Politické salto mortale: Exkandidát na predsedu SNS Anton Hrnko zakotvil ako poradca u Borisa Kollára

· Čas čítania: 4 min.
Foto: Martin Baumann / TASR

Pred dvoma dňami značnú časť slovenskej verejnosti (ostatná kašle na všetko) prekvapila správa v médiách, že bývalý poslanec Národnej rady SR Anton Hrnko, ktorý sa 12. 9. neúspešne uchádzal o post predsedu SNS, je od stredy poradcom predsedu Národnej rady SR Borisa Kollára (Sme rodina). Takmer všetky média skopírovali správu TASR a danú skutočnosť takmer nekomentovali. A čo sa stalo?

Hneď po sneme a neúspešnom boji o predsednícku stoličku Anton Hrnko vyhlásil, že v SNS zatiaľ zostáva, čiastočne žartovne vysvetlil, že členské má zaplatené do konca roka – a potom sa uvidí. Pre TASR potvrdil novinku: „Dnes som nastúpil do jeho (Kollárovej) kancelárie ako jeho poradca.“ Predsedovi parlamentu má radiť v oblasti histórie, ako aj národnej i národnostnej politiky. Hrnko dodal, že ho na túto funkciu oslovil Kollár po sobotnom sneme SNS.

Informáciu potvrdil aj Boris Kollár: „Áno, je mojím poradcom v národných a národnostných témach. Nakoľko v parlamente aktuálne národné sily nemajú svoje zastúpenie.“ No pekne, opozičný politik zo SNS nastúpil do služieb jedného z najvyšších predstaviteľov „nenávidenej koalície“ – samotného predsedu Národnej rady SR. Pamätáme sa na podobné vrtochy v najnovšej histórii Slovenska, teda v priebehu ostatných 30 rokov?

Svoj odteraz nový prístup voči SNS Hrnko vysvetlil na svojej facebookovej stránke: „A teraz už sľubujem, že sa budem venovať dôležitejším veciam, ako je osud mojej strany, ktorú som síce založil, ale jej členovia sa mi dvakrát (1994, 2020) obrátili chrbtom, lebo princípy národovectva mi boli viac ako koristnícke správanie sa vo vzťahu k verejnému majetku. Salus populi, suprema lex!“

Rovnako vysvetlil aj skutočnosť, prečo sa zaradil do tímu predsedu „Sme rodina“: „Nevstúpil som do služieb B. Kollára ako osoby, B. Kollára ako predsedu strany, ale B. Kollára ako predsedu parlamentu. Je legitímnym druhým najvyšším ústavným činiteľom a má záujem reprezentovať Slovensko kvalifikovane. Na rozdiel od druhých, ktorí nepotrebovali žiadne rady, lebo všetko vedeli najlepšie a každú dobre mienenú radu považovali za útok na posvätnosť svojho ja, Boris je pripravený počúvať a poučiť sa. Držím sa toho starého židovského, že keď zachrániš aspoň jeden život, ako by si zachránil celý svet. Takže, ak sa mi v poradcovskej činnosti podarí presvedčiť predsedu parlamentu aspoň o niečom, čo by bolo užitočné pre národ, budem svoju misiu považovať za úspešnú. Nikoho som týmto krokom nezradil, ani nikomu som sa nezapredal. Idem skrátka tam, kde ma požiadali o radu. Lebo písať knihy na niekoho požiadavku, ktorú vôbec so mnou nikto nekonzultoval, by ma určite nebavilo,“ uviedol.

Opozičný politik teda išiel do služieb koalície. Je to prekvapenie. O to väčšie, keď si spomenieme, že Hrnko nemal dobré vzťahy ani so súčasnou koalíciou, ani s Kollárom osobne. A to mu vytmavilo, napríklad, aj „Plus 7 dní“: „Buď má zlaté srdce, alebo krátku pamäť. A možno nejaké „reči“ na Facebooku vôôôbec nerieši. Ako si inak vysvetliť voľbu nového poradcu Borisa Kollára, u ktorého začal „zarezávať“ niekdajší poslanec Národnej rady Anton Hrnko? Presne ten Hrnko, ktorý v pravidelných intervaloch na svojom facebookovom profile kritizuje súčasnú koalíciu. Ten Hrnko, ktorý Kollára nazval „známym tárajom“ či „mafiánskym šéfom slovenského parlamentu“ a ktovie čím ešte. Presne tomu dal Kollár vo svojom tíme šancu.“

Hlas ľudu – hlas boží. Na sociálnych sieťach síce túto udalosť príliš nekomentujú: asi ju nepovažujú za tú najdôležitejšou v súčasnej situácii. Ale predsa hlavne vlastenecky naladení občania si všimli toto salto mortale Antona Hrnka. Väčšina jeho krok nepodporila. Prví jeho „skok“ vysvetľujú bežnou politickou praxou, keď politik vo všetkom hľadá výhody. Anton Hrnko zostal mimo parlamentu, prehral voľby o funkciu predsedu SNS, ale potrebuje z niečoho žiť. Tak si našiel teplé vynikajúce platené pracovné miesto. A dokonca znova bude môcť navštevovať povestný parlamentný bufet…

Druhí to vysvetľujú tým, že záujmy národniarov v parlamente zastávajú iba dve strany – ĽSNS a Sme rodina, ale posledná strana zastáva tie vlastenecké postoje fakticky iba v osobe predsedu Borisa Kollára. Do ĽSNS Hrnko z viacerých dôvodov odplávať nemohol, tak išiel ku Kollárovi v snahe trochu napomôcť tomu, aby sa v parlamente aspoň čiastočne realizovali projekty v prospech ľudu tejto krajiny.

Tretí komentátori práve v tom vidia nebezpečenstvo pre národné sily. SNS, podľa nich, sa bude pomaly, ale isto potápať. Iba máloktorí voliči dajú druhú šancu Andrejovi Dankovi a spol. Vlastenecká scéna je rozbitá a roztrieštená. Je šanca, že niektoré strany a straničky sa pokúsia spojiť, ale ako svedčia predošlé skúsenosti, doposiaľ všetky podobné pokusy skrachovali. Určite vznikne nejaký nový národniarsky subjekt – ale bude úspešný?

Boris Kollár sa stále čiastočne vezie na „národniarskej vlne“ a príchod Antona Hrnka môže stiahnuť k nemu časť vlasteneckého elektorátu a tým ešte viac rozbiť národné sily. Výsledok? Môže nasledovať ďalšia zdrvujúca porážka v budúcich parlamentných voľbách. Všetko je možné, ale zatiaľ to nie je žiadna sláva.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

1. FB Antona Hrnka

2. A. Hrnko nastúpil ako poradca predsedu parlamentu B. Kollára, TASR, 16.9.2020

3. Takého poradcu Kollár chce: Pre Hrnka je mafiánsky šéf parlamentu s inseminátorskou minulosťou, Plus 7 dní, 17.9.2020

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár