Poľské ministerstvo zahraničných vecí prepustilo všetkých študentov Moskovskej akadémie zo sovietskych čias

· Čas čítania: 3 min.
Ilustračný obrázok: Shutterstock

Poľská republika nedávno učinila ostentatívny krok proti ruským záujmom vo Varšave, keď vypudila zo svojho ministerstva všetkých absolventov ruskej prestížnej akademickej inštitúcie – moskovského Štátneho inštitútu medzinárodných vzťahov (MGIMO). Postupné odvolávanie absolventov MGIMO z vedúcich pozícií prebieha od chvíle, keď sa v roku 2015 dostala k moci strana Právo a spravodlivosť (Prawo i Sprawedliwość, skratka PiS).

Spolu s predpokladaným efektívnym znižovaním ruského vplyvu, tento krok oslabuje aj dôležité odborné znalosti v čase, keď sú potrební rusky hovoriaci špecialisti s regionálnymi skúsenosťami a kontaktmi. Zdá sa, že nová personálna politika ovplyvní študentov všetkých ruských univerzít zo sovietskej éry, no vyhlásenia ministerstva zahraničných vecí sa snažia upokojiť vody slovami, že ide len o tých, ktorí pracujú v oblasti diplomacie. Ako povedal minister Jacek K. Czaputowicz: „Vedenie sa zmenilo takmer o 100%. Najmä v manažérskych pozíciách nie sú žiadne osoby, ktoré by boli členmi komunistických služieb alebo absolventi moskovskej MGIMO.“ Podľa Czaputowicza bola táto obmena „potrebná pre efektívnosť ministerstva.“

Strategická analytička Haagského centra pre strategické štúdie (HCSS) Katarina Kertysova považuje prestavbu personálu v Poľsku za problémovú: „MGIMO slúži ako dôležitý kanál ruského neformálneho politického dialógu s mnohými krajinami a nová personálna politika môže byť interpretovaná ako preventívny krok, ktorý bude mariť snahu diplomatov s ‚pragmatickým‘ pohľadom voči Rusku a rusko-poľskému zbližovaniu. Niektorí by mohli zájsť až k tvrdeniu, že krok bol motivovaný obavami z infiltrácie diplomacie prostredníctvom absolventov vysokých škôl… Rotácia senior vedenia smeruje k strate vedomostí a kontinuity. Vzťahy medzi Poľskom a Ruskom prechádzajú ťažkými časmi a vysokí diplomati považujú i neoficiálnu komunikáciu medzi oboma krajinami dnes za náročnú. Ak by Poľsko v budúcnosti usilovalo o zblíženie s Ruskom, osobné kontakty z MGIMO by mali veľkú hodnotu… Aby sa dala presne pochopiť a interpretovať ruská zahraničná politika, je potrebné sledovať diskusie v Rusku, sociálne médiá v ruštine, oceniť historický, spoločenský a kultúrny kontext, v ktorom sa uskutočňuje komunikácia. Až v čase krízy na Ukrajine a zostrelenia MH17 západné krajiny zistili, ako nedostatočné sú ich kapacity na zhromažďovanie a interpretáciu informácií o Rusku. Urobí Poľsko po prepustení ‚starej školy‘ dosť na to, aby vyškolilo nových špecialistov, ktorí budú mať nielen potrebné jazykové znalosti, ale aj dostatočné skúsenosti na hodnotenie súčasných trendov a vývoja poľsko-ruských vzťahov?“

Pramene:
[1] Poland sidelining diplomats who studied in Moscow: report; Radio Poland, 30.10.2018
[2] Kritik wegen Entlassungen von russischsprachigen Spezialisten; Radio Poland/EU Observer, 31.10.2018
[3] Poland accused of sidelining Soviet-era Moscow-educated diplomats; KafkaDesk, 2.11.2018
[4] Know your enemy; autor: Katarina Kertysova; EU Observer, 25.10.2018
[5] Poland axes Moscow graduates from foreign service; Poland IN, 30.10.2018

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár