Boj o farby – pomníky, umenie a názvoslovie tovaru

· Čas čítania: 3 min.
foto: archív

Rasizmus je každodennou témou mediálneho sveta. Počet zničených pomníkov v USA sa približuje ku stovke. Najnovšie hrozí, že bude zničený jeden z najznámejších a najvýznamnejších amerických pomníkov – Mount Rushmore, pamätník štvorice bývalých prezidentov USA (Washingtona, Jeffersona, Lincolna a Roosevelta), ktorý sa nachádza v Čiernych horách v Južnej Dakote. Stal sa jedným zo symbolov Ameriky a ročne ho navštívia 3 milióny návštevníkov.

Miestni aktivisti tvrdia, že Hora Rushmore je symbolom nadriadenosti belochov, štruktúrneho rasizmu, ktorý existuje dodnes v našej spoločnosti. „Bolo nespravodlivé okrádať o pôdu pôvodné národy a potom zvečňovať tváre bielych dobyvateľov, ktorí zapríčinili genocídu“, podotýkajú. Opačný názor má guvernérka Južnej Dakoty Kristi Noemová: „Toto už nie je boj o rovnoprávnosť, ale je to radikálne prepisovanie našej histórie“, uviedla.

Takisto je ohrozený aj pomník  Lincolna vo Washingtone. Iróniou je,  že samotný monument, kde Lincoln naťahuje ruku nad oslobodeným otrokom, je vlastne venovaný emancipácii a dokonca bol vybudovaný za vyzbierané peniaze bývalých otrokov. Členov hnutia Black Lives Matter však irituje umelecké stvárnenie monumentu. Aj v tomto vidia nadradenosť bielej rasy.

Za rasistov vyhlásili aj niektorých hrdinov animovaných filmov Disney. Za rasistickú označili vodnú atrakciu Splash Mountain, umiestnenú v Disneylande. Jej tematika sa zakladá na filme „Pieseň Juhu“, ktorý bol nakrútený podľa motívov známych rozprávok. Knihy o dobrodružstvách Bračeka Králika a Bračeka Lišiaka už dávno zapísali do zoznamu rasistických diel. Ohrozené sú však aj oveľa dôležitejšie veci, ako hrdinovia animovaných filmov. Americký prezident Donald Trump vyhlásil, že demonštranti útočia na samotnú americkú identitu: „Počuli ste, že chcú odstrániť už aj sochy Ježiša Krista? Skutočne, reálne chcú destabilizovať našu krajinu“, napísal a vyjadril obavy, že onedlho v USA nebudú ľudia, ktorí sa postavia vandalom, ktorých Trump otvorene označil za teroristov. Komora reprezentantov (demokrati) schválila návrh zákona o reforme polície, ktorý podstatne obmedzuje právomoci príslušníkov polície. Arcibiskup Canterburský Justin Welby navrhol, aby bolo v anglikánskych kostoloch prehodnotené zobrazenie Ježiša Krista v bielych farbách, čo nie je celkom „politicky korektné“ a nevylučuje, že niektoré sochy boli skompromitované v očiach veriacich s tmavou pokožkou, a preto ich bude treba odstrániť.

Vo Veľkej Británii sa zase našla iniciatívna skupina, ktorá žiada zmeniť dizajn radov svätého Michala a Juraja. Na tomto rade je vyobrazená epizóda zahrdúsenia diabla. Ibaže v súčasnosti bojovníkom proti rasizmu pripomína Afroameričana Georga Floyda, ktorý sa dusil pod kolenom policajta…

Plánované zmeny v boji proti rasizmu sa dotýkajú taktiež univerzít, ktoré odstraňujú vyobrazenia bielych dejateľov. Vznikol tiež tlak na kozmetické či potravinárske spoločnosti, aby v niektorých prípadoch zmenili svoje názvoslovie a mnohí výrobcovia začali kampaň za tzv. „likvidáciu rasistických názvov“. Ide o názvy, v ktorých sa spomínajú „politicky nekorektné“ farby – biela, bieliaca, svetlá, osvetľujúca atď. Číže mnohí „kompetentní“ zamenili boj proti rasizmu ako takému, za boj proti farbám. Vzniká tak nová forma klasického honu na bosorky bosoriek – tento raz na farby. Napríklad, Francúzska kozmetická značka L’Oréal odstráni z obalov svojich produktov slová ako „bieliaci“ či „svetlý“. Ďalšími sú napríklad značky Unilever a Johnson&johnson. Niekoľko amerických spoločností zvažuje úplnú zmenu log svojich značiek, ako napríklad spoločnosť Mars, ktorej značka Uncle Ben’s má ako logo podobizeň Afroameričana.

Ak toto všetko zovšeobecníme, pochopíme, že sa naštartoval „opačný proces“ ako v minulosti, kedy pred stáročiami bieli otrokári z Veľkej Británie, Nemecka, USA, Holandska, Dánska, Francúzska, Španielska, Portugalska a niektorých ďalších štátov múčili a trápili ľudí s tmavou pokožkou.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj:

Značka L’Oréal odstráni z produktov slová ako „bieliaci“ či „svetlý“, TASR, 27.6.2020

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár