Pokus farmaceutického biznisu o definitívne ovládnutie más

· Čas čítania: 2 min.
foto: archív

Existuje len málo krajín, ktoré ešte nie sú vtiahnuté do područia transnacionálnych biofarmaceutických kartelov. Koncentrácia vlastníctva a požieranie menších dravcov viedlo k tomu, že tí najväčší a najschopnejší nasadili Svetovej zdravotníckej organizácii chytrý obojok.

Blikajú na ňom veľké písmená PPP (Public-Private Partnership). Je to skratka nerovného spojenia ochabujúceho verejného sektora a silnejúceho súkromného. V ňom prebieha horúčkovitá konsolidácia sprevádzaná kombinovaním rôznych vedecko-výrobných domén do mamutích interdisciplinárnych aglomerátov.
Aj farmaceutický priemysel a jeho celková vedecko-výskumná základňa je tak predmetom kombinovania a reťazenia príbuzných odvetví. Nie však podľa objektívnych potrieb ľudstva, ale podľa predstáv veľkoinvestorov. Tvoria extratriedu stojacu nad každodenným burzovým virvarom špekulatívneho nakupovania a predávania. Nestoja o publicitu a sú dirigentmi Overtonovho pootáčania vnímania liekov a liečiv, aby prestávali byť prostriedkami na liečenie a vyliečenie a stávali sa nástrojmi udržiavania liečby bez časového obmedzenia a bez imperatívu vyliečiť.

Nadnárodný kapitál opanoval v priebehu 21. storočia farmaceutické odvetvia takmer všade na svete podobným spôsobom ako zdravotníctvo a zdravovedu. V prvej polovici 20. storočia povzbudzoval združovanie podnikov farmaceutického výskumu a výroby do národnoštátnych a po druhej svetovej vojne do medzištátnych zoskupení. Počas súťaženia medzi socialistickým a kapitalistickým politicko- hospodárskym zriadením sa pri presadzovaní komercializácie farmaceutickej branže v euro-americkom civilizačnom okruhu musel krotiť. Vynahradil si to po páde železnej opony neúprosným vytláčaním štátneho sektora po celej Európe a pod vplyvom neoliberálnej globalizačnej doktríny aj v Ázii a Latinskej Amerike.

Vo farmaceutickom priemysle sa dajú dosahovať vyššie zisky než v iných odvetviach i vďaka patentovej ochrane, ktorá držiteľom patentových práv umožňuje určovať ceny prakticky monopolným spôsobom. Preto odstavovanie štátu od koryta v lukratívnom farmaceutickom biznise prebiehalo hladko a rýchlo na všetkých svetadieloch, i keď v Číne a v Indii za účasti štátu v úlohe podnikateľských aktérov.

Autor: Patrik Sloboda

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár