Politológ Chmelár vyzval Čaputovú, aby vymenovanie vlády odložila

· Čas čítania: 4 min.
foto: archív

Slovenský historik a politológ Eduard Chmelár na sociálnej sieti zverejnil výzvu Čaputovej, aby s vymenovaním novej vlády počkala.

VÝZVA PREZIDENTKE: POSUŇTE VYMENOVANIE VLÁDY!

Včera podvečer som si vypočul múdry príhovor prezidentky Slovenskej republiky Zuzany Čaputovej. Na môj vkus prišiel trochu neskoro, ale to teraz nie je podstatné. Odzneli v ňom dve dôležité posolstvá. Tým prvým bol apel na zodpovednosť, osobnú disciplínu, ohľaduplnosť k ostatným a racionálny nadhľad. Tým druhým bola výzva pre politikov, aby odhodili osobné spory a predbežné hodnotenia ohľadom zodpovednosti, pretože (a to zdôraznila niekoľkokrát) teraz potrebujeme zomknutie a spoluprácu. Na vzájomné výčitky bude ešte času dosť. Inokedy opoziční politici využívajú alebo zneužívajú hlavu štátu ako svoj štít, dnes na jej slová nikto nereagoval. A veruže mal, lebo boli tým najtriezvejším, čo v našej verejnej diskusii okolo dnešnej krízy spôsobenej pandémiou koronavírusu odznelo.

Slováci prežili najťažšie obdobia svojich dejín iba tak, že sa zomkli a vzopäli k vyšším cieľom. Tento železný zákon našej identity platil vždy. Nemôžeme napredovať, ak budúci premiér nazve súčasného arogantným šuflikantom a krízový štáb bandou diletantov. Nemôžeme napredovať, ak sa Peter Pellegrini na to urazí, že sa s Igorom Matovičom nemá o čom baviť, lebo, bohužiaľ, má – či sa nám to páči alebo nepáči, je to nastupujúci predseda vlády tohto štátu. Nemôžeme napredovať, ak premúdrelí akademici typu Robert Mistrík nešetria silnými slovami o nekonečnom mori nekompetentnosti, dezorientovanosti, šarlatánstva a amaterizmu súčasnej vlády, no hneď zároveň zahlási, že „neostáva nám nič iné, ako sa bezradne prizerať tomu šialenému politickému divadlu a s hrôzou sledovať, na akých zdevastovaných základoch, personálnych aj inštitucionálnych, naša krajina stojí“. Prečo by nám neostávalo nič iné? Ponúkol tejto vláde alebo krízovému štábu pomoc? Jaj, on to neurobil, lebo je ochotný pomôcť len Matovičovi? No ale v tom prípade robí politické divadlo on sám, nie je to nič iné ako odporné vytĺkanie politického kapitálu z ľudskej tragédie.

Peter Pellegrini bol vo voľbách môj konkurent, ale v tejto chvíli musím povedať, že v opatreniach, ktoré robí, má moju dôveru. Iste, teraz som strašne múdry aj ja a viem povedať, kde robil chyby. Ale pozrite sa na to, kde je dnes Belgicko, Francúzsko alebo Veľká Británia. Tak vyzerá nekompetentnosť a bezradnosť. Sme pripravení na vlnu epidémie oveľa lepšie ako oni, naša vláda robí, čo môže. Upodozrievať ju teraz z nejakých zlých úmyslov je čistý primitivizmus, lebo každý robí, čo vie a môže, ide tu o životy nás všetkých, nejaké intrigy a chytráčenie by v takejto extrémnej situácii nikomu nepomohli. Pozrite sa na susednú Českú republiku. Václav Klaus a Miloš Zeman sa ako politickí konkurenti kedysi hrýzli ako vlci, ale keď prišli katastrofálne povodne, ťahali za jeden povraz a držali spolu ako jeden muž. Čo táto hysterická nezmieriteľná nálada vypovedá o Slovensku?

Tvrdím, že sme v zlomovom okamihu našich dejín, v mimoriadne nebezpečnej situácii, ktorá ohrozuje naše prežitie. Sme ešte len na začiatku. Nikto vám dnes nepovie, že školský rok 2019/2020 sa skončil, ale kompetentným by malo byť jasné, že toto neprejde o dva týždne, že to najhoršie nás ešte len čaká. Meniť v takejto situácii vládu je obrovské riziko. Niet času oboznamovať sa s chodom ministerstiev a hľadať vhodných ľudí na jednotlivé pozície štátnej správy, až to by bol amaterizmus. Igor Matovič má možno dobrý plán ako potlačiť korupciu a zlepšiť zdravotníctvo, možno z neho vyrastie dobrý premiér pre pokojné časy, ale toto nie je vhodný líder pre krízový manažment. Všetci to vedia, tak prečo sa to bojíte vysloviť? Pani prezidentka, apelujem na vás, aby ste všetky tieto riziká zohľadnili a nevystavovali Slovenskú republiku ešte väčšiemu nebezpečenstvu. Nie je vhodný čas na striedanie stráží. Je to mimoriadna situácia a je výlučne vo vašej právomoci, kedy vymenujete sformovanú vládu Igora Matoviča. Zároveň vyzývam premiéra Pellegriniho, aby viac zapájal budúcich členov nového vládneho kabinetu do riadenia krízového štábu, aby ich zasvätil do problematiky, aby nič neohrozilo boj s pliagou, v ktorom musíme byť všetci jednotní, disciplinovaní, lojálni a zodpovední. Prosím vás o to. Za nás, za zdravie našich mám a otcov, za Slovensko.

Eduard Chmelár

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

[plsc_button url=“http://bit.ly/podporit-zemavek“ target=“_blank“ color=“red“ style=“flat“ radius=“semiround“ size=“lg“]CHCEM PODPORIŤ[/plsc_button]

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár