Politický radikalizmus je iba vztýčený ukazovák hrozby – 2. časť

· Čas čítania: 7 min.

Divide et impera – rozdeľuj a panuj je výrok označujúci typ vlády, kedy sa vládna moc snaží protivníkov rozdeliť a medzi sebou znepriateliť. O to ľahšie získa nad nimi nadvládu. Ide o stratégiu najmä v zahraničnej aj vnútornej politike a vojenstve.

Slovné spojenie pochádza pravdepodobne až od N. Machiavelliho (rok 1532). Stratégia je však staršia, prvýkrát je písomne doložená v starovekej Číne (Sun-c’ asi 500 r. pred Kr.) a používali ju aj v starovekom Ríme či Filip II. Macedónsky. Zaujímavé je, že v slovenských dejinách sa vyskytuje v opačnom význame – v legende o Svätoplukovi, keď mocný vladár odovzdáva svojim trom synom zväzok prútov, ktorí keď budú držať pokope ako jeho prúty, tak ich tak ľahko nerozlomia. Iste. Slovania boli tisícročia napádaní nepriateľmi zvonku a legenda o Svätoplukových prútoch kopíruje vlastne iba vojenskú, obrannú stratégiu Slovanov. A obrana Slovanov proti ďalšiemu rozdeľovaniu bratských štátov je zároveň podstatou napr. všeslovanskej vzájomnosti.

Dnes sú slovanské národy Západom dokonale rozdelené. Pozrite sa napríklad na Ukrajinu, ako vražedne sa správa k ruskému obyvateľstvu. Kde sa tá vražednosť medzi Slovanmi v 21. storočí vzala? Zásadná odpoveď je pomerne jednoduchá. Je dlhodobým zámer Západu, aby Slovania boli nadobro rozdelení – divide et impera. A nie je to nič nové. Deje sa to už mnoho, mnoho rokov. Už novodobá, Zamatová revolúcia bola v svojej hlbokej podstate (aj) o tom, aby postkomunistické, slovanské štáty, boli od seba oddelené. A pozrime sa na dôsledky – kam to viedlo. Dnes polovička Slovenska považuje Rusov za zásadných nepriateľov, pričom to je holý nezmysel a všetci triezvo mysliaci to vedia. Iste, vytýkame im, že nás v šesťdesiatomôsmom prepadli a v podstate im to vytýkame právom, pretože to úplne „s kostolným poriadkom“ nebolo. Ale napadlo vám, že to tridsať rokov na Slovensku neoliberáli zneužívali na propagandu proti Rusku a je to spôsob, ako nás rozdeliť? A napadlo vám sa pýtať, či za týmto mocenských rozdeľovaním Slovanov a ich spormi historicky stál niekto tretí? A ako presne sa to v spoločnosti robí? Jeden príklad zo súčasného diania by tu bol.

Mienkotvorný štváč Havran, pravdepodobne po dohode s neoliberálmi napíše dňa 27. júna 2018 článok „Pošlime Kuffu do cirkusu“, ktorým vybičuje spoločenskú atmosféru natoľko, že pronárodné a neoliberálne spoločenské kruhy sa začnú spoločensky napádať. Padajú trestné oznámenia z proslovenskej strany, ktoré neoliberáli okamžite napadnú, čiže už tu vzniká rozdeľovanie spoločnosti. Medzitým – týždeň na to, sa „nenápadne“ na sociálnych sieťach objaví nová Iniciatíva progresivných veriacich, ktorú založila politická strana Progresívne Slovensko. Tá pustí do verejnosti mierumilovne vyzerajúci manifest, propagujúci LGBTI rovnako ako tradičnú rodinu, samozrejme tiež moslimskú vieru. Pod manifest sa ale podpísalo iba pár ľudí z Protestanstej (evanjelickej) cirkvi, vybraní aktivisti vrátane islamistu Azima Farhadiho, ďalej polovička treťosektorovej lúzy a samozrejme kandidátka na prezidentku Čaputová. Samozrejme, kalkulujú s tým, že Rímsko-katolícka cirkev sa pod tento panflet nikdy nepodpíše (ani nemôže) a okamžite začína verejná kampaň vedená neoliberálmi proti katolíckej cirkvi, čo spoločnosť dokáže rozdeliť veľmi efektívne. Nevraživé spory protestantov a rímskych katolíkov sú predsa známe už z histórie a neoliberáli s tým rozhodne kalkulujú. Inými slovami: Kuffa bol Havranom iba zneužitý na spoločenskú masiráciu Progresivného Slovenska, vedenú taktikou divide et impera. Iste. Progresívne Slovensko je dlhodobo pod hranicou zvoliteľnosti do parlamentu a potrebuje tento stav zmeniť.

Pozrime sa na dnešný stav Slovenska celoplošne. Je nadobro rozdelené na drobné skupiny, ktoré medzi sebou bojujú. LGBTI bojuje proti tradičnej rodine, tretí sektor s novinármi mainstreamu z oligarchických skupín proti všetkému, čo im stojí v ceste za mocou, ficosocialisti bojujú o moc s neoliberálmi a títo všetci stoja proti proslovenským osobnostiam s pronárodnými názormi (napríklad proti Harabinovi a ľuďom okolo neho) a dnes, už aj proti Rímsko-katolíckej cirkvi. A komu to najviac vyhovuje? Predsa Bruselu. A kvôli komu sme sa rozhádali? Prísť na správnu odpoveď je pomerne jednoduché. Stačí, ak verejne vystúpite a vyhlásite, že za to môže napr. Soros – šedá eminencia EÚ a okamžite sa ozvú ľudia, ktorí majú eminentný záujem, aby ľudí, zodpovedných za dnešný stav slovenskej spoločnosti nikto nahlas – verejne neoznačoval. Inými slovami: „Trafená hus vždy zagága.“

Ale jedna skupina nebojuje s nikým. Sú to radikáli, zgrupení okolo Kotlebu. Tí sú iba terčami spoločenských útokov a výsmechu. Oni tie spoločenské bodíčky nevracajú. Ani nemôžu, pretože nie sú pri moci. Iba nastavujú chrbát a trpia, prípadne sa bránia. A čo myslíte, aký to má na týchto ľudí vplyv? Dokedy je martýr obeťou? Predsa iba dovtedy, pokiaľ sa jeho spoločenská pozícia nezmení a nedostane sa k moci. Vtedy začína byť vládcom a verte mi, nikto sa nedokáže s niekoľko ročným ponižovaním, perzekúciou a prenasledovaním vysporiadať iba tak, že mávne nad tým rukou. Tie bodíčky spoločnosti všetky postupne vráti. A pokiaľ bude mať moc, tak tie bodíčky budú pravdepodobne tvrdé. Otázka je teda jednoznačná: Dokážu sa kotlebovci s mocou odosobniť a povzniesť? Skúste sa zamyslieť, čo by ste urobili vy, keby vám niekto zničil život a odpovedzte si sami.

So záujmom som si dnes pozrela besedu z politického festivalu Pohoda. Pred niekoľko stočlenným publikom mladých ľudí ju viedol Štefan Hríb a svojich hostí, Zuzanu Hanzelovú, Eugena Kordu, Matúša Kostolného, Karolínu Farskú a Juraja Šeligu predstavil, ako ľudí, a teraz citujem: „ktorí výrazným spôsobom prispeli k pádu vlády a rozvratu tejto krajiny.“

Nuž priatelia, priznám sa vám úplne otvorene, tieto slová ma doslova dostali „do vývrtky“ a to nie som ani radikál – to ani zďaleka. Ale čo takéto slová urobia s radikálnym nacionalistom, ktorému práve títo ľudia alebo principiálne takíto ľudia rozvrátili život a otočili ho na ruby? Veď každému z nich sa otvára nôž vo vrecku už dnes.

Keď sa (akýkoľvek) radikáli dostanú k moci, nastáva čas pomsty. O tom niet pochýb. A ľudia ako Hríb a jeho svorka vlčiakov pravdepodobne spoločensky padnú – to sa dá logicky očakávať. Ale dôležité je si uvedomiť, že oni sú iba strojcami toho spoločenského zla – nie pôvodcami. Pôvodcovia tohto zla – neoliberáli z pozadia tu zostanú a perzekuovaní nebudú pravdepodobne nikdy. A to je podstata toho, čo s radikálmi neoliberalisti v budúcnosti zamýšľajú. Radikáli majú byť tí, čo majú spoločensky vykynožiť všetkých svedkov, ktorí neoliberálom slúžili, konali spoločenské špinavosti celé štvrťstoročie a dnes sa stali jednoducho nepohodlnými, lebo takmer všetko vedia. Nikto totiž z rozhľadených politikov, napr. typu Fica, nie je ochotný začať sa týmto ľuďom hromadne spoločensky mstiť. Fico totiž nie je žiadny idiot a dobre vie, že by tým pre neoliberálov urobil iba obrovskú medvediu službu a o to rozhodne nestojí. Fico si iba poupratuje okolo seba, aby mu táto zberba nestála v ceste a to je zároveň všetko. Ale radikáli to urobia s radosťou, pretože nesú v sebe osobnú nenávisť.

Podstata využitia európskeho politického radikalizmu v budúcnosti je vlastne veľmi jednoduchá. Radikáli majú poupratovať to, čo neoliberáli doteraz napáchali a ďalej slúžiť mocným tohto sveta. Rozhodne sa nemýlim a stačí, keď sa pozriete a analyzujete napr. to, čo robí Matteo Salvini v Taliansku. Čo iné, ako upratovanie bordelu po neoliberáloch to je? A koho Salvini ide postihovať? Sorosa alebo bývalý estabišment USA, ktorí utečeneckú krízu zaplatili a vojnami na strednom východe spôsobili? Kdeže, priatelia. Tí zostanú pekne v teple svojho domova a budú sa prizerať, ako Salviniho ľudia súdia prevádzačov migrantov, ktorých oni predtým platili. Nakoniec ľudia, ako Salvini v Taliansku alebo Kotleba na Slovensku, inú možnosť ako nepriamo neoliberálom poslúžiť ani nemajú, pretože spôsob, ako sa radikáli dostávajú v Európe k moci je riadený a je použitá osvedčená politická metóda „Niečo za niečo“. Sú to politické dohody s ľudmi pri moci, ako je dnes na Slovensku napr. Fico, ktorý podľa môjho skromného názoru s Kotlebom už politicky obchoduje. Ale dokázať to samozrejme nemôžem a píšem iba svoj názor.

Úplne iné by bolo, keby sa k moci na Slovensku dostali pronárodne orientované osobnosti, ako je napr. Štefan Harabin, ale samozrejme aj mnoho iných. Tí totiž žiadne politické dohody s neoliberálmi uzatvárať nebudú, pretože by ich k politickej moci nedostali neoliberálne, ale pronárodné kruhy. Pokiaľ by k tomu neboli samozrejme donútení, ako bol donútený v minulosti napr. Mečiar, keď EÚ na nebo urobila hrubý ekonomický nátlak a hrozilo, že slovenská ekonomika sa v deväťdesiatych rokoch minulého storočia zrúti (Slovenská republika si vtedy bola nútená požičiavať zdroje z európskych bánk za 36% ročný úrok). Harabinovci by pravdepodobne postupovali v zmysle uzáverov Národnej konferencie, práva a spravodlivosti. A tam padá všetko. Aj pravidlo divide et impera. Ale hlavne by Slovensko dostalo čas sa nadýchnuť a pochopiť, že Svätoplukove tri prúty nie sú iba legenda, ale múdry odkaz našich predkov.

Prebrané z FB profilu Katalin Tara.

Zdroj: https://www.facebook.com/100011585077038/posts/579225192473645/

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár