previazanú s koaličnými politikmi, a navyše „neprokurátora“ – Daniela Lipšica.

Prerušenie jeho politickej kariéry spôsobila tragická nehoda, keď v neprimeranej rýchlosti zabil chodca na prechode. A paradoxne napriek tomu, že táto nehoda mala za následok smrť obete, vyviazol len s podmienkou, aj keď v čase, keď pôsobil ako politik, hlásal, že podmienečné rozsudky sú v prípade zabitia neprípustné. Jeho podmienečný trest v súčasnosti ešte stále trvá a je pod stálou kontrolou probačného úradníka. V tejto situácii je jeho nominácia absolútny nonsens.

Toto je však len malý výsek jeho pôsobenia v politike. Za viac ako dvadsať rokov v tomto prostredí má Daniel Lipšic podstatne viac káuz. Ak by sme ich mali brať chronologicky: zneužil verejné financie na prieskum, ako má vystupovať na verejnosti, aby sa jeho preferencie zvýšili, známe sú škandalózne nákupy za jeho pôsobenia na ministerstve vnútra, keď nakupovali fabie za osemdesiattisíc eur. Okrem toho ako advokát zastupoval vo viacerých súdnych sporoch bývalého prezidenta Andreja Kisku, pôsobil aj ako právnik Igora Matoviča a v neposlednom rade patrí medzi jeho klientov aj spoločnosť Mecom z portfólia krajne škandalóznej finančnej skupiny Penta. Napriek tomu, že sa vydáva za konzervatívneho politika, pre ktorého je rodina najdôležitejšou hodnotou, jeho osobný život je absolútne škandalózny, o čom svedčí aj zdokumentovaná komunikácia nielen s Alenou Zsuzsovou, ale aj mnohé jeho mimomanželské úlety na stránke lipschic.net.

Miera jeho pokrytectva a pretvárky prekonávajú akékoľvek rozumné hranice. To všetko je však nepodstatné. Jeho najvyšší bonus je v tom, že sa dlhodobo a veľmi dôverne pozná v podstate so všetkými koaličnými politikmi. Vedia, že sa naňho môžu spoľahnúť a na kľúčovom poste generálneho prokurátora urobí vždy to, čo od neho očakávajú. Práve táto okolnosť spôsobuje, že je v extrémnom konflikte záujmov a v slušnej spoločnosti by to znamenalo jeho definitívne vyradenie ako kandidáta. Nie však na Slovensku.

Autor: Roman Michelko

Autor je politológ.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár