Posilňovače imunity: Vitamín C

zdroj : Shutterstock

Počas posledných mesiacov, kedy sa zdravie stalo najdiskutovanejšou témou, sme neustále všetci konfrontovaní s radami epidemiológov o striktnom dodržiavaní hygieny a sociálneho odstupu, umývaní rúk, aplikovaní agresívnych dezinfekcií na báze alkoholu a zotrvaní v domácej izolácii. Odporúčajú nám dezinfikovanie povrchov, nosenie ochranných rukavíc a odevov, rúšok, respirátorov, aby sme neprišli do styku s patogénom. Tieto postupy sú v prudkom rozpore s tým, čo by sme mali skutočne robiť. Náš imunitný systém sa posilňuje práve prostredníctvom interakcie s okolím. Čím viac dodržujeme spomínané nariadenia, tým sa náš imunitný systém oslabuje. Ako ho môžeme podporiť?

Napríklad vitamínom C. Vitamín C je azda najznámejší spomedzi vitamínov. Ide o veľmi silný antioxidant, ktorý má na zdravie človeka zásadný vplyv.
Stará sa o stabilizáciu imunity a psychiky v našom organizme. Molekula vitamínu C pôsobí v imunitnom systéme raz aktívne – bojuje proti vírusom (rhinovirus, influenza, RS virus, coronarovirus) a baktériám, inokedy má nezastupiteľnú ochrannú funkciu.

Vitamín C označovaný aj ako kyselina L-askorbová (E-300) podporuje vstrebávanie ťažkých kovov v tele, vytvára kolagén starajúci sa o zdravé ďasná, zuby, kosti, kožu, chrupavky a krvné cievy. Pomáha pri reumatizme, srdcových ochoreniach, zápale pľúc, tuberkulóze, osýpkach, mumpse, herpesoch, hepatitíde, očných infekciách a mnohých iných. Jeho pôsobením sa sťahujú kŕčové žily, miznú vrásky, spevňuje sa zubné lôžko. Vitamín C tiež umožňuje produkciu hormónov, ktoré spaľujú tuky. Aktívni športovci, fajčiari a tehotné ženy majú spotrebu vitamínu C vyššiu.

Vedeli ste, že vášnivý výbuch citov, zúfalstva, agresie alebo rozčúlenia Vás stojí až 300 mg vitamínu C? Preto je potrebné jeho hladinu následne doplniť.

Zatiaľ čo väčšina živočíchov si dokáže vytvárať vlastný vitamín C, človek je odkázaný na jeho externý príjem. Denná oficiálne odporúčaná dávka vitamínu C je 40-90 mg na osobu a deň. Svetová zdravotná organizácia uvádza spodnú hranicu tohto intervalu, len 45 mg na deň. Hranica je tak nízko nastavená, že uvedené množstvo bráni jedine vzniku skorbutu.

Podľa Mgr. Petra Tuhárského, autora knihy Vitamín C a megaskorbická liečba, potrebuje človek vitamínu C približne dvadsaťpäťkrát viac. V priemere 2300 mg denne. Za najideálnejšie považuje podávanie 1000 až 4000 mg (1-4g) denne v niekoľkých dávkach. Podávať ho možno vo forme kyseliny askorbovej, minerálnych askorbátov alebo v lipozomálnej forme. Veľmi jednoduchým riešením je kúpiť práškovú kyselinu askorbovú a pridať ju do pohára s vodou.

Peter Tuhárský poskytol pred siedmimi rokmi trojdielny cyklus rozhovorov pre Slobodný vysielač, ktorý si môžete vypočuť na youtube. Vo svojej knihe, ktorá je voľne dostupná na internete, dáva návody ako možno vyliečiť väčšinu chorôb vysokými dávkami vitamínu C. Na strane 167 píše aj Covid-19. Vysvetľuje:

„Hoci prírodný a syntetický vitamín C býva chemicky totožný, dostávame sa do sporu s bludom, že kyselina askorbová je syntetická látka a v prírode sa nevyskytuje, alebo že kyselina askorbová nie je vitamín C. Voči tomu sa musíme ohradiť. Vitamín C je definovaný ako látka ktorá predchádza skorbutu a lieči ho. Z definície teda jedine kyselina askorbová (a jej formy) je vitamín C. Tento fakt bol podrobne experimentálne overený, ocenený dvoma Nobelovými cenami a patrí možno medzi najlepšie preukázané fakty v celej histórii medicíny. Tieto bludy o vitamíne C rozširuje napr. niektorý predajca vitamínových prípravkov vyrobených zo sušeného ovocia, pre ktorého je lacná prášková kyselina askorbová konkurenciou.“

Webová stránka Dar zdravia uvádza: „Vitamín C s niektorými minerálmi je prvou voľbou v prevencii a liečbe srdcovocievnych ochorení. Ochraňuje pred zvýšeným cholesterolom a zároveň jeho ukladaním na steny ciev. Pravidelným užívaním 1-3g denne je možné odstrániť problémy s tlakom. Ľudia, ktorí majú alebo sa chcú vyhnúť problémom s cievami /infarkty, kŕčové žily, mŕtvica/ odporúčam užívať vitamín C spolu so Schindeleho minerálmi. Obdivuhodné imunitné vlastnosti vitamínu C dokážu pomôcť aj astmatikom, ktorí trpia nedostatkom tohto vitamínu v krvi. Už príjem 1g vitamínu C denne môže zmierniť bronchiálnu astmu. Podľa viacerých štúdií väčšie dávky vitamínu C podávané vnútrožilovo (okolo 30 g denne) sú účinným prostriedkom na liečenie rakoviny.“

Pán Tuhárský zdôrazňuje: „Podľa kontrolovanej štúdie, už výživové dávky 300 mg denne znižujú v prípade ochorenia na chrípku riziko komplikácií o 80% a trvanie hospitalizácie o 33%.“

Náš organizmus si C nedokáže samostatne syntetizovať, mali by sme mu ho pravidelne podávať. Vitamín C obsahuje väčšina citrusových plodov, nachádza sa aj v čiernych ríbezliach, jahodách, kiwi, šípkach, rakytníku, ostružinách, višniach, slivkách, broskyniach, v cukrovom melóne či v papáji. Zo zeleniny sú to najmä kapusta, kel, karfiol, červená a zelená paprika, brokolica, zemiaky, paradajky a špenát.
V tomto prípade sa však nemôžeme spoliehať len na konzumáciu čerstvého ovocia a zeleniny. V pôde sa nachádza len zlomok minerálnych a stopových prvkov, ani surový prírodný produkt nám nie je schopný poskytnúť potrebné denné množstvo vitamínu C. Navyše zeleninu aj tepelne upravujeme. Strata vitamínu C pri varení a dusení dosahuje 90 %, pri pečení 95 %, pri zmrazení 20 %, pri rozmrazovaní 40-60 %.

Vitamín C nie je jedovatý. Každý organizmus má svoju vlastnú potrebu. Odporúčam sa otestovať. Aj keď optimálnu dávku presiahneme, v priebehu 24 hodín bude nadbytočné množstvo vylúčené močom.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

Kniha Petra Tuhárskeho: Vitamín C a megaskorbická liečba – zabudnutý poklad – na stiahnutie tu

https://www.darzdravia.sk/,

https://www.zzz.sk/,

Wikipedia

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]. UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply