Postavenie starého kontinentu v globálnom priestore slabne

Podľa OECD, hospodársky rast vo väčšine jej veľkých ekonomík v tomto roku spomaľuje z viacerých dôvodov, z ktorých najväčšiu váhu majú rast inflácie, úrokové sadzby, energetická kríza a pokles akciových indexov. Kto si ale myslí, že prepad týchto parametrov sa raz pribrzdí, sa nemusí mýliť. V čom sa však určite nebude mýliť je tvrdenie, že všetko už nebude tak, ako bolo predtým. Rusko sa totiž určite vzdiali od starého kontinentu a stane sa súčasťou budúceho ázijského zoskupenia s dominanciou Číny a Indie, s čím bude súvisieť vybudovanie vlastného medzinárodného platobného systému s doteraz nepoznanou svetovou rezervnou menou. Nepredpokladá sa, že sa rozoberú doterajšie plynovody z Ruska smerom na západ, ale bude nutné vybudovať nové logistické dopravné cesty smerom k spomínaným krajinám čo tiež potrvá nejaké roky. Postavenie Európy v globálnom ekonomickom priestore sa určite oslabí aj z dôvodu, že doterajší jej „eurozónovvý motor“ ktorým bolo Nemecko, sa už nebude môcť spoliehať na lacné ruské energie a navyše z dôvodu nezáujmu o spoločné riešenie cien energií, sa už rozhodlo samostatne investovať do obnovenia svojej ekonomiky. O tom, že obnova sa výrazne predraží pre všetkých sa nepochybuje a tak si netreba klamať, že dostať sa tam, kde sme boli predtým sa nám v najbližších pár rokoch určite nepodarí.

Smerujeme k úspornému životnému štýlu

Všetky vlády starého kontinentu sa predbiehajú v opatreniach ako znížiť negatívne dopady vysokých cien energií na výdavkoch domácnosti ale aj nákladoch firiem, čoho dôsledkom nie je nič iné ako narastajúce deficity ich verejných rozpočtov, ktoré raz bude treba uhradiť, čo nebude to lacné, keďže vieme, ako sa zvyšujú výnosy emitovaných štátnych dlhopisov. Všetci frflú na menovú politiku ECB, ktorá zvyšovaním úrokových sadzieb len zvyšuje riziko plaziacej sa recesie, ktorá určite nepomôže inflácii, keď jej príčinou nie je masa lacných peňazí, ale drahé a menej dostupné komodity. O tom, že na Slovensku sa očakáva nielen pokles domácej ekonomiky, ale aj to, že v rámci krajín OECD budeme obsadzovať spodné priečky životnej úrovne, sa viac menej počíta. Čo je ale zaujímavé, že naša hladina tovarov a služieb už atakuje v rámci priemeru EÚ hranicu 90 percent, v Česku je to 80 percent, v Maďarsku 67 a v Poľsku 60 percent a preto sa nečudujme, že domácnosti chodia nakupovať do okolitých štátov. Nech to zoberieme z ktorejkoľvek strany, podľa všetkého sa nepodarí našu ekonomiku „dorovnať“ fiškálnymi opatreniami vlády a preto sa budeme musieť viac „uskromniť“ v doterajšej obsluhe nášho životného štýlu, čo sa nám tiež nemusí podariť.

AUTOR: Ing. Róbert Hölcz, CSc. je ekonóm

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply