Polovica Európanov neverí správam západných médií o Rusku

Tagged With: , , , , 1 Comment

Takmer každý druhý obyvateľ Francúzska, Nemecka, Veľkej Británie a USA neverí tomu, čo ich médiá píšu o Rusku. Dosvedčuje to prieskum francúzskej sociologickej spoločnosti IFop pre Sputnik News.

Tá respondentov požiadala zhodnotiť objektivitu osvetľovania „ruskej témy“ v médiách. V USA 43 % opýtaných vyhlásilo, že nedôverujú vlastným médiám, vo V. Británii to je 47 %, vo Francúzsku 53 % a v Nemecku vôbec každý druhý pochybuje o dôveryhodnosti správ nemeckých novinárov o Rusku.

Vo Francúzsku ľudia s vyšším vzdelaním (56 – 59 % respondentov) častejšie ako iní nedôverujú mediálnym správam o Rusku. Takýto skeptický názor má väčšina (72 %) stúpencov pravicových strán a Francúzov, ktorí hhlasovali v roku 2017 za F. Fillona (70 %) a Marine Le Pen (56 %). Medzi Macronovými sympatizantmi sa k nedôvere správ o Rusku prihlásilo „len“ 43 % respondentov.

V Nemecku na fake-news najčastejšie obracajú pozornosť obyvatelia východných území štátu a tiež stúpenci pravicových politických strán. Napríklad 64 % respondentov, z tých, ktorí sa držia pravicových postojov, konštatovalo, že správy nemeckých médií o Rusku sú neobjektívne. Medzi ľavičiarmi má tento názor 54 % respondentov.

Prieskum odhalil, že najviac hovoria o neobjektivite vlastných médií mladí Nemci a Francúzi. Napríklad vo Francúzsku má tento názor 58 % ľudí do 35 rokov. Medzi staršou generáciou je to 51 %.

V USA a vo V. Británii je situácia opačná. Tam spochybňujú podávanie správ o Rusku hlavne obyvatelia nad 35 rokov.

Pre Američanov je dôveryhodnosť k médiám založená na niekoľkých faktoroch. Napr. Američania s vysokou úrovňou príjmov častejšie ako ostatní spochybňujú, že médiá prinášajú dôveryhodné správy o Rusku. Belosti viac ako černosi nedôverujú médiám (45 % oproti 31 %), protestanti viac ako katolíci a republikáni viac ako demokrati.

Vo V. Británii je podobná tendencia menej očividná. Obyvatelia juhu štátu a hlavného mesta si všímajú viac predpojatosti médií voči Rusku ako ostatní.

Podľa ria.rusrspol.sk

https://www.hlavnespravy.sk/polovica-europanov-neveri-spravam-zapadnych-medii-o-rusku/1563659

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
Hlavné Správy
One Response to "Polovica Európanov neverí správam západných médií o Rusku"

Pridaj komentár

  & Časopis