Praha znova obvinila Rusko z agresie a NATO označila za spásu ľudstva

Foto: Lubomír Světnička, NATO Aktual

V Česku si znova pomýli jablká s hruškami. Z vlastných chýb obviňovali iných, ako je to zvykom v transatlantickom svete, otrávenom „západnými hodnotami“. V Prahe sa uskutočnil už ôsmy ročník národnej bezpečnostnej konferencie za účasti najvyšších ústavných činiteľov, armádnych špičiek, predsedov parlamentných politických strán a bezpečnostných expertov, ktorí sa venovali nielen aktuálnym otázkam zabezpečenia obrany Českej republiky, jej členstva v NATO, ale tiež otvorili diskusiu o bezpečnostných aspektoch v rámci už vyše roka trvajúcej koronavírovej kríze.

Ako uviedli české média, „nové témy vo vzťahu k obrane a zaisteniu bezpečnosti obyvateľov Českej republiky po pandémii koronavírusu otvorili v utorok v Míčovne Pražského hradu prestížnu národnú konferenciu „Naša bezpečnosť nie je samozrejmosť. Na konferencii vystúpil premiér Andrej Babiš (ANO), ministri vnútra Jan Hamáček (ČSSD), obrany Lubomír Metnar (za ANO) a zahraničia Jakub Kulhánek (ČSSD), predsedovia parlamentných stran, ale tiež aj zahraniční hostia“.

Na diaľku sa ku konferencii naživo pripojila nemecká ministerka obrany Annegret Kramp-Karrenbauerová, ale slovenský minister obrany Jaroslav Naď bol priamo na mieste činu. Na podujatí odznel pozdrav účastníkom konferencie, ktorý poslal prezident Českej republiky Miloš Zeman. V radoch expetov sa na konferencii zúčastnili: náčelník českého generálneho štábu Aleš Opata, niekdajší šéf Vojenského výboru NATO Petr Pavel, zakladateľ dátovej spoločnosti Semantic Visions František Vrábel a iní.

Vystúpenia účastníkov konferencie nepriniesli žiadne prekvapenia. Za hlavnú bezpečnostnú hrozbu súčasnosti označili „agresívne chovanie Ruska“. „Chceme s Ruskom jednať. Rusko však musí ukázať, že má o dialóg zájuem a vzdať sa provokácií,“ uviedol napríklad český minister zahraničia Jakub Kulhánek (ČSSD). Koho a prečo provokuje Rusko a ako to konkrétne robí, nevysvetlil. Prirodzene, asi zo „skromnosti“ nespomenul, že NATO sťahuje stále väčší počet vojsk k ruským hraniciam a podobné „mierumilovné“ konanie členských krajín Severoatlantickej aliancie neoznačil za provokáciu voči Rusku. To však, že Rusko uskutočňuje vojenské cvičenia na svojom území, je podľa drvivej väčšiny účastníkov konferencie, provokácia.

Ešte „razantnejší“ bol slovenský minister obrany Jaroslav Naď, ktorý vyhlásil, že by sa nikto nemal báť nahlas povedať, že Rusko je vážnou hrozbou pre súčasný geopolitický rád a to nielen kvôli hybridným hrozbám. Poukázal na to, že ruské jednotky sú podľa neho, prítomné na ukrajinskom území, spomenul „nezákonné“ aktivity Ruska v Sýrii a Líbyi, pričom samozrejme nespomenul v súlade s akými dohodami a zákonami, sú na území týchto a iných blízkovýchodných krajín prítomné vojenské jednotky NATO na čele s USA.

„Nesmieme sa nechať Ruskom ukolísať, zabudnúť na to, čo urobilo a tváriť sa, že akože nič. Urobili sme to tak v prípade Gruzínska, v prípade Ukrajiny sa to nesmie opakovať,“ vyhlásil slovenský, totálne protiruský politik, minister súčasnej liberálno-slniečkarskej vlády.

Ako uviedli české média, Rusko naopak tradične obhajoval predseda komunistov Vojtěch Filip. “NATO expanduje smerom k Rusku. Nie naopak. Schválne nepoužívam ten eufemizmus „rozširovanie“, ale výraz „expanzia“, pretože to expanzia je,” podčiarkol a dodal, že Česko by sa malo usilovať o zníženie militarizácie východnej hranice NATO a medzinárodného napätia a nesnažiť sa úmyselne s Ruskom hádať.

Niektorí rečníci zaujali „neutrálnu“ pozíciu, keď sa skôr venovali dianiu doma a príliš nekomentovali aktivity Ruska, ale ani NATO. Napríklad, Tomio Okamura /SPD/ podčiarkol, Česko sa nemá prikláňať ani na Východ, ani na Západ a uskutočňovať vlastnú nezávislú politiku aj v oblasti obrany. „Každá krajina má vlastné zájmy a ich vlády by mali v prvom rade hájiť záujmy svojich národov a svojho štátu. Iba vazali a otroci nemajú záujmy a slúžia tomu, kdo im vládne. Česká republika je z tohto pohľadu stále vazal, ktorý pokiaľ ide o obranu, nemá žiadnu vlastnú doktrínu. Navyšovanie výdajov na zbrojenie nie je žiaden obranný princíp, je to len viac peňazí zbrojným firmám“, podčiarkol český politik.

Čiže, charakter vystúpení a závery bezpečnostnej konferencie boli jasné vopred a žiadne prekvapenia, ani tie najmenšie, sa nekonali. Hlavný záver je – hurá NATO a Rusko je agresor. Znova odzneli návrhy, aby Rusko uznalo svoju vinu a bolo potrestané za výbuchy v českých muničných skladoch, namiesto toho, aby českí politici konečne priznali, že k tým výbuchom došlo buď v následku totálneho chaosu v muničných skladoch, alebo v následku špinavých hier domácich spravodajských služieb.

Bezpečnostná konferencia sa uskutočnila, v Česku si môžu odfajknúť, že zorganizovali ďalšie podujatie s protiruským kontextom, nič sa nezmenilo a ani sa nemohlo zmeniť, pretože súčasná česká vláda sa pripojila k totálne protiruskej lodi, na ktorej sa nachádza Poľsko, Ukrajina a tri pobaltské štáty. Vystúpenie slovenského ministra obrany zjavne nasvedčovalo tomu, že aj slovenská vláda by si chcela rezervovať miesto na tejto lodi – a to aj napriek tomu, že sa tá loď potápa, ale zaslepení liberálo-slniečkari to nevidia. Nuž, každý si sám vyberá cestu.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

(1) Svět po covidu. Národní konference otevře nová bezpečnostní témata, IDNES, 21.6.2021
(2) Ruskem se nesmíme nechat ukolébat, shodují se bezpečnostní špičky, IDNES, 22.6.2021
(3) Národní konference „Naše bezpečnost není samozřejmost“, Jagello, 22.6.2021
(4) 8. národní bezpečnostní konference Naše bezpečnost není samozřejmost, NBNS, 22.6.2021
(5) Svět po covidu. Národní konference otevře nová bezpečnostní témata, NATO Aktual, 21.6.2021
(6) Konference Naše bezpečnost není samozřejmost řeší obranu a bezpečnost České republiky, CZ Defence, 22.6.2021
(7) https://sk-sk.facebook.com/tomio.cz
(8) https://www.youtube.com/watch?v=8g81HoMNA4E, ČTK – Česká tisková kancelář, 22.6.2021

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár