Pozadie Kuciakovej vraždy sa vyjasňuje, Kiskovi a opozícii ich zámery nevyšli

· Čas čítania: 2 min.

Posledné týždne boli v znamení zásadného prelomu vo vyšetrovaní vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Dnes je úplne jasné, že vyšetrovací tím je vysoko profesionálny, má k dispozícii všetky prostriedky, ktoré na svoju práci potrebuje, a nikto z politikov ho neovplyvňuje či nijako neobmedzuje. Kiež by to tak ostalo aj vtedy, keď bude polícia vyšetrovať veľké pozemkové podvody pod Tatrami. Byť Andrejom Kiskom, z nezávislosti polície by som sa až tak neradoval.

Vráťme sa však na jar tohto roku. Vražda investigatívneho novinára spočiatku nebola pre Kisku záležitosťou hodnou čo len prerušenia dovolenky. Až neskôr mu zrejme niekto z jeho okolia vysvetlil, ako sa takáto nemilá udalosť hyenisticky dá zneužiť v snahe nelegitímne zvrátiť politické pomery na Slovensku. Čaro psychológie je magické a Matovičovo freudovské prerieknutie: „Míľnik, ktorý sme dosiahli vraždou novinára Jána Kuciaka…“ by sa malo vytesať do kameňa.

No a potom opozícia – ale predovšetkým Kiska zneužil túto smutnú udalosť na vyvolanie vládnej krízy. Požadovať nové voľby alebo rozsiahlu rekonštrukciu vlády v čase, keď sa opiera o väčšinu v parlamente, je absurdné a ide hrubo proti duchu ústavy a ústavným zvyklostiam. Kiskovi však nikdy nešlo o upokojenie situácie, práve naopak, v maximálnej miere sa snažil stať účinným nástrojom síl, pre ktoré je zmena mocenských pomerov akýmkoľvek spôsobom prioritou.

Leitmotívom nepokojov, ktoré rozpútal Kiska a opozícia, bola skutočnosť, že zavraždený novinár Ján Kuciak sa vo svojom poslednom, dosiaľ nepublikovanom článku zaoberal pôsobením talianskej mafie na východe Slovenska. No a premiérova asistentka Mária Trošková bola niekedy dávno priateľkou podnikateľa Antonina Vadalu, ktorý práve v Kuciakom opisovanej kauze figuroval. Skutočnosť, že s Vadalom už roky neudržiavala žiaden kontakt – keď sa oženil so svojou krajankou, nebola podstatná. Kiskovi propagandisti tak prišli s heslom, že mafia nikdy nebola tak blízko pri úrade vlády ako dnes.

Ako už vieme, talianska stopa je v súvislosti s vyšetrovanou vraždou najmenej pravdepodobná, na vyvolanie vážnej politickej krízy to však stačilo. Dnes Vadalu väzobne stíhajú a vyšetrujú priamo v Taliansku, konkrétne v Benátkach, za podstatne nebezpečnejšiu drogovú trestnú činnosť.

Autor: Roman Michelko

Mesačník ZEM&VEK si môžete predplatiť na: http://www.webareal.sk/sofian

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár