Policajný štát sa vkradol do Švajčiarska

· Čas čítania: 3 min.

Keď sa fašizmus vráti, nepovie „som fašizmus“. Povie „Som antifašizmus.“

Ignazio Silone (1900 – 1978), taliansky spisovateľ.

Rozhodujúci faktor sa deje v tieni pandémie: zrušenie vlády zákona.

Áno, aj vo Švajčiarskej konfederácii! Napríklad „Federálnym zákonom o policajných opatreniach na boj proti terorizmu“ (známym ako protiteroristický zákon), ktorý obe Komory Parlamentu prijali 25. septembra.

Ktokoľvek, kto je považovaný za „teroristickú hrozbu“, môže byť políciou uvalený do domáceho väzenia až na deväť mesiacov bez rozhodnutia súdu. To platí dokonca aj pre mladých ľudí vo veku od 15 rokov. Ide o porušenie Európskeho dohovoru o ľudských právach.

Švajčiarsko by týmto bolo jedinou západnou demokraciou, ktorá v zákonnej podobe pozná svojvoľné zbavenie slobody.

Existuje iba jedna výnimka: USA so svojimi tábormi na Guantáname.

Polícia môže deťom vo veku od 12 rokov zakázať, alebo im zabrániť v opustení určitého priestoru – je to jasné porušenie Dohovoru o právach dieťaťa.

„Nová švajčiarska definícia terorizmu vytvára na celom svete nebezpečný precedens,“ píše vysoký komisár OSN pre ľudské práva.

50 švajčiarskych profesorov práva varovalo Federálnu vládu a Parlament pred týmito porušeniami zákona.

Kto predstavuje teroristickú hrozbu? V budúcnosti stačí podozrenie, že sa niekto zapojí do „teroristickej činnosti“. Nejde ani o podozrenie, nieto o prípravný akt! Čo je „teroristická činnosť“?

„Snahy o ovplyvnenie alebo zmenu štátneho poriadku, ktoré sa majú realizovať alebo uľahčiť páchaním alebo hrozbou závažných trestných činov alebo šírením strachu a hrôzy,“ uvádza sa v zákone. Gumový paragraf – ak nie palica.

Koordinátor EÚ pre boj proti terorizmu Gilles de Kerchove približuje Corona-skeptikov k terorizmu (článok v denníku Die Zeit: „Corona ako zbraň teroristov“).

V Nemecku sú ľudia obdarení samostatným a kritickým myslením už pod dohľadom Úradu na ochranu ústavy. Nechcú pri tom nijakú „zmenu v štátnom poriadku“, iba jeho obnovu.

Čo robiť? Referendum ľavicovo-zelených mladých strán spolu so zbernou platformou wecollect má takmer 15 000 podpisov, ale to nesľubuje žiadnu nádej na úspech.

Časť obyvateľstva, ktorá si ešte ctí Ústavu považuje zákon za skutočnú hrozbu pre právny štát. Bude to sizifovská úloha, ale obyvateľstvo sa teraz musí sústrediť na boj proti protiteroristickému  zákonu. Už v októbri sa začalo organizovať Referendum na zrušenie Protiteroristického zákona. V súčasnosti referendum podpísalo už viac, ako 180 000 občanov. I keď to bolo náročné –  je zima, je tu mini uzamykanie štátu a čiastočne obmedzený pohyb kvôli Homeoffice a boli Vianoce. Na takéto referendum je potrebné mobilizovanie ľudí, ktorí rovnako ako vy pozorne čítajú dianie v krajine a zhromažďujú všetky dostupné informácie. Ale Referendum podporilo dostatočné množstvo obyvateľov a Referendum sa po vyhlásení uskutoční pravdepodobne v apríli. Ak bude Referendum úspešné, „skeptici“ sa dostanú do prvej ligy hnutí oprávnených referend. To už znamená určitý politický vplyv a tým sa spoločnými silami podarí zvrátiť nepriaznivý vývoj vo Švajčiarsku a dať tejto krajine ten najkrajší darček do budúcnosti – Návrat k demokracii, ktorá jej bola pod pláštikom boja proti terorizmu a pandémii Corona „ukradnutá“.

AUTOR: Milo Blažo

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár