Poučenie z komunálnych volieb

Foto: TASR

Komunálne voľby, ktoré sa konali 10. novembra, mali potvrdiť alebo vyvrátiť súčasné politické trendy. V skutočnosti komunálne voľby žiadne trendy nepotvrdili – a ak, tak len to, že ľudia súčasnému systému politických strán už nadobro neveria. SMER celkom jednoznačne nedosiahol svoje dno, no trpí akútnym nedostatkom osobností, ktoré sú schopné uspieť vo väčších stredných mestách. Dokonca prvýkrát, odkedy táto strana existuje, úplne vypustila voľby v hlavnom meste, čím prehrala, takpovediac, kontumačne. Čistý masaker boli aj voľby do zastupiteľstva hlavného mesta, kde v podstate úplne vymizla. Na mesto sa nedostali ani takí známi kandidáti ako Milan Ftáčnik, Martin Borguľa či Vladimír Bajan. Paradoxne však prehra SMERu neznamenala automaticky výhru pravicovej opozície.

Pri širokej pravicovej koalícii sme znova neznamenali takzvaný Drobov efekt. Ján Mrva založil svoju stratégiu na tom, že poslušné stranícke stádo zvolí v Bratislave kohokoľvek, ak za ním budú stáť tie správne strany. To platilo pri župných voľbách, v ktorých Juraj Droba napriek tomu, že vo všetkých prieskumoch vystupoval na štvrtom až piatom mieste, nakoniec zvíťazil. Ján Mrva však nie.

Víťazom sa nakoniec stal Matúš Vallo, rockový hudobník a architekt, miláčik bratislavskej kaviarne, ktorý do kampane nalial suverénne najviac prostriedkov. Treba však zdôrazniť, že na rozdiel od takého Václava Miku, Vallova kandidatúra nebola chvíľkovým rozmarom rozmaznanej celebrity, ktorá sa nemá čím baviť. Ako architekt sa už dlho vyjadroval k rôznym urbanistickým koncepciám Bratislavy. Svoje ťaženie na post primátora začal pred viac ako dvoma rokmi, a to veľmi premyslene a systematicky. Vytvoril takzvaný Team Vallo – skupinu odborníkov, ktorí svoje predstavy o Bratislave jasne sformulovali a vypracovali obsiahlu informačnú knihu. Na prvý pohľad sa teda javil ako odborne najerudovanejší. Túto skutočnosť využili, či dokonca zneužili rodiace sa nové strany, konkrétne Progresívne Slovensko či Spolu – občianska demokracia s cieľom prihriať si polievočku na jeho prípadnom úspechu. Bolo skutočne tristné pozerať sa na vyškereného Ivana Štefunka a Miroslava Beblavého, ako si privlastňujú Vallov úspech. Paradoxne, práve podpora týchto strán – rovnako ako podpora iniciatívy Za slušné Slovensko, bola pre väčšinu ľudí z môjho okolia argumentom, prečo Valla nakoniec nevoliť.

Autor: Roman Michelko

Mesačník ZEM&VEK si môžete predplatiť na: http://bit.ly/kupit-online-zemavek-december-2019

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

One Response

  • V Nitre to skopírovali tí istí donori v pozadí – a vznikol Tím Hattas.
    Voľby s podporom “fondov” vyhral tento amatér, ktorý absolútne nechápe, že moc, to nie je stolička, ale schopnosť riadiť.
    Svojský pohľad na realitu zaknihoval vymenovaním viceprimátorov s rovnakými “skúsenosťami”.
    Medzi jeho prvé pikošky patrí “lustrovanie” zamestnancov úradu ľudmi, ktorí ani nie sú v pracovnom pomere s mestom (!) – čo je protizákonné.
    Toto diletanstvo postupne začne liesť na nervy aj jeho donorom, preto mu tipujem životnosť na poste primátora takých 6 mesiacov.

Leave a Reply