Pokus o prevrat. Epizóda: Unesený Vietnamec

· Čas čítania: 2 min.
Ilustračné foto: Archív Zem&Vek

Zdá sa, že uhorková sezóna sa z našej politiky nadobro vytráca. Ktovie, čím to je – možno tým, že o rok a niečo sú voľby a opozícia nie a nie predstaviť občanom Slovenska aspoň ako-tak prijateľnú alternatívu. Minulý rok zdramatizoval ospalé prázdninové obdobie aspoň predseda NR SR Andrej Danko vypovedaním koaličnej zmluvy. Odvtedy sa však na našej politickej scéne udialo príliš mnoho. Zásadným prelomom bola dosiaľ neobjasnená vražda investigatívneho novinára Kuciaka a jeho snúbenice. Tá spustila masové občianske protesty, ktoré mali vyústiť do pádu vlády, predčasných volieb a nástupu najskompromitovanejších politických síl. Ako vieme, nestalo sa. Na druhej strane, záchrana pred touto politickou katastrofou vôbec nebola ľahká. Cenou za udržanie súčasnej vlády bola výmena na poste premiéra, ako aj viacerých členov vlády.

Pred prázdninami sa tak zdalo, že aj keď psy (rozumej opozícia) budú stále štekať, táto vláda nerušene dovládne až do konca svojho mandátu v marci 2020. To by však títo majstri politickej konšpirácie museli mať aspoň elementárnu úctu k súdnosti slovenských občanov. Zámienku na ďalší chabý, aj keď značne hlučný pokus o zvrhnutie vlády im dal únos vietnamského expolitika a pochybného podnikateľa Trinha Xuana Thanha, na ktorom podľa ich paranoických predstáv mala participovať aj slovenská strana.

Bývalý príslušník vietnamskej biznisovo-politickej elity Trinh Xuan Thanh sa po vnútrostraníckom zápase ocitol na tej nesprávnej strane. Patril do skupiny vietnamského expremiéra, ktorý prehral boj o vplyv a pred dvoma rokmi sa ocitol v nemilosti. V tom čase začalo nové vedenie krajiny na čele s novým generálnym tajomníkom Komunistickej strany Vietnamu Nguyenom Phu Trongom reálny pokus o boj s extrémnou korupciou, ktorej ikonickým predstaviteľom je aj náš „hrdina“. Trinh Xuan Thanh nie je žiadny väzeň svedomia, žiadny novodobý Nelson Mandela či Martin Luther King, je to skôr vietnamská inkarnácia neslávne známeho čínskeho megakorupčníka Po Si-laja. A čo robí naša – ako vieme – vždy principiálna opozícia? Plnom váhou svojej (veľmi malej) autority sa stavia za takéhoto korupčníka.

Autor: Roman Michelko

 

Mesačník ZEM&VEK si môžete predplatiť na: http://www.webareal.sk/sofian

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

One Response

Pridaj komentár