Posol recesie a krízy – inverzná výnosová krivka

· Čas čítania: 3 min.

Jedným z dôležitých ukazovateľov je pomer výnosov krátkodobých a dlhodobých dlhopisov USA. Podobe ako pri termínovaných vkladoch v banke obvykle platí, že čím je dlhšia viazanosť, tým väčší výnos. Ak sa však tento pomer otočí, môže ísť o predzvesť recesie. Recesia je obdobie, ktoré začína v bode, kedy ekonomická aktivita dosiahla svoj vrchol a začína spomaľovať, a končí v bode, kedy ekonomická aktivita dosiahla svoje dno a začína zrýchľovať.

 
Článok pokračuje pod reklamou.


22. 3. 2019 po prvýkrát od roku 2007 boli výnosy 10 ročných dlhopisov menšie ako výnosy 3 mesačných. Následne prišlo ku korekcii, ale opäť od mája pokračuje negatívny trend. Ak má výsledok záporný charakter, vzniká na trhu anomália a krivka výnosov sa nazýva inverzná. Tento vývoj pozorne sledujú investori, ekonómovia a finančné médiá, pretože od roku 1970 táto anomália predchádzala 7 z 8 recesií v USA.

Finančnej kríze resp. hypotekárnej kríze z roku 2008 predchádzala inverzná výnosová krivka. Graf sa dostal do záporných hodnôt 17. 1. 2006, potom trvalo 714 dní, kým vypukla recesia a následne finančná kríza. Podobný scenár predchádzal aj takzvanej Internetovej horúčke, kedy technologický index Nasdaq v roku 2000 dosahoval svoje maximá a o niekoľko mesiacov stratil viac ako 80% svojej hodnoty. 7. 4. 2000 bol graf výnosov inverzný a recesia sa dostavila o 360 dní. Najkratší časový interval 185 dní nastal v roku 1973 počas ropnej krízy.

Výnosová krivka nie je neomylný prediktor nástupu recesie resp. krízy, ale minimálne pre USA  platí, že za posledných 50 rokov boli len 2 „falošné signály“, kedy bol graf inverzný a k recesii neprišlo. Možno nám ostáva 6 mesiacov, možno 2 roky a možno pôjde zase len o falošný poplach. Každopádne akciové indexy ako americký Dow 30, nemecký DAX, a technologický index lámu rekordy, čiže ekomonická aktivita dosahuje svoj vrchol. Či bude nasledovať len malý výdych a trhy budú opäť rásť, alebo strmý pád, ukáže čas.

Zdroje:

https://www.brightonjones.com/blog/inverted-yield-curve/

https://deluvis.sk/co-hovori-vynosova-krivka-blizi-sa-recesia/

https://www.financnytrh.com/kompletna-casova-os-financnej-krizy-2008-2012/

https://sk.wikipedia.org/wiki/Recesia_(ekon%C3%B3mia)

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

[plsc_button url=“http://bit.ly/podporit-zemavek“ target=“_blank“ color=“red“ style=“flat“ radius=“semiround“ size=“lg“]CHCEM PODPORIŤ[/plsc_button]

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár