Poľské úrady by mali považovať vlastníctvo jadrového arzenálu za prioritu v nasledujúcich rokoch, uviedol brigádny generál Jaroslaw Kraszewski, bývalý šéf Oddelenia pre dohľad nad ozbrojenými silami poľského úradu národnej bezpečnosti.
„Tie [štáty], ktoré majú jadrové kapacity, sa tešia veľmi vysokej úrovni bezpečnosti. Takéto krajiny zvyčajne nie sú napadnuté,“ povedal generál Kraszewski na rozhlasovej stanici RMF FM. „Verím, že vznik takéhoto arzenálu v Poľsku bude [dôležitou] úlohou [pre poľské orgány] v nadchádzajúcich rokoch.“
Poznamenal, že rozmiestnenie jadrových zbraní v Poľsku je „realistický scenár“.
Predtým sa šéf poľského úradu národnej bezpečnosti Jaceck Siewiera, ktorý robil rozhovor pre noviny Rzeczpospolita, vyhýbal odpovedi na otázku, či sa Varšava chystá uzavrieť s Washingtonom dohodu o umiestnení jadrových zbraní na svojom území v rámci príslušného jadrového programu NATO.
Poznamenal, že „jadrový dáždnik“ NATO pokrýva Poľsko. Predtým teda úrady deklarovali takýto zámer. V septembri minulého roka poľský prezident Andrzej Duda povedal, že vedenie zatiaľ nepokročilo v umiestnení jadrových zbraní. Avšak v čase, keď Donald Trump kráča k nominácii republikánov, nad Európou visí otázka: ako by sa mal kontinent pripraviť na svet, v ktorom by sa NATO zo strany USA stalo minulosťou?
Trump nebude „tvrdý“ voči Rusku, ani nebude mať záujem posilniť NATO. Bývalý prezident označil alianciu za zastaranú a uvažoval o odchode.
A jednou z možností je aj vyzbrojenie najväčšej krajiny regiónu – Poľska – jadrovými zbraňami, teda jadrové odstrašenie.
Dokonca aj centristickí politici EÚ, ako napríklad Manfred Weber – súčasný líder Európskej ľudovej strany – uvažujú o jadrovom odstrašovaní ako o možnej odpovedi na Trumpov návrat. Weber navrhuje, aby Francúzsko so svojimi veľkými jadrovými kapacitami viedlo európske odstrašujúce úsilie. Jeho schéma by mohla zahŕňať Spojené kráľovstvo s cieľom kolektívne premeniť EÚ a jej najbližších európskych partnerov na jadrovú veľmoc.
Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.
Zdroje:
(1) Poland needs nuclear weapons to strengthen defense capabilities — general, TASS, 12.02.2024
(2) Dalibor Rohac: It’s time to give Poland nuclear weapons, spectator.co.uk, 07.02.2024
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.