Povedz že mi, kto je najšťastnejší na tejto Zemi?

· Čas čítania: 5 min.
Ilustračné foto: Shutterstock

Zrkadielko, zrkadielko, povedz že mi, kto je najkrajší v tejto zemi?“ „Ty, moja kráľovná,“ odpovedalo zrkadlo. „Ty si zo všetkých najkrajšia.“ I týmto úryvkom z rozprávky o Snehulienke od bratov Grimmovcov by sa dala charakterizovať výročná správa World Happiness Report 2019, ktorá vyšla 20. marca. Referovali o nej hlavné mienkotvorné tlačové agentúry, vrátane TASR, aby sa verejnosť dozvedela, že „Fínsko sa už druhý rok po sebe stalo najšťastnejšou krajinou na svete. Vyplýva to z najnovšieho zoznamu najšťastnejších krajín sveta, ktorý v stredu zverejnila OSN.

Titulná strana výročnej správy World Happiness Report 2019
http://worldhappiness.report/ed/2019/

Oficiálne šťastní

Správa založená na prieskumoch uskutočnených Gallupovým inštitútom hodnotí jednotlivé krajiny na základe subjektívneho pocitu šťastia ich obyvateľov. Za Fínskom nasledujú v tomto rebríčku ďalšie škandinávske krajiny: Dánsko, Nórsko a Island,“ približuje TASR. Poznamenáva, že správa „posudzuje šťastie obyvateľov jednotlivých krajín na základe toho, ako sami vnímajú faktory ako hrubý domáci produkt v prepočte na obyvateľa, dĺžka zdravého života a tiež pozorovaná miera korupcie vo vláde a v podnikaní.

Rebríček horných krajín, úradne opuncovaných od OSN ako najšťastnejších, má podľa TASR toto poradie („ortografiu“ mien niektorých krajín ponechávam vo verzii TASR):
1. Fínsko
2. Dánsko
3. Nórsko
4. Island
5. Holandsko
6. Švajčiarsko
7. Švédsko
8. Nový Zéland
9. Kanada
10. Rakúsko
11. Autrália
12. Kostarika
13. Izrael
14. Luxembursko
15. Veľká Británia
16. Írsko
17. Nemecko
18. Belgicko
19. USA
20. Česká republika
21. Spojené arabské emiráty
22. Malta
23. Mexiko
24. Francúzsko
25. Tajwan
26. Čile
27. Guatemala
28. Saudská Arábia
29. Katar
30. Španielsko
31. Panama
32. Brazília
33. Uruguaj
34. Singapur
35. Salvador
36. Taliansko
37. Bahrajn
38. SLOVENSKO
39. Trinidad a Tobago
40. Poľsko
41. Uzbekistan
42. Litva
43. Kolumbia
44. Slovinsko
45. Nikaragua
46. Kosovo
47. Argentína
48. Rumunsko
49. Cyprus
50. Ekvádor

Vydavateľ o svojej publikácii, ktorá je produktom globálnej iniciatívy OSN pre udržateľný rozvoj a partnerskej nadácie Ernesto Illy Foundation, uvádza, že zahŕňa prieskumy Gallupovho ústavu z obdobia 2016-2018. Medzi jej hlavných kmotrov – oficiálne editorov – patrí Jeffrey Sachs. Tento 64-ročný pán nie je iba obyčajným akademikom a univerzitným profesorom. Vykonáva funkciu osobitného poradcu a povedzme bez okolkov, že inštruktora generálneho tajomníka OSN (súčasného i predošlého) pre abstrakciu udržateľného rozvoja v rámci ťažiskového programu OSN známeho ako Agenda 2030. Nemenej dôležité je spomenúť si na jeho pôsobenie s globálnym dosahom v predošlých dekádach. Po páde Železnej opony sa zúčastňoval v najvyšších poradenských funkciách na tzv. transformačných procesoch Slovinska a Estónska. Dnes už je všeobecne známe, že išlo o vytunelovanie majetkov štátnych podnikov v týchto a iných postsocialistických krajinách. Azda najnehanebnejším spôsobom sa to odohrávalo počas tzv. divokej oligarchizačnej privatizácii jeľcinovského Ruska.

Ak stojí tento osvedčený poverenec najvyšších globálnych mocenských kruhov za kvantifikovaním a štandardizovaním miery šťastia v 156 krajinách planéty, treba brať zostavovanie tohto každoročného rebríčka ako krajne účelové. V OSN začali s jeho zostavovaním a publikovaním len pred siedmymi rokmi, aby opakovane potvrdzoval špičkové postavenia tých západných krajín, ktoré to najďalej dotiahli so sociálnym inžinierstvom. Konkrétne so vštepovaním a postupným vynucovaním ultraliberálneho svetoobčianskeho myslenia a cítenia.

Úlohou zostavovania a publikačného rozširovania rebríčka krajín s údajne najšťastnejším obyvateľstvom je prezentovať ho ako obdobu onoho grimmovského rozprávkového zrkadielka, čo vychrlí na otázku, kto je najšťastnejší na svete (tentokrát v zmysle konkrétnych štátov sveta) očakávanú odpoveď. Musí to byť jedna z tých západných krajín, ktorá má najpreprogramovanejšie obyvateľstvo. Inými slovami, ideologicky najuvedomelejšiu populáciu. Takú, čo si nechala najdôkladnejšie vymyť hlavy slniečkárskymi dogmami o pravde, láske a šťastí v globálnom spoločenstve zbavenom hraníc a „spiatočníckej záťaže minulosti“. Fíni, Dáni, Nóri, Švédi a iní severania medzi takýto výkvet novodobej pokrokovosti patria, respektíve v hodnotenom období rokov 2016-2018, patrili.

Kľúčovou otázkou ale zostáva, či sú v situácii prehlbujúceho sa spoločenského rozvratu v dôsledku migračného cunami šťastní, alebo skôr vyrovnaní s osudom. Globalistickým think tankom je jasné, že propagandisticky vychvaľovaní severania sú natoľko indoktrinovaní, že sa svojmu údelu neprotivia a relatívne spokojne vegetujú.

Vnútorne sa šťastnými aj cítiaci

Zmierenie sa s dianím okolo seba však nie je ekvivalentom pociťovania šťastia a cítenia sa šťastným. Gallupov inštitút pre prieskum verejnej mienky je podľa vlastnej definície „globálnou analytickou a poradenskou firmou, ktorá pomáha lídrom a organizáciám riešiť najakútnejšie problémy.“ Patrí medzi nástroje nadnárodného sociálneho inžinierstva a jeho analytici skúmajú aj mieru osobného pociťovania radosti a šťastia, tzv. index pozitívnej skúsenosti (Positive Experience Index) v bežnom každodennom živote obyvateľov jednotlivých štátov.

Na webovej stránke https://news.gallup.com/reports/212648/gallup-global-emotions-report-2017.aspx# si možno po zaregistrovaní stiahnuť zoznam emocionálne najšťastnejších krajín sveta v správe nazvanej Gallup 2017 Global Emotions Report. Najlepšie zo severských krajín sa na tomto rebríčku umiestnil ako ôsmy Island. A najvyššie? Kolumbia, El Salvador a Guatemala. Zamyslenia hodné, že?

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár