Poľsko požaduje zvýšenie minimálnych výdavkov pre NATO o 50 %

Poľský prezident Andrzej Duda / Foto: © Getty Images / Sean Gallup

Andrzej Duda vyzval členov bloku, aby vyčlenili aspoň 3 % svojho HDP na boj proti Rusku. Poľský prezident poslal formálny list vedúcim predstaviteľom členských štátov NATO, v ktorom ich vyzval, aby zvýšili požiadavku na minimálne výdavky na kolektívnu obranu, informoval vo štvrtok spravodajský portál Rzeczpospolita.

Vo vyhlásení vydanom po stretnutí v Bruseli pri príležitosti 75. výročia podpísania zakladajúceho dokumentu NATO Duda tvrdil, že súčasná minimálna hranica vojenských výdavkov vo výške 2 % HDP, ktorá bola stanovená v roku 2014, „už nestačí“. Navrhol jej zvýšenie na 3 % a tvrdil, že návrh je „základom pre dôsledný rozvoj bezpečnosti v celej euroatlantickej oblasti“.

Poľský líder trval na tom, že blok musí urobiť tento „prirodzený a zásadný krok“ s cieľom čeliť údajnej „imperiálnej politike“ Ruska a ako odpoveď na rastúce napätie na Blízkom východe a v Tichomorí. 

Duda tiež navrhol, že USA a Spojené kráľovstvo by nemali byť jedinými krajinami NATO, ktoré majú silné armády, a tvrdil, že „časy mieru sa skončili“ a že všetci členovia bloku by mali zvýšiť svoj vojenský potenciál a zamerať sa na vybavenie svojich ozbrojených síl najmodernejšími technologickými možnosťami.

Jeho vyhlásenie prichádza v čase, keď Varšava oznámila plán zdvojnásobiť veľkosť svojej armády do roku 2035 v reakcii na rusko-ukrajinský konflikt. Krajina tiež tento rok zvýšila svoje výdavky na obranu na viac ako 4 % svojho HDP v reakcii na to, čo Duda nazval „vznikajúce nebezpečenstvo za našou východnou hranicou“.

Smernice o výdavkoch NATO boli v posledných rokoch problémom medzi jeho členmi, keďže väčšina štátov nedokázala splniť 2-percentné minimum. Ešte v roku 2014 splnili tento cieľ len tri krajiny NATO.

Bývalý americký prezident Donald Trump dokonca v priebehu svojej predvolebnej kampane v roku 2024 navrhol, aby USA nechránili žiadne štáty NATO, ktoré neprispejú dostatočnými zdrojmi na svoju obranu.

Britský minister obrany Grant Shapps v nedávnom rozhovore pre The Telegraph tiež tvrdil, že ktorýkoľvek člen NATO, ktorý neminie aspoň 2 % svojho HDP na obranu, hrá „ruskú ruletu“ a naznačil, že Západ sa posunul „z post- vojny do predvojnového sveta“.

Zatiaľ čo mnohí západní lídri nedávno varovali, že Rusko by v priebehu niekoľkých rokov mohlo zaútočiť na NATO, ruský prezident Vladimir Putin odmietol takéto tvrdenia ako „úplné nezmysly“ , ktorých cieľom je „vymlátiť peniaze“ od obyvateľov západných krajín.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj:
(1) Poland calls for 50% increase in minimum spending for NATO, rt.com, 05.04.2024

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár