Požiar v zariadení na obohacovanie uránu v iránskom Natanze

· Čas čítania: 4 min.
zdroj : Iran Atomic Energy Organization

Analytici a média diskutujú o tom, čo sa stalo v novej továrni na výrobu centrifúg v zariadení na obohacovanie uránu v iránskom Natanze. Viaceré média zverejnili informácie o požiari, ktorý vznikol v továrni a zapríčinil značné materiálne škody. Ďalšie poukazujú na to, že v továrni došlo aj k mohutnému výbuchu a podľa niektorých bezpečnostných analytikov, mohol byť spáchaný aj teroristický čin.

Informácie o tom, že v Natanze horelo, potvrdil napríklad Fabian Hinz, výskumný pracovník Centra pre nešírenie jadrových zbraní Jamesa Martina v Inštitúte medzinárodných štúdií Middlebury v Monterey v americkom štáte Kalifornia. Podobne ako Ninz aj David Albright z Inštitútu pre vedu a medzinárodnú bezpečnosť sa domnieva, že oheň takmer zničil toto výrobné zariadenie.

Predstavitelia iránskych úradov pre využitie jadrovej energie sa snažia vyhýbať presným odpovediam a zatiaľ potvrdili iba to, že ozaj došlo k požiaru a oheň spôsobil obrovské škody. Podotýkajú však, že nedošlo ani k zraneniam, ani k obetiam na životoch. O teroristickom čine, spôsobenom útočníkmi zvonka alebo aj zo samotného Iránu, zatiaľ nehovoria, iba vysvetľujú, že také informácie nemajú. Takisto vyvracajú tvrdenia mnohých zahraničných analytikov, že podobné poškodenie výrobného zariadenia je pre Irán veľkou a takmer nenapraviteľnou tragédiou. Prízvukujú, že sa domáci odborníci vynasnažia, aby čo najskôr odstránili následky požiaru.

V podobnom duchu sa vyjadruje aj zástupca Iránskej organizácie pre atómovú energiu (AEOI) Behrúz Kamálvandí. Na tlačovej konferencii vyhlásil, že situácia nie je taká vážna a nebezpečná, ako ju prezentujú mnohé západné média a analytici. Snažil sa vyhýbať označeniu danej epizódy, ako „útok“ alebo „teroristický čin“, hodnotil to skôr ako „incident“. Prezradil novinárom, že bola poškodená budova vo výstavbe. Podotkol, že neexistuje žiadne riziko rádioaktívneho zamorenia. 

Iránske a mnohé celosvetové média zverejnili fotografie tehlovej budovy s poškodeniami charakteristickými pre oheň, čo svedčí o tom, že k požiaru bezpochyby došlo. Strecha budovy je úplne zničená. Viacerí analytici a novinári však poukázali na to, že mnohopočetné trosky na zemi môžu naznačovať, že požiaru predchádzala explózia a teda, že teroristický čin nie je vylúčený. Existujú dve hlavné verzie, kto by mohol uskutočniť útok na iránske zariadenie.

Za útočníkov niektorí analytici a média považujú členov domáceho zoskupenia „Gepardi vlasti“, ktoré vo štvrtok vyhlásilo, že preberá zodpovednosť za požiar v továrni v Natanze. Informovala o tom perzská služba BBC s tým, že táto redakcia dostala e-mail, v ktorom skupina „Gepardi vlasti“ vysvetľuje, že objekt v Natanze si vybrala práve pre to, že sú tam pozemné zariadenia. Podčiarkla, že následky škôd v podzemnom zariadení by iránske úrady skryli pred zrakmi verejnosti, ale požiar v továrni sa nepodarí utajiť. Domáce média pripomenuli, že členmi skupiny „Gepardi vlasti“ sú bývalí príslušníci iránskych bezpečnostných síl, ktorí bojujú proti súčasnému vedeniu Iránu.

Značná časť západných médií a analytikov však spochybňuje vierohodnosť daného e-mailu a prízvukuje, že je ťažké overiť jeho hodnovernosť. Pripomenula, že doposiaľ „Gepardi vlasti“ sa neodhodlali k žiadnym útokom a preto nie je isté, či im niekto „nerobí reklamu“ v prípade požiaru v Natanze. Niektoré média, hlavne iránske, hovoria o izraelskej stope.

Iránska agentúra IRNA vo svojom komentáru uviedla, že „mohlo ísť o sabotáž spáchanú nepriateľskými sionistickými krajinami, ako sú Izrael a USA“. IRNA pripomenula aj iné nedávne podozrivé výbuchy v Iráne: silnú explóziu z konca minulého týždňa, ku ktorej došlo v horskej oblasti východne od hlavného mesta Teherán. Niektoré média a odborníci uviedli, že sa v tejto lokalite nachádza podzemný tunelový systém, kde sa vyrábajú rakety. Ku druhému výbuchu došlo v utorok na klinike v Teheráne. Incident si vyžiadal 19 obetí. Teheránsky prokurátor však krátko po nešťastí vysvetlil, že výbuch spôsobil unikajúci plyn. Túto verziu však spochybňujú niektorí analytici a média.

Verziu izraelského útoku prezentoval aj americký denník The New York Times, ktorý sa odvoláva na svoj zdroj. Tento zdroj tvrdí, že Izrael zorganizoval diverziu a vyhodil do vzduchu továreň na výrobu centrifúg v Natanze. „Príslušník bezpečnostných služieb blízkovýchodného štátu, ktorý má informácie o tom, čo sa stalo v Natanze, informoval, že Izrael je zodpovedný za útok na jadrový objekt v Natanze a použil výkonné výbušné zariadenie“, uvádza sa v článku.

Denník The New York Times, prirodzene, nezverejnil meno a hodnosť dôstojníka rozviedky, ktorý prezradil tieto informácie, ako ani krajinu, v ktorej slúži. Uvádza však, že ďalší zdroj amerického denníku, istý dôstojník z Iránskych revolučných gárd tiež potvrdil, že továreň v iránskom Natanze zničilo izraelské výbušné zariadenie. Zatiaľ sú to iba nepotvrdené verzie a iránski odborníci pokračujú vo vyšetrovaní príčin požiaru.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

Mysterious Explosion and Fire Damage Iranian Nuclear Enrichment Facility, The New York Times, 2.7.2020

AEOI Spox: Reconstruction of damaged building to get underway at Natanz nuclear site, IRNA, 6.7.2020

Fire at Iranian Nuclear Facility Caused by Explosive Device, Intel Official Tells NYT, Haaretz, 2.7.2020

‚Israeli cyberattack caused explosions at Iran nuclear site – and was in retaliation for Tehran’s attempt to hack Israel’s water infrastructure‘, The Daily Mail, 2.7.2020

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár