Právnici Bundestagu: Vojenské operácie USA v Sýrii sú nelegálne

· Čas čítania: 3 min.
Foto: Archív

Právni a vojenskí experti nemeckého parlamentu-Bundestagu povedali nahlas to, čo je známe už dlhú dobu. USA a ich spojenci, ktorí vojensky operujú v Sýrii, tak robia nelegálne, v rozpore s medzinárodným právom. Naopak, legálne proti teroristom bojuje Rusko, ktoré dostalo oficiálne pozvanie od legitímnej Sýrskej vlády.

Odborníci Bundestagu analyzovali vojenské operácie Ruska a USA v Sýrii. Zistili, že operácie Ruska sú prípustné, pretože sú vykonávané na základe pozvania vlády prezidenta Asada, zatiaľ čo zákonnosť operácií Američanmi vedenej koalície – vrátane účasti Bundeswehru – je pochybná, a navyše vyzbrojovanie a výcvik sýrskych rebelov porušuje zákaz použitia sily. Informoval portál Prvnizpravy.

Vedecká služba Bundestagu túto analýzu vypracovala na základe žiadosti zástupcu ľavicovej strany. Právnici došli k záveru, že “ruská prítomnosť v Sýrii je prijateľná z hľadiska medzinárodného práva”, pretože ruské vojenské operácie sú založené na “výslovnom súhlase sýrskej vlády”. V tomto prípade teda hovoríme o intervencii, ktorá bola vykonaná na pozvanie sýrskej strany.

Naproti tomu Američania a ich spojenci sú v Sýrii nelegálne. Samotné vyzbrojovanie a výcvik skupín sýrskych rebelov zo strany USA je porušením zákazu používania sily. Z právneho hľadiska je teda podpora pre povstalcov protiprávna, zatiaľ čo spolupráca s vládnymi úradmi je po právnej stránke prípustná.

Takže podľa niektorých odborníkov je povolené miešať sa do bojov s islamskými militantmi IS – ale iba v prípade, že samotná Sýria nemôže alebo nemá schopnosť zadržať teroristov. V tomto zmysle sa Spojené štáty odvolávajú na rozšírené právo na sebaobranu OSN. Avšak, keďže Sýria sama vedie vojenskú operáciu proti IS, je táto pozícia z hľadiska medzinárodného práva pochybná, poznamenala na internetových stránkach Das Erste. Okrem toho, pretože IS stratil v Sýrii významnú časť zo svojej územnej dominancie, je ťažšie ospravedlniť vojenskú akciu odkazom na právo na sebaobranu, uviedli v expertíze právnici Bundestagu.

Zástupca ľavicovej strany Noe na základe tejto expertízy vyhlásil, že celá americká protiteroristická koalícia “kráča po viac než tenkom ľade”. Ďalej požaduje, aby nemecká vláda “opustila svoje extravagantné fantázie o výklade medzinárodného práva, a aby sa Nemecko konečne vrátilo na cestu kodifikovaného medzinárodného práva”, píše Das Erste.

Je zaujímé pozorovať ako mainstreamové médiá túto skutočnosť absolútne cenzurujú a za agresora v Sýrii vydávajú Rusko napriek tomu, že skutočným agresorom sú Spojené štáty Americké, Turecko, Izrael a ostatní spojenci operujúci v Sýrii.

Samuel Gdovin/Hlavné správy

https://www.hlavnespravy.sk/pravnici-bundestagu-vojenske-operacie-usa-v-syrii-su-nelegalne/1461186

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

One Response

Pridaj komentár