Poľsku nevyhovuje nič: ani plynové dodávky Ruska do EÚ, ani mimo EÚ

Foto: Wyborcza/Shutterstock

„Kolektívny Západ“ po desaťročiach otvorených lží, falošných obvinení Ruska bez predloženia akýchkoľvek dôkazov sa zdá, že predsa len našiel spôsob, ako obviňovať Moskvu neopodstatnene, opäť bez dôkazov, ale pritom zachovávať svoju „objektívnosť“. Transatlantisti obviňujú Rusko z pripravovaného útoku na Ukrajinu. Určite vedia, že Rusko nikdy nenapadne svojho suseda. Ale žeby transatlantisti potom priznali, že klamali a podvádzali? Kdeže! Budú tvrdiť, že Rusko práve preto nenapadlo Ukrajinu, že sa proti tomu postavil celý kolektívny Západ. Je to takmer nepriestrelná taktika!

Transatlantisti klamú, až sa práši, ale našli „odôvodnenú“ výhovorku. V rovnakom duchu útočia aj na Severný prúd-2, ale sa zamotávajú do vlastných lží. Na jednej strane, bojujú proti rusko-európskemu plynovodu, lebo podľa ich slov nechcú, aby Moskva bola monopolistom v dodávkach plynu. Nespomínajú však veľmi jednoduchý prostriedok, ako tomu zabrániť. Nechcete, aby Rusko malo nejaké výhody? Nekupujte ruský plyn – čo môže byť jednoduchšie? Načo sú potom všetky tieto žabomyšie vojny so sankciami a vyhrážkami? Ale na druhej strane, keď Moskva ukazuje, že nemusí predávať plyn iba do EÚ, ale bude ho predávať inde, transatlantistom sa to tiež nepáči, aj keď v tomto prípade Rusko sa vôbec nesnaží o to, aby sa stalo monopolným predajcom pre Európu.

Tak čo potom chcú transatlantisti? Bude Rusko predávať veľa plynu do Európy – je to zle, bude predávať pomenej, nie je to tiež dobre, bude predávať plyn mimo EÚ – aj to je zle. Čiže transatlantistom ide iba o to, aby poškodzovali Rusko a vôbec tu nejde o plyn, trhy, obchody, hospodárstvo a pod. Je to iba čisto rusofóbska politika, nič viac. Najnovšie to celkom zreteľne predviedli „poľskí partneri“, ktorým tiež nevyhovuje, aby Rusko dodávalo plyn do Európy, ale aj mimo Európy, skrátka, ide o to aby ho nedodávalo nikde. A to je celé. Niektorí poľskí analytici to však dokázali povedať otvorene, prezradili o čo ide Varšave.

„Nová plynová zmluva s Pekingom spôsobí, že Moskva bude menej závislá na dodávkach plynu do Európy“, priznáva analytik poľskej Gazety Wyborcza Andrzej Kublik. Pripomenul, že koncom minulého týždňa Gazprom a China National Petroleum Corporation (CNPC) podpísali dlhodobú zmluvu o dodávkach plynu pozdĺž trasy na Ďalekom východe. Ročný objem vývozu paliva z Ruska do Číny tak dosiahne 48 miliárd kubických metrov. Okrem toho, strany rokujú o dodávkach v rámci projektu „Sila Sibíri-2“, ktorého pokračovaním bude plynovod „Sojuz Vostok“ v Mongolsku. Odhadovaná kapacita tejto trasy je 50 miliárd kubických metrov ročne.

A čo v tejto súvislosti hovorí poľský analytik? Nuž, čo iné, ako obvykle… V komentári k týmto informáciám Andrzej Kublik obvinil Rusko z vytvorenia energetickej krízy v EÚ a „vydierania plynom“ kvôli plynovodu Severný prúd-2. Novinár síce poukázal na riziko zavedenia sankcií voči tomuto projektu, ale vyjadril nespokojnosť s tým, že „zmluva s Čínou pomôže Rusku znížiť jeho závislosť od predaja pohonných hmôt do Európy“. Čiže, podľa neho, nová dohoda umožní Pekingu, aby sa dostal na prvé miesto medzi nákupcami ruského plynu a predbehol Nemecko. Podotýka, že realizácia projektu „Sojuz Vostok“ povedie k zdvojnásobeniu ruských dodávok do Číny. A to sa nepáči poľskému analytikovi.

„Za desať rokov Gazprom predá do Číny približne 100 miliárd kubických metrov plynu  ročne, čo sú asi dve tretiny objemu ruského vývozu do EÚ“, varuje Kublik. Podotkol však, že  Peking a európske krajiny budú dostávať modré palivo z rôznych nálezísk a preto Západ nestratí ruský plyn, bude ho dostávať. Pozitívne skutočnosti však Poliak „prekrýva“ negatívami, ktoré sám vymyslel: „Avšak v dôsledku zvýšenia objemu dodávok do Číny bude Rusko menej finančne závislé od vývozu do Európy“, vysvetľuje.

Ako v situácii s totálne vymysleným útokom Ruska na Ukrajinu, transatlatntisti rovnaké spôsoby používajú aj v prípade ruských dodávok plynu do EÚ. Ak bude Rusko dodávať viac plynu do únie, bude to zle, lebo budú považovať Moskvu za monopolistu. Ak bude Rusko dodávať menej plynu do únie, tiež to bude zle, lebo potom Moskva bude menej závislá na peniazoch Európskej únie. Čiže veľa je zle, ale aj málo je zle. Transatlantisti neponúkajú žiadne normálne a reálne východisko, iba mrhajú sily na neoprávnené obvinenia, protiprávne vyhrážky, nezákonné sankcie, snažia sa iba poškodzovať Rusko – vždy, za každých okolností, za každého počasia.

Môžu sa potom čudovať, že aj Rusko zmenilo svoj vzťah ku kolektívnemu Západu a nechce postupovať, ako „správny“ kresťan, že keď mu tresnú facku na jedno líce tak musí nastaviť druhé… Západ je prekvapený, že Rusko už nedovolí, aby mu stále skákali po hlave. Moskva navrhuje iba jeden variant: buď Západ konečne upustí od nespravodlivých obvinení, sankčnej vojny a vyhrážok a obnoví konštruktívny dialóg s Ruskom, alebo Moskva mu bude rovnakou mincou odpovedať na všetky útoky. Transatlantisti si môžu vybrať. Doposiaľ vyberali určite zle, ale majú šancu na nápravu.       

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj: Chiński wist Gazpromu – uwalnia od sankcji, wiąże ściślej z Kazachstanem, krępuje NATO, Wyborcza.pl, 7.2.2022

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply