Poľský premiér Morawiecki: Európa musí pri 5G držať so Spojenými štátmi

· Čas čítania: 2 min.
zdroj : Shutterstock

Predseda vlády Poľskej republiky Mateusz Morawiecki povedal, že aliancia s USA v „technologických dimenziách,“ najmä pri konštrukcii technológie novej generácie 5G, musí ochrániť svet a byť protiváhou „autoritárskym režimom“ ako napr. Čína.

„Nezohľadniť potrebu zabezpečenia kritickej technológie by bolo chybou, za ktorú Európania zaplatia značnú cenu. Náš globalizovaný svet dnes čelí neprimeranému vplyvu autoritárskych režimov na úkor Európy. Aby nám táto technológia mohla dobre slúžiť, jej implementácia musí byť založená na dôvere a demokratickej kontrole. V inom prípade riskujeme, že dnešná kríza je len predohrou toho, čo nás čaká, ak neautorizovaný subjekt prevezme kontrolu nad 5G sieťami a dodávateľskými reťazcami. Čoskoro bude celá naša ekonomika založená na tejto technológii a bez nej nebude schopná fungovať,“ varoval Morawiecki v britskom The Telegraph. Vo svojom futuristickom ošiali zrejme zabudol, že výhradne „virtuálny základ“ hospodárstva môže zabezpečiť jedine vyššiu zraniteľnosť národných ekonomík, čo opäť vyvolá volanie po globalizácii.

O akom prevzatí kontroly Morawiecki hovorí? Jeho vcelku naivný predpoklad znie, že pokiaľ 5G siete zabezpečia naši „dobrí spojenci,“ nebudú mať záujem zasahovať do vnútorných záležitostí štátu a v prípade núdze neprevezmú kontrolu nad technológiou ako neautorizovaný subjekt. Poľský premiér zrejme v histórii nepostrehol štýl, akým fungujú mocnosti, nech je to ktorákoľvek.

Jeho slová prichádzajú po tom, čo Veľká Británia na základe rady USA o zdieľaní spravodajských informácií Five eyes (aliancie tajných služieb Austrálie, Kanady, Nového Zélandu, USA a Veľkej Británie) oznámila, že na konci roka 2020 zakáže nové nákupy od Huawei, čím vyradí čínsku firmu zo všetkých britských zariadení.

Poľsko si pod konzervatívnym vedením vybudovalo vrúcnejšie vzťahy s USA ako v minulosti. V roku 2018 americkí a poľskí veľvyslanci napísali spoločný list, ktorý je základom zväzku ich krajín, ktorého „zdieľané demokratické ideály sú srdcom 100-ročného priateľstva.“ Uvádzajú, že „puto medzi USA a Poľskom je silnejšie ako predtým“ a sú pripravení ho utužovať „ďalších 100 rokov.“

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Pramene:

[1] All of Europe must stand with America on 5G; autor: Mateusz Morawiecki; The Telegraph, 15.7.2020

[2] Exclusive: Trump administration says Huawei, Hikvision backed by Chinese military; autori: Alexandra Alper, Idrees Ali, 24.6.2020

[3] Huawei 5G kit must be removed from UK by 2027; autor: Leo Kelion; BBC, 14.7.2020

[4] The US-Poland bond is stronger than ever; autori: Georgette Mosbacher, Piotr Wilczek; The Hill, 11.10.2018

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár