Pokrytectvo zo strany neexistujúcej únie fitnescentier

· Čas čítania: 6 min.
foto: FB

Fitnes a zdravý životný štýl sú v dnešnej dobe veľmi populárne a preto si svoje uplatnenie našli aj v sektore podnikania. V súvislosti s opatreniami týkajúcimi sa šírenia pandémie boli však fitnes centrá a vnútorné športoviská prvými, ktoré museli svoje prevádzky uzavrieť a taktiež sa ocitli na avizovanom zozname medzi poslednými, ktorých sa dotkne postupné otváranie ekonomiky.

V súvislosti s písaním tohto článku chcem podotknúť, že sa nejedná o ľudí navštevujúcich tieto prevádzky ale ide o menších podnikateľov, ktorí utrpeli finančnú krízu, keďže okrem straty príjmu z prevádzkovania ich postihli dlhy na nájomnom a platy pre zamestnancov. Taktiež mojim cieľom nie je nikoho dehonestovať, a podstatou článku je poukázať na to, ako sa stávame manipulovaní aj bez toho aby sme o tom vedeli.

Keďže okrem iného som aj bývalou reprezentantkou SR vo fitnes, v odvetví „svalovcov“ ako ich vo svojich statusoch nazval premiér mám mnoho známych a nespokojné reakcie na uzatvorenie týchto prevádzok v mojom okolí rezonovali už dlhší čas. Aktuálne prebiehajú v asociácii fitnes, kulturistiky a silového trojboju (SAFKST) isté nezhody medzi participujúcimi a odídenými subjektmi, čo síce nie je predmetom tohto článku ale nepriamo tvorí podstatnú časť jeho kontextu. Odídení jednotlivci totiž nedávno vytvorili „Úniu fitnes centier Slovenska“, na čelo ktorej pred média postavili kulturistu a majiteľa žilinského fitnescentra A.  Mozolániho (to je ten spomínaný Pepek námorník, o ktorom vo svojom  vtipne poňatom videu hovorí Martin Jakubec tu.)  a  P. Kiseľa, ktorý patrí taktiež medzi nespokojných prevádzkovateľov posilňovne.

Únia ako ju média prezentujú však nie je oficiálne zapísaným subjektom a nikde o nej nenájdete relevantné informácie, keďže vznikla len pred pár týždňami s jasným cieľom vyjadrenia nespokojnosti s vládnymi opatreniami. Na tom by nebolo nič zlé, keby si členovia tohto neoficiálneho združenia držali svoju líniu boja o finančnú kompenzáciu od vlády, ktorú menovaný A. Mozoláni vehementne na svojich stránkach kritizoval a uverejňoval dehonestujúce príspevky na predstaviteľov krízového štábu a samotného premiéra, teda hrobára ako ho nazýva vo svojich statusoch. Hlavného hygienika by napríklad rád zavrel do hladomorne. Tu je zopár ukážok toho, prečo v názve stojí „pokrytectvo“:

Uplynulý týždeň predstavitelia únie fitnes centier avizovali plánovanú blokádu diaľnice, pričom vyzývali ostatných majiteľov fitnescentier a ich návštevníkov aby ich podporili v dosiahnutí znovuotvorenia, pričom k tomuto kroku pristúpili len týždeň pred plánovaným otvorením.

Kiseľ sa v tejto veci vyjadril, že sľubovaných dátumov už bolo mnoho, z čoho možno dedukovať nedôveru voči vláde a potrebu nahlas a viditeľne vyjadriť svoju nespokojnosť. Na otázku, či podnikli najprv kroky v snahe získať finančnú kompenzáciu odpovedal, že nie.

Prezident asociácie SAFKST sa od celej akcie dištancoval, avšak ako uviedol aj v rozhovore v štúdiu na TA3, večer pred plánovanou akciou kontaktoval vládu, aby tak zamedzil konfliktu. Toto vyjadrenie potvrdzuje aj večerný status Matoviča, v ktorom apeloval na „svalovcov“ aby neobmedzovali rannú dopravu a tak aj nevinných ľudí, ktorí idú do práce. Pridal však oznam garancie predloženia zákona, ktorým takéto blokády učiní protizákonnými, v dôsledku čoho si vyslúžil dávku kritiky, keďže v čase, keď sa ku blokádam a protestom proti vládnúcemu SMERU postavil on sám, žiadnu protizákonnosť v tom nevidel. „Svalovci“ hrdinsky ešte v nedeľu večer reagovali, že neustúpia, blokáda bude a žiadajú okamžité otvorenie prevádzok a presné termíny.

Aká je realita?

Blokáda sa nekonala, namiesto tisícky aút prišlo pár desiatok. V doprovode s kotlebovcami, ktorí mali záujem podnikateľov podporiť, keďže sa opierali o príklad zo susednej Českej republiky sa pomalou jazdou predstavitelia únie fitnescentier dostavili na vládu, kde boli pozvaní na rokovanie. Bohužiaľ, realita je taká, že boli pozvaní za účelom vypočutia si názoru odborníkov, ktorí im vysvetlili, že fitnescentrá sa neotvoria a budú otvorené tak ako sa plánovalo pôvodne, teda najskôr o týždeň t.j. 3.júna,  v konečnom dôsledku teda nič nevybavili.

Triezvo uvažujúci človek by zrejme čakal úplne inú reakciu predstaviteľov únie. A to buď vo forme trvania na blokáde, alebo prijatia vlastného neúspechu a razenia si línie, že opatrenia prijaté vládou sú neadekvátne, ako aj dožadovanie sa finančnej kompenzácie.

Hovorí sa, že kulturisti nedisponujú prílišnou inteligenciu, k čomu som sa vždy stavala skepticky, avšak potom, ako  testosterónom nabitá skupinka bojovníkov v teplákových súpravách, ktorá si pokorne prišla na pôdu parlamentu vypočuť, čo sme vedeli aj pred tým, nepôsobila ani pri najmenšom ako skupina tích, ktorí prišli niečo zmeniť. Hanbou pre kulturistu Mozolániho ostáva fakt, že na tlačovej konferencii potopil ešte aj tých, ktorí im podali pomocnú ruku. Reč je o kotlebovcoch, ktorí sa protestu zúčastnili. Boj skončil veľmi rýchlo a priam až tragikomicky spoločnou fotografiou, na ktorej si pán Mozoláni vyhrnul rukávy a zapózoval s pocitom víťazstva, avšak myslím, že nebudem ďaleko od pravdy, ak poviem, že ide len o jeho vlastné víťazstvo, pretože „byť na vládnej pôde “ je pre niektorých ľudí taký zážitok, že evidentne zabudnú, prečo tam prišli. Dôkazom je autogram na rúšku od premiéra:

Chcem sa týmto článkom prihovoriť všetkým podnikateľom v oblasti fitnes a zdravého životného štýlu, aby sa na situáciu pozreli reálne a nenechali sa uviesť do omylu, že istý neexistujúci subjekt, „únia“, niečo pre nich vyrokovala. Aby sa naopakovali situácie z volieb, kedy sa ľudia stratili v PR jednotlivých strán. Toto je jasný príklad toho, keď sa stávame obeťou manipulácie bez toho, aby sme o tom vedeli, respektíve sa cítili ako víťazi. Tu však nie je víťazom nikto. Opatrenia skončia tak, ako bolo plánované pôvodne. Svalovec sa prišiel odfotiť na vládu s objektom svojich urážok a Matovič si zrejme o svalovcoch stále myslí svoje.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár