Poľský expert o zbytočnej hystérii na margo „agresie“ Ruska

Foto: Myśl Polska

Napriek tomu, že celá poľská vláda a značná časť verejnosti, obalamutená a oklamaná súčasným vedením štátu, „expertmi“ a médiami je v panike, považuje Rusko za agresora a zo dňa na deň očakáva vpád ruských vojsk do krajiny, predsa sú aj triezve hlavy, ktoré celkom reálne posudzujú súčasnú situáciu a tvrdia, že súčasná hystéria a rozdúchavanie vášní sú celkom zbytočné a iba poškodzujú záujmy samotného Poľska.

Poľský analytik Jan Engelgard vo svojom komentári prizvukuje, že hystéria a výzvy na konfrontáciu s Ruskom ochromili celú krajinu. Podotýka, že domáci politici a analytici stále ešte žijú dávnou históriou, uviazli v minulosti a nevšimli si, že sa časy dávno zmenili.

„Spia a vidia, že Rusko je pripravené napadnúť našu krajinu, spolu s Nemeckom organizuje proti nej sprisahania a to vtedy, keď sa Západ a USA správajú ľahostajne. Ako náhle sa objavili perspektívy, že sa vzťahy medzi Kremľom a Bielym domom zmenia, Varšava začína buntošiť všetkých na okolí kričiac o tom, že hrozí „moskovský vpád“, vysvetľuje Jan Engelgard prizvukujúc, že po summite Putin – Biden protiruská hystéria v Poľsku nabrala nové, ešte väčšie obrátky.

Poukazuje na to, že protiruské nálady sa ešte zvýraznili po nedávnom summite Putina a Bidena. Vysvetľuje to tým, že súčasná poľská verejnosť „plodí“ rovnakých rojkov a prívržencov teórií sprisahania a agresií, akých je nadmierne veľa vo vláde a v samotnej poľskej spoločnosti.

„Sú aj takí, ktorí sa domnievajú, že sa opakujú udalosti roku 1939, tesne pred podpísaním paktu Molotov – Ribbentrop. Túto paranoju ako argument používali aj politici, ktorí sami seba považujú za serióznych. Sú aj oportunisti a tých je najviac. Verejne opakujú tieto somariny, aby ich nik nepodozrieval, že to myslia inak. Ako inak sa dá vysvetliť slávnostný protest proti Severnému prúdu-2 a jednohlasné hlasovanie za rezolúciu parlamentu?“ pýta sa poľský analytik a novinár.

Domnieva sa, že v celej krajine nie je žiaden politik alebo expert, ktorý by mohol adekvátne zhodnotiť situáciu a štátnu politiku v oblasti energetiky. Poukazuje na to, že sa vedenie krajiny vo všeobecnosti zaoberá „demonštratívnou činnosťou“ a práve preto parlament svorne hlasoval proti Severnému prúdu-2. Výnimkou bol iba poslanec Pawel Kukiz, ale jeho motívy nie sú jasné.

„V pozadí tejto hystérie summit Putin – Biden značne traumatizoval miestnych politikov. Rozprávať sa s Putinom? To je naivné! Ale my veľmi dobre poznáme Rusov, máme s nimi storočné skúsenosti a vieme, že sa s nimi nedá rozprávať! Podobný názor, ktorý odznel aj v rozhovore s ministrom zahraničných vecí Zbigniewom Rauom, umožňuje urobiť si záver o tom, že šialenstvo v zahraničnej politike Poľska sa stalo mimoriadne nebezpečným“, zdôrazňuje poľský expert.

Podčiarkuje, že na prvom mieste poľskej zahraničnej politiky sú emócie a fóbie, ktoré dochádzajú až do paranoje. V celej krajine pokračujú zúrivé spory o tom, kto je kremeľský agent a kto je zradca. Za takýchto podmienok nie je ťažké zistiť, ako poklesla politická „gramotnosť“ obyvateľstva.

„Choďte na trh a započúvajte sa, o čom sa tam rozprávajú ľudia.: „A viete o tom, že onedlho vypukne vojna? Napadne nás Rusko…“ A na to veria dokonca aj vzdelaní ľudia. Opozícia obviňuje vládnu stranu, že uskutočňuje prokremeľskú politiku a vláda opozíciu považuje za „agentov Nemecka“. Za takýchto podmienok je nemožné normálne sa zaoberať zahraničnou politikou – všetci iba hysterizujú, snažia sa poštvať jedného proti druhému, vyzývajú na konfrontáciu a kazateľstvo“, zdôrazňuje Jan Engelgard vo svojom článku na portáli Myśl Polska.

Potvrdzuje, že v Poľsku panuje protiruská hystéria na všetkých úrovniach – od prezidenta, parlamentu a vlády, až po obyčajných ľudí na trhu, v kaviarni, alebo na úrade. Zatiaľ sa žiadne zmeny v poľskej politike a nálade vlády a väčšiny obyvateľstva voči Rusku nečrtajú. Poľský expert podotýka, že je na čase, aby v jeho krajine ľudia konečne vzali rozum do hrsti a začali triezvo hodnotiť situáciu, rokovať s Ruskom a zlepšiť vzťahy so susedom.

Zatiaľ obdobie rusofóbnej hystérie v Poľsku pokračuje a svetielko na konci tunela nie je vidieť ani náhodou. Poľská vláda tvrdohlavo odmieta používať zdravý rozum vo svojej politike voči Rusku. Zatiaľ sa asi pridržiava toho názoru, že nech myslí kôň, ten má hlavu veľkú.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj:

(1) To nie jest sierpień 1939 roku… Myśl Polska, 17.6.2021.

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár