Politické zvery

· Čas čítania: 4 min.
foto: youtube

Kočnerova opička, Dzurindova gorila, Ficova chobotnica, Miklošov tiger: Politická scéna pripomína prehliadku ZOO – komentár

 
Článok pokračuje pod reklamou.


Zvykli sme si, že novinári často vymyslia metaforu, ktorá sa chytí. A niekedy to, údajne, vymyslí sám Kočner v Threeme, ale možno tým len machruje. Každopádne, ak sa na politickú scénu pozerá nezainteresovaný čitateľ, divák, poslucháč, musí mať dojem, že ide o prehliadku veľkej ZOO.

Fico s Kočnerom boli neraz (vy)kreslení ako veľká chobotnica, tá už musí byť po Shoottyho karikatúrach veľmi slávna. Teraz je štátna tajomníčka Jankovská mediálne známa v pozícii opičky, v ostatných rokoch to na politickej „ZOO“ bolo aj plné goríl či iných veľkých politických rýb.
A to nezabudnime ani na staršie obdobie, keď nás Mikuláš, Ivan či brutálna Brigita a ich mediálne opičky presviedčali o tom, že sme vďaka ich uťahovaniu opaskov a bombastickým reformám – či dokonca vďaka privatizácii strategických podnikov – snáď nesmrteľným ekonomickým tigrom Európy. A s Dzurindom sa spája najmä tá gorila. Tak to aspoň hovorí Fico, že táto veľká opica, je maslom na hlave pravicovej vlády. A poslanec Blaha zase neraz vo svojich slávnych statusoch píše o psíkoch – mopslíkoch.
A keď k tomu ešte pridáme medializovanú správu, o ktorej písalo aj augustové vydanie Zem&Vek, že istá Nórka sa chce stať kobylou a rada cvála po lúke, tak sa nachádzame už v poriadnom zverinci, ktorý presiahol hranice zoologickej záhrady smerom na lúky, pasienky a okolité lesy. A nezabudnime na jojkárske kačičky či iné správy zo sveta prírody, ktorými na konci správ akoby si chceli napraviť zlé svedomie po tom, že televízne vysielanie zasmradili iba rozprávaním o zlých udalostiach.
Týždenník Slovenka v roku 2012 písal zaujímavý príspevok o zvieratách, ktorými sa stali krstnými otcami práve politici. Tak, prosím, Vladimír Mečiar pokrstil „statného kaferského byvola“ a ďalší expremiér Mikuláš Dzurinda sa spojil so somárom. „Dzurinda si na rok pritúlil ako krstniatko mláďa somára domáceho, ktorého imidž nie je práve najlichotivejší, no je známy aj ako neobyčajne vytrvalé a húževnaté zviera.“ Nuž, keby Dzurinda pokrstil práve gorilu, bol by asi somár on, ale zase v tom období zrejme netušil, s akým názvom prídu Nicholson a spol. pred dobou protestov Gorila.
A ďalšia expremiérka Radičová nezostala nič dlžná Amerike, pokrstila mláďatá leoparda amerického. Veď o celom Slovensku sa niekedy dá hovoriť aj ako o americkej opičke, keďže na všetky požiadavkami Washingtonu súhlasne prikývne.
S menšími rybami politiky – inak ryby sú ďalší živočíšny druh, ktorý sa v politickej metafore často používa – sa spájajú iné zvieratá. Tak napr. exminister zdravotníctva a exprimátor Košíc Richard Raši s rodinou pokrstili lamu krotkú a mláďatá Kozy kamerunskej. Opičku druhu Gibon zlatolíci v bojnickej ZOO zase pokrstil József Nagy. A v prednáške aj o kríze EÚ hovoril študentom ekonóm Tomáš Sedláček aj o tom, ako sme zjedli ťavu, ale zadrhli sme sa komárom.
Aké ďalšie politické metafory vymyslí predovšetkým mainstream, ktorý akoby frazeologicky či metaforicky chcel prekryť to podstatné a možno vyvolať majdany a iné revolúcie? To je stále otázne. Každopádne, nápady sa neminuli, veď vo svete ešte existuje veľké množstvo zverov, ktoré sa môžu metaforicky vtrieť do politiky, aby tie titulky potom mohli ešte ako tak predávať tituly tlačeného mainstreamu s upadajúcou čítanosťou a predávanosťou. Necháme sa uspať týmito zvermi a hrami s nimi? Poprípade je to už súčasť predprípravy na legitimizovanie zoofílie?

Zdroj: http://slovenka.zenskyweb.sk/zvery-v-politike

 

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

[plsc_button url=“http://bit.ly/podporit-zemavek“ target=“_blank“ color=“red“ style=“flat“ radius=“semiround“ size=“lg“]CHCEM PODPORIŤ[/plsc_button]

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár