Poliaci do parlamentu vrátili ľavicu. Bude poľským premiérom Kaczyński?

· Čas čítania: 5 min.
foto: archív

Bude mať Kaczyński odvahu stať sa premiérom? Pýta sa v denníku Rzeczpospolita komentátor Tomasz Pietryga po poľských parlamentných voľbách, ktoré podľa predpokladov vyhrala vládna strana Právo a spravodlivosť (Prawo i sprawiedliwość – PiS).

 
Článok pokračuje pod reklamou.


V poľských parlamentných voľbách, ktoré analytici označili za najnudnejšie, už dopredu bolo takmer isté, že vyhrá vládna strana Právo a spravodlivosť, na čele ktorej stojí Jarosław Kaczyński, brat zosnulého prezidenta Lecha Kaczyńského. Prekvapením je, že naši severní susedia do parlamentu vrátili ľavicu niekdajšieho premiéra Leszka Millera, súčasného poslanca Európskeho parlamentu. Napriek obsadeniu druhého miesta pre liberálny „zlepenec“ tvorený najmä Občianskou platformou (Platforma obywatelska – PO) bývalého premiéra a bývalého šéfa Európskej rady Donalda Tuska, dosiahol podľa exit poolu iba 27 percent, hoci sa Občianska koalícia (Koalicja obywatelska – KO) hotovala k víťazstvu a porazeniu hegemónie PiS. No napriek tomu, že vládna koalícia na čele s premiérom Mateuszom Morawieckim, a pod drobnohľadom Jaroslawa Kaczyńského ako šéfa strany, mala aj škandály a aféry, nehovoriac o mediálnom tlaku liberálnych médií a po útokoch zo strany Európskej únie kvôli justičnej reforme, dokázala vyhrať. U našich severných susedov je tak pondelok plný úvah, či Jarosław Kaczyński bude mať tú guráž, aby sa znovu stal premiérom. Po smrti svojho brata – prezidenta Lecha Kaczyńskeho – kandidoval za prezidenta. A skončil tesne druhý za vtedajším šéfom parlamentu Bronisławom Komorowskim z vtedajšej vládnej PO. Potom sa však utiahol do úzadia – aspoň navonok. Nebol v žiadnej vládnej funkcie. Bol len šéfom vládnej strany. A prakticky o všetkom rozhodoval on. Podobná situácia, ako na Slovensku, kde sa po páde Ficovej vlády kormidla ujal Peter Pellegrini, dnes mediálna dvojka strany SMER-Sociálna demokracia, ale expremiér a predseda tejto strany Robert Fico, má stále akoby silnejšie slovo. Na rozdiel od Poľska, kde moc Kaczyńského nespochybňuje nik a je jasné, že premiér, či už je to Morawiecki, alebo predtým premiérka Beata Szydło, boli v tieni „prezesa“ Kaczyńského. Nuž a teraz, po kampani, kde sa PiS rozhodla mediálne staviť práve na tvár brata zosnulého prezidenta Lecha, sa špekuluje, či si Jarosław trúfne stať sa opäť premiérom. Inak Poľsko malo svojho času svetovú politickú raritu – prezident a premiér boli bratia – dokonca dvojičky.

„PiS je populistická strana schopná mobilizovať davy voličov. Tieto voľby boli rekordne vysoké. Strana Jarosława Kaczyńského tak opäť získala silnú podporu,“ napísal komentáror Rzeczpospolity s tým, že je to aj súčasťou prosociálnej rétoriky PiS. „Nový prístup k sociálnej solidarite, politike identity, odmietnutiu niektorých prvkov liberálnej demokracie v prospech posilnenia štruktúr národného štátu a podpory ideologického konzervatizmu – ukazuje sa, že táto ponuka je pre mnohých Poliakov stále atraktívna,“ dodal Tomasz Pietryga. Dodáva, že voľby, napriek tomu, že boli nudné, priniesli do poľského Sejmu stranu, ktorá bola niekedy vládnou a stvorila Leszka Millera, bývalého premiéra. „Nedeľné voľby sú pre ľavicu a PSL (Polskie Stronnictwo Ludowe / Poľská ľudová strana, pozn. red.) úspechom. Tá prvá sa po rokoch vyhnanstva vracia do Sejmu a má veľkú šancu stať sa na štyri roky dôležitou politickou silou,“ napísal s tým, že k tomu sa však musí splniť predpoklad, „že tri samostatné ľavicové entity posilnia svoje štruktúry a vytvoria jednu silnú ľavicovú stranu“. Ak sa tak nestane, tak ľavici, podobne ako pokusu PO o reinkarnáciu, čoskoro zazvoní umieráčik.

Komentátor Rzeczpospolity svoj príhovor uzavrel jednak otázkou, či 70-ročný Kaczyński nájde tú odvahu, ale aj silu, stať sa opäť premiérom, lebo je pravda, že je iné byť aktívnym premiérom, ktorý musí veľa cestovať, a úplne inou „šálkou kávy“ je byť akousi šedou eminenciou, či dvorným poradcom, lepšie povedané príkazcom. A tak budúca rola absolventa právnickej fakulty Varšavskej univerzity zostáva najdôležitejšou otázkou nudných poľských parlamentných volieb. Ukazuje sa, že Poľsko je stále veľmi konzervatívne, aj keď prišlo o post primátora Varšavy (kde sa nový liberálny „prezident Varšavy“ hrdil, že hlasovalo až milión Varšavčanov, a nebyť nich, PiS by získala ešte viac mandátov), kozmopolitná a obrovská metropola je však niekde inde, ako prevažne silný poľský vidiek. No pozorovateľ politického spektra si všimne aj návrat ľavice do poľského parlamentu. Silný sociálny program bude aj preto o to dôležitejší pre vládnu stranu Právo a spravodlivosť. Ak chce PiS udržať svoju hegemóniu a nedovoliť rastu ľavice, musí o to viac myslieť na oblasť, v ktorej sa jej nedarilo a pri ktorej sa predpokladá, že strana Kaczyńského – či už ako prezesa (šéfa strany), alebo aj ako premiéra – poriadne potiahne. Môžeme očakávať, že ak si chce PiS udržať svoje poícicie aj o 4 roky, musí urobiť reformu zdravotníctva a výrazne pomôcť tomuto kľúčovému rezortu. Inak ľavica začne rásť ešte viacej. „Vraciame sa do parlamentu! Vraciame sa na miesto, kde poľská ľavica (vo voľbách spojenie SLD, Wiosna /Jar/ a Razem /Spolu/) vždy bola, do  chrámu demokracie, do poľského parlamentu! – povedal Robert Biedroń po exit poll.“

Autor: Michal Albert

Autor žil v Poľsku viac ako 2 roky, najprv vo Varšave počas programu Erazmus na Univerzite Kardinála Štefana Wyszyńského (Teória a dejiny žurnalistiky, PhD.) vo Varšave, neskôr ako varšavský zamestnanec (prekladateľ a PR najväčšieho internetového nákupného klubu v Poľsku) následne ako predkladateľ a „customer care“ predajcu topánok v Krakove. Vo Varšave sa stretol s bývalým prezidentom Bronisławom Komorowskim, ako aj s kandidátom na prezidenta Andrzejom Olechowskim – nominantom neparlamentnej Demokratickej strany (SD – Stronnictwo demokratyczne).

Zdroje: https://www.rp.pl/Opinie/310149994-Tomasz-Pietryga-Czy-Jaroslaw-Kaczynski-bedzie-mial-odwage-zostac-premierem.html

http://wyborcza.pl/7,75398,25305092,lewica-wraca-do-sejmu-zandberg-jaroslaw-kaczynski-ma-problem.html#S.main_topic-K.C-B.2-L.2.maly

https://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,25305450,warszawiacy-wrzucili-milion-glosow-do-urn-trzaskowski-gdyby.html

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

[plsc_button url=“http://bit.ly/podporit-zemavek“ target=“_blank“ color=“red“ style=“flat“ radius=“semiround“ size=“lg“]CHCEM PODPORIŤ[/plsc_button]

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár